A kombinált fogpótlás árak a fogpótlás típusa mellett olyan tényezőktől is függnek, mint a foghiány mértéke, a megmaradt fogazat és az íny állapota, az általános szájhigiénia és a páciens preferenciái.
Tehát pontos képet az árakról, a kezelésről és az alternatív lehetőségeinkről csak a személyes konzultációt és állapotfelmérést követően kaphatunk.
Fogsor típusok foghiányra
A fogászati pótlások körében a fogsorok többféle típusát tartjuk számon, amelyek mindegyike a fogvesztés és az egyéni igények különböző fokú kezelésére szolgál. Íme néhány gyakori fogsortípus:
Teljes kivehető fogsor: A műfogsor akkor szükséges, ha az alsó vagy felső állcsonton az összes fog hiányzik. Ezeket a fogsorokat a páciens állcsontjáról vett lenyomat alapján készítik, a legjobb illeszkedés és természetes megjelenés érdekében pedig egyedileg a páciens szájához igazítják.
Teleszkópos fogsor: A teljes kivehető fogsor egyedi típusa, melyet néhány, megmaradt fog esetén készítenek. Ennél a pótlásánál a megmaradt fogak lesznek azok, melyek a rájuk készülő teleszkóp koronáknak köszönhetően helyben tartják a fogsort.
Részleges fogsor: Ez akkor használatos, ha több – kevesebb saját fog maradt, melyekhez a hiányt esztétikusan pótló, részleges kivehető fogsort készíttetünk. Van olyan típusa, amely kifejezetten a rágó fogak hiányakor készíthető, s van olyan is, amely a vegyes -azaz a front és a rágóterületen egyaránt jelentkező-, foghiány kezelésére szolgál. Fajtái a kapcsos fogpótlás és a kombinált fogpótlások.
Azonnali fogsor: Az azonnali fogsor ideiglenes megoldásként szolgál a foghúzás helyének- és az implantátumok gyógyulási idejére és arra, hogy a foghúzás után egy percet se kelljen teljes fogatlanságban tölteni.
Ezt jellemzően abban az esetben alkalmazzák, ha olyan 4-6 fog implantátum beültetésre készülő fogpótlást terveztek, mint a fix fogsor.
Neked ajánljuk:
Fix fogsor – hosszú távon is stabil mosoly, teljes foghiányra
Az implantátumon rögzülő fix fogsor előnyei
Kinek ajánljuk a fix fogsort?
A fix fogsor készítése 7 lépésben
Rugalmas fogsorok: Másnéven valplast fogsor speciális anyagból készül, ettől puha és rugalmas, s így jól alkalmazkodhat a páciens ínyvonalához. Szintén az anyagának köszönhető, hogy a hagyományos fogsor anyagára érzékenyek is hordhatják, hátránya viszont, hogy teljes fogsorként nem mindig funkcionál megfelelően.
A kombinált fogpótlás fajtái, jellemzői, alternatívái
A részlegesen kivehető fogsoroknak tehát két típusa ismert. Az egyik a kapcsos kivehető fogsor, amikor a saját fogakhoz, illetve a fogakra készülő kapocstartó koronákhoz egy speciális kapoccsal (drótkapocs, hajlított kapocs, öntött kapocs) csatlakozik a kivehető rész. Ezzel a megoldással inkább a foghiányból eredő funkcionális problémákat küszöbölhetjük ki, a kapocs ugyanis látható maradhat, így esztétikailag nem túl előnyös.
A másik részlegesen kivehető típus a kombinált fogpótlás, más néven rejtett elhorgonyzású fogpótlás. Itt a rögzítő elemek láthatatlanok maradnak a beszéd, étkezés vagy nevetés során, így ezzel már nem csak funkcionalitásában, de esztétikailag is helyreállítható a mosoly.
A kombinált fogpótlások fajtái
A kombinált fogsor tehát egy speciális, rejtett elhorgonyzású fogpótlás típus. Úgy tervezik, hogy a megmaradt saját fogak és a hiányt pótló műfogak szoros egységet alkotva működjenek együtt. Kombináltnak nevezzük, mivel rögzített és kivehető elemeket is tartalmaz.
A kombinált fogpótlás részei:
- Amíg a saját fogakra egy rögzített porcelán fogászati híd készül, addig a hiányt pótló fogsorrész 3 részből áll: fém alaplemezből, műínyből és a műínyhez rögzített pótfogakból.
- A kivehető fogsorrész és a rögzített híd közötti kapcsolódást különböző finommechanikai rögzítő elemek révén érik el, ami lehet csúsztató, gömbretenció vagy stég, de mindannyian fix és stabil rögzülést biztosítanak.
