Mi a fogínygyulladás? Az ínygyulladás (szaknyelven: gingivitis) a fogínyt érintő gyulladásos állapot, ami általában a nem megfelelő szájhigiénia következménye.
Legfőbb oka: Általában a fogakon és az ínyszélen felhalmozódó, baktériumokat tartalmazó lepedék, plakk okozza. Ha ezt nem távolítják el rendszeresen (fogmosással, fogselyemmel), akkor gyulladást vált ki az ínyben.
Ez az egyik leggyakoribb fogászati probléma, ami elhanyagolva fogágybetegségbe torkollhat.
Az ínygyulladás legfőbb tünetei:
- Vöröses, duzzadt, érzékeny fogíny
- Fogmosáskor vérző íny
- Ínytasakok, súlyosabb esetben ínyvisszahúzódás
- Rossz lehelet.

parodontológiai állapotfelmérés és konzultáció
A fogínygyulladás leggyakoribb okai
- Rossz szájhigiénia, nem megfelelő szájápolási szokások, hibás fogmosási technika.
- Cukorbetegség.
- A dohányzás (a nem megfelelő szájhigiénia részeként).
- Nőknél a terhesség és a menopauza, azaz hormonális változások.
- Fogváltás után a kamaszoknál a hormonális változások hatására is kialakulhat.
- Bizonyos genetikai problémák.
- Bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet.
- A bölcsességfoggal kapcsolatos problémák is okozhatják.
- Kusza, szabálytalan fogsor, nehezen tisztítható torlódott fogak.
- A C- és D-vitamin hiánya, és egyes ásványi anyagok hiánya.
Mire számíthatunk a fogínygyulladás kezelése nélkül?
Az ínybetegség leggyakoribb kiváltó oka a szájápolási szokások be nem tartása és a fogkő, ráadásul sokan nem is tudják, hogy érintettek lennének.
Magyarországon a felnőtt lakosság több, mint kétharmada (egyes számítások szerint 80-90 százaléka) ínybetegségben, vagyis ínygyulladásban szenved.
- Az esetek többségében a kezeletlen ínygyulladás okozza azt a fogágybetegséget, amely megtámadja fogak tartószöveteit, és veszélybe sodorja azok stabilitását.
- A kezdetben még csupán az ínyt irritáló és ott gyulladást kiváltó betegség idővel behatol a fogágyba, ahol olyan pusztító folyamatokat indít el, mely a fogak idő előtti elvesztéséhez vezet.
Neked ajánljuk:
Irányított biofilm terápia – legkorszerűbb fogkőeltávolítás
Mi a GBT és miben más a hagyományos fogkőeltávolításhoz képest?
A 7 leggyakoribb kérdés a kezelésről
Kinek javasolt a korszerű fogtisztítás?
Miért kell parodontológus a fogínygyulladás kezeléséhez?
Azon pácienseknek, akik szinte állandóan ínyproblémákkal küzdenek vagy akár 2-3 hónap után visszatér a fogkő, akkor fontos parodontológussal konzultálni a fogínysorvadás megelőzéséről.
- A parodontológus a fogágy megbetegedésével és annak lehetséges kezeléseivel foglalkozik.
- A parodontológia egy fiatal tudományág, amely csupán az utóbbi két évtizedben alakult ki, mégis forradalmasította a fogászatot, segítségével sokkal több fog menthető, mint bármikor korábban.
- A parodontológiai állapotfelmérés során a fogorvos megállapítja a fogak, az íny, a nyálkahártya, a fogpótlások aktuális állapotát, valamint a jelenlevő fogkő mennyiségét, melyeket kiindulási státuszként rögzít, ezután következhet a célzott terápia.
EZT MINDENKÉPPEN TUDNOD KELL!
A fogaidat meg lehet menteni, ha időben észleljük a bajt és azonnal cselekszünk! A fogágybetegség a kezdeti, csak az ínyt érintő stádiumában még visszafordítható. Klinikánkon, a nem múló, időről időre visszatérő, súlyosabb ínygyulladás esetén is azonnal a legprofesszionálisabb kezeléssel kezdi a terápiát az ínybetegségek szakértő fogorvosa.
Így zajlik a súlyos ínygyulladás és fogágybetegség kezelése a Clinidentben
Az Irányított Biofilm Terápia (Guided Biofilm Therapy-GBT) klinikánkon rutinkezelésnek számít a súlyos fogínygyulladás és fogágybetegség elleni küzdelemben.