A kombinált fogpótlás jellemzői, alternatívája – Kinek, melyik ajánlott?
A rágófogak egymás utáni elvesztése nem csak a rágóképességre nyomja rá a bélyegét, mert hiányukkal a foghíd készítés szempontjából is fontos pillérfogakat veszítünk.
A hátsó fogak pótlása esztétikus formában jelenleg kétféle módon történhet. Az egyik alternatíva a fogbeültetés, a másik pedig a pénztárcabarátibb, rejtett elhorgonyzású kombinált fogpótlás.
- Rágófogak hiánya esetén olyan kombinált pótlások készülnek, melyekhez csúsztatót vagy gömbretenciós köztes elemet használnak.
- Amennyiben pedig a hiány nagyobb és nem csak a rágózónában, de az elülső területen is hangsúlyos, akkor jöhet szóba a stéges fogsor.
A csúsztatós fogpótlás jellemzői:
- A fixen rögzülő híd végén függőlegesen elhelyezett sínekbe csúsztatható be a kivehető fogsorrész sínpárja.
- Ez a pótlás valamivel nagyobb kézügyességet igényel, mivel a megfelelő szögben tartva finomabb mozdulatokkal kell a helyére illeszteni a fogsort.
A gömbretenciós fogpótlás jellemzői:
- A fix híd végében nem síneket, hanem gömbfejeket horgonyoznak el, amelyekre rápattintható a fogsor.
- A fogsor bepattintása nem igényel olyan finom mozdulatsort, így könnyebb a kezelése, könnyebb a kivétele.
A stéges fogpótlás jellemzői:
- A rejtett fém stéggel nagyobb front hiányt hidalnak át, vízszintesen kötik össze az elülső területen megmaradt fogakra került koronákat.
- A kivehető rész erre a stégre pattan rá.
A kombinált fogpótlás menete
Fontos tudni, hogy a kombinált fogsorok manapság nagyon kifinomult fogpótlásnak számítanak. Minőségi alapanyagokból készülnek és teljesen személyre szabhatók a páciens egyedi igényeinek megfelelően, ami magában foglalja a fogak színét, méretét és elrendezését.
Ahhoz, hogy egy ilyen precíz fogpótlás elkészüljön több fogorvos látogatásra van szükség.
- Ha olyan előzetes kezelésekre is szükség van, mint például a gyökérkezelés, akkor csak annak befejezése után lehet a fogpótlás előkészítését megkezdeni.
- Ha pedig foghúzásra vagy más szájsebészeti kezelésre is szükség van, akkor meg kell várni a csont és a lágyrészek gyógyulását, ami kb. 6-8 hetet vesz igénybe.
1. A saját fogak előkészítése, csiszolás: Az előkészített fogakról az orvos lenyomatot vesz, mely alapján a fogtechnikus dolgozni kezd a rögzített részen. Az előkészítés során lecsiszolt fogakra pedig ideiglenes fogpótlást készítenek.
2. Vázpróba és a harapás rögzítése: Az új fogpótláshoz szükséges helyes fogsorzáródást az állkapocsízületek pontos regisztrálásával biztosítják.
Neked ajánljuk:
Ideiglenes fogpótlás – Fontos, hogy ne maradj fog nélkül!
Ezekből válogathatunk:
Ideiglenes korona fajták saját fogakra
Ideiglenes fogpótlás foghúzás után vagy teljes fogatlanságra
3. Mattpróba: A foghíd méretének, alakjának, színének ellenőrzése, valamint egy újabb lenyomatvétel történik, mely alapján a kivehető rész munkálatai kezdődnek el.
4. Fogpróba: A kivehető rész próbájakor az alaplemez, a műíny és a bennünk elhelyezkedő műfogak ellenőrzése és beállítása történik.
5. Átadás: A híd beragasztása és a kivehető fogsorrész átadása történik. Ellenőrzik a fogsor záródását elvégzik a szükséges beállításokat, valamint megmutatják a fogpótlás gondozásának, tisztításának megfelelő módját.
6. Korrekció: A kivehető rész utólagos finomítása akár több, rövidebb találkozót is igényelhet a páciens komfortérzetének megfelelően.
A kombinált fogpótlás előnyei és hátrányai
A kivehető és rögzített részt is tartalmazó egyedi fogpótlásunkat a mindennapok során is egy egységként kell kezelni.Egyaránt figyelmet kell fordítani a rögzített foghíd, s így a saját fogak precíz tisztítására, valamint a kivehető fogpótlás gondozására is.