- a kezelés helyettesítheti a hagyományos kürettálást,
- segítségével a gyulladt tasakokat azonnal, együlésben el is látja a szakember,
- az ínysorvadással élő páciensek terápiájának ez, egy sokkal kíméletesebb, kényelmesebb része.
A GBT lépései
A fogínygyulladás megszüntetéséhez fontos, hogy mielőbb megszabaduljunk a fogakon megtelepedő, gyulladást kiváltó baktériumoktól, vagyis a szabad szemmel nem látható biofilm rétegtől.
1. A kezelés legelső lépése a biofilm láthatóvá tétele a gyors és hatékony terápia érdekében.
2. Airflow ® por segítségével az orvos eltávolítja a biofilmet.
3. A Perioflow ® eszköz segítségével kezeli a mélyebb tasakokat, valamint megtisztítja az implantátumok környezetét is.
4. Ultrahangos fogkőeltávolítás történik a fájdalommentességet biztosító „NO-PAIN” technológia mellett.
5. Elvégzi a mélyebb tasakok hialuronsavas feltöltését, mellyel gyorsítható a szövetek regenerációja és csökken a kezelés utáni érzékenység.
6. Személyre szabott fogmosási és szájápolási tanácsadás történik. Létfontosságú, hogy a megtisztított területet megfelelően gondozzuk, megelőzve, hogy a kórokozók újra komolyabb bajt okozzanak.
Neked ajánljuk:
Fogágybetegség után ínyplasztika – helyreállítás parodontológiai műtéttel
Mikor szükséges a parodontológiai műtét, milyen fajtái vannak és hogyan zajlik?
Ezért ajánljuk a legmodernebb fogtisztítást az ínygyulladás kezeléséhez
Az Irányított Biofilm Terápiás fogtisztítás klinikánkon bárki számára elérhető, aki a létező legkorszerűbb szájhigiénés kezelésre váltana:
- Az egyedi, No pain technológiájának köszönhetően kevesebb lehet az érzékenység.
- Abrázió, durva dörzshatás nélkül dolgozik.
- Míg a hagyományos, ultrahangos fogkőeltávolítás 85%-os hatékonysággal bír, addig az Irányított Biofilm Terápia elérte a 100%-os hatékonyságot.
- A kezeléssel nem csupán búcsút intesz a fogkőnek, de még annak kialakulását és a fogínygyulladást is megelőzheted.
- Speciális eszközeinek köszönhetően a fogágybetegséggel élők terápiájának a legmodernebb ugyanakkor legkíméletesebb módozata.
- Aki kipróbálta ezt a valóban kényelmes, fájdalommentes és gyors kezelést, többé nem akarja már a régit.
Leggyakoribb páciens kérdések az ínygyulladásról és fogágybetegségről
Mi az a parodontitisz?
A parodontitis a fogágybetegség orvosi kifejezése. Gyakran látványos tünetek nélkül okoz komoly problémákat. A páciensek sokszor csak a fogorvosi székben szembesülnek azzal, hogy a kellemetlen lehelet hátterében komoly, krónikus betegség áll, ami a fogakat tartó szövetek, a csont pusztulását okozva a fogak elvesztéséhez vezet.
Fontos tudni, hogy késői stádiumban a fogágybetegség már nem visszafordítható, az elpusztult szövetek nem fognak maguktól visszaépülni, de orvosi beavatkozással és kellő odafigyeléssel a betegség folyamatát lelassíthatjuk, sőt a fogágy állapotát is szinten tarthatjuk.
Ehhez azonban rendszeres fogászati állapotfelmérésre, fogkő-eltávolításra, illetve szükség esetén tasakkezelésre is szükség van.
A speciális kezelési folyamat és parodontológiai gondozás ezentúl minden esetben a szájápolási szokások szigorú betartását is igényli.
Mik azok a tasakok?
A tasakok jellemzően a fogak körül, a fogközökben jönnek létre, ahol elhanyagoljuk a tisztítást. A fogközbe a fogkefe már nem ér el, ezért innen csak fogköztisztító kefével tudjuk az ételmaradékot és a lepedéket eltávolítani.
Gyakori probléma, hogy nem használunk rendszeresen fogköztisztítót, ezzel pedig a baktériumoknak teremtünk kitűnő táptalajt, akik zavartalanul szaporodhatnak. Ez oda vezethet, hogy az íny begyullad és elemelkedik a fognyakról, ami pedig szabad utat enged a kórokozók mélyebb megtelepedéséhez.