A kombinált fogsorok előnyei:
A kombinált fogpótlások segítenek helyreállítani a hiányzó fogsor esztétikus megjelenését és megfelelő működését:
- Úgy tervezik meg, hogy funkcionálisan tökéletes egységet alkosson a rögzített híd és a hozzá kapcsolódó kivehető rész.
- A láthatatlan elhorgonyzásnak köszönhetően precízen illeszkedik a meglévő fogakhoz. A rögzített és a kivehető rész esztétikailag is egy rendszert alkot.
- Ahogyan a kombinált fogpótlás „kitölti” a hiányzó fogak által hagyott réseket, úgy akadályozza meg, hogy a megmaradt fogak elmozduljanak a helyükről.
- A rögzített és a kivehető fogsorrész kombinálása nagyobb stabilitást, jobb tartást biztosíthat, így a páciens könnyebben rághat és kényelmesebben beszélhet, mint például egy kapcsos fogpótlással.
- Olcsóbb megoldás, mint a foghiány implantátummal való megszüntetése.
- A kombinált fogsorok megfelelő tisztítás mellett folyamatosan, akár éjszaka is viselhetőek.
A kombinált fogsorok hátrányai:
- Ahhoz, hogy elkészüljön a kombinált fogpótlás, a saját megmaradt fogakat le kell csiszolni és rögzített hidat kell rájuk készíteni.
- Vannak esetek, mint pl.: a meggyengült fogak, vagy súlyos fogínysorvadás amelyek megnehezítik vagy ellehetetlenítik a kombinált fogpótlás kivitelezését.
- A köztes rögzítő elemeket (gömbretenció, csúsztató) általában évente kell cserélni.
Fogsorviselési tanácsok – Clinident Fogászat, Budapest
Ahhoz, hogy az elkészült fogpótlás a kellő ideig szolgáljon, fontos az orvos utasításainak maradéktalan betartása. Ezzel nem csak a fogsor nem megfelelő viseléséből eredő problémákat, kellemetlenségeket előzhetjük meg, de a garancia érvényesítéséhez is elengedhetetlen.
Tanácsos az első évben 6 havonta, majd évente fogorvosi kontrollon megjelenni, -és amennyiben szükséges-, a kivehető fogsorrész stabilitását fokozni a fogsor alábélelésével.
A kombinált fogpótlás tisztítása, karbantartása
Csakúgy, mint a hagyományos fogsorok, a kombinált fogsorok is megfelelő gondozást és rendszeres fogászati ellenőrzést igényelnek annak érdekében, hogy jó állapotban maradjanak és jól illeszkedjenek a szájba.
- A fogsor átadása után több kontrollra és kisebb korrekciókra lehet szükség a rendelőben.
- Az első napokban minél többet, lehetőség szerint éjjel-nappal kellene hordani a fogpótlást, mert ez elősegíti a gyorsabb és könnyebb megszokást.
- Fontos tudni, hogy a kivehető fogsorral való rágás és beszéd kezdetben több odafigyelést és türelmet igényel.
EZT MINDENKÉPPEN TUDNOD KELL
Ha a kezdeti nehézségek miatt elhanyagoljuk a kivehető fogsorrész használatát, akkor sosem fog megfelelően funkcionálni a fogpótlásunk. Az alkalomszerű használata során pedig inkább a kellemetlen pillanatok dominálnak majd: kényelmetlen marad a rágás, a pótlás feltörheti az ínyt, nehéz lehet a beszéd.
- A kombinált fogsorral meg kell tanulni együtt élni, így az első néhány hétben fontos, hogy türelmesek legyünk magunkkal és az új fogpótlással.
- A műanyag fogsorfelszín hatására csökken a nyelv öntisztulása, ezért a lepedékes nyelvet is meg kell tisztítani hátulról előre való sepregető mozdulatokkal.
- Minden evés után érdemes leöblíteni a fogsort, kiöblíteni a szájat.
- A műanyag részeken ugyanúgy megtapad a fogkövet okozó bakteriális biofilm réteg, mint a saját fogakon. Ez amellett, hogy elszínezheti a fogsor anyagát, még fogínygyulladást is okoz. A helyes fogmosás mellett a fogsor fertőtlenítő, tisztító áztatását is hetente legalább háromszor el kell végezni. Ilyenkor a kivehető részt fogsortisztító tablettával kell áztatni kb. fél órán át.
- Az éves fogorvosi kontrollon túl érdemes az Irányított Biofilm Terápiás fogkőleszedést is kérni. A hagyományos fogkő eltávolításhoz képest ez már a fogkövet okozó bakteriális biofilm réteget is eltávolítja. Segítségével jobb szájhigiénia tartható fent és megnövelhetjük a saját fogak, ezzel együtt pedig a fogpótlásaink élettartamát is.