Így jönnek létre a tasakok, melyek idővel gennyel telnek és a fogat tartó szöveteket pusztítják. A fogkő mellett, ez a gennyes tasak okozza a rossz leheletet, a tasakok mélyülése, növekedése pedig a fogak mozgathatóságát és elvesztését.
Mennyire fájdalmas az ínygyulladás- és a fogágy kezelése?
Klinikánkon jelenleg kétféle fogtisztítás érhető el és bármelyikük bevethető a fogkő és az ínygyulladás ellen, ugyanakkor a fogágybetegség kezeléséhez csak a GBT módszert alkalmazzuk.
Hagyományos fogkőeltávolítás: klinikánkon ultrahangos készülékkel történik, helyi érzéstelenítő zselé alkalmazása mellett, azért, hogy minél kisebb kényelmetlenséggel járjon a kezelés. Jelentősebb érzékenység esetén helyi érzéstelenítést is alkalmazunk.
Irányított Biofilm Terápia (GBT): ez a létező legmodernebb fogtisztítási és fogágykezelési módszer, mely a No pain technológiának köszönhetően már nem jár nagyobb érzékenységgel vagy fájdalommal.
- A kényesebb és érzékenyebb fogágyat érintő területek kezelését ugyanezen készülék speciális eszközeivel már a szakorvos végzi, melyhez szükség esetén helyi érzéstelenítést is alkalmaz.
- Amennyiben helyi érzéstelenítésre is sor kerül, akkor a kezelés több ülésben történik, ám ez főként a fogágybetegség súlyosságától, a fogágy állapotától függ.
Mi jelenthet nehézséget a fogágybetegség kezelése során?
Az eredeti fogak csak úgy menthetők meg, ha a páciens és orvos szorosan együttműködnek. A fogorvos erőfeszítései ugyanis önmagában véve sajnos kevésnek bizonyulnak, ha a páciens nem tartja be a javaslatait.
A fogágybetegség akkor kezelhető sikeresen, ha a problémát időben felfedezik, valamint a páciens a kezeléseket minden esetben komolyan veszi és a célzott terápia során együttműködik a parodontológussal.
A parodontológiai gondozás sikerét veszélytető körülmények:
- Elhanyagolt szájhigiénia
- Dohányzás
- Az orvosi utasítás be nem tartása
- Kontrollálatlan cukorbetegség, vércukorszint ingadozás
- Előírt kontrollok és fogkőeltávolítás hanyagolása
Legmodernebb fogtisztítás fogínygyulladás ellen
Milyen hatása lehet a fogágybetegségnek az egészségre nézve?
A fogágybetegségről sajnos már több kutatás is kiderítette, hogy nem csak fogak elvesztéséhez vezet, de a gócos fogak akár súlyos hatással is lehetnek a szervezetünkre nézve: szívbetegségeket, cukorbetegséget, demenciát és krónikus ízületi gyulladást is okozhat.
A Clinident szakorvosai ezért már kezdődő ínybetegségnél hangsúlyozzák, hogy a rendszeres kontroll és a megfelelő szájhigiénia nem csupán a fogak egészsége miatt kiemelten fontos, de a fizikai és mentális egészség szempontjából is.
Legfontosabb otthoni teendők fogínygyulladásra
1. Elsősorban járj rendszeresen fogászati kontrollra, kérj időpontot professzionális fogkő-eltávolításra vagy Irányított Biofilm Terápiás fogtisztításra!
2. Fogkő ellen sajátítsd el a helyes fogmosás technikáját, gondoskodj a napi kétszeri fogmosásról, esténként pedig a fogselyem és a fogköztisztító se maradjon el.
3. Soha ne hagyd ki se a reggeli, se a lefekvés előtti szájápolást!
4. Ne dohányozz, de étkezz egészségesen!
5. Kiemelt fontosságú, hogy ha nem sikerül az ínygyulladástól megszabadulni, akkor ne egy újabb fogkrémtől reméld a megoldást! Mindenképpen konzultálj parodontológussal, mielőtt komolyabbra fordul a betegség.
Neked ajánljuk:
Tippek és gyógynövények fogínygyulladás ellen
Milyen vitaminokkal előzheted meg az ínygyulladást házilag? Hogyan készül a legjobb házi szájöblögető? Mivel szüntetheted meg azonnal az íny gyulladását?
Érdekelnek a részletek?
Miért ajánljuk a Clinidentet fogínygyulladás elleni terápiához?
- Rendelőnkben a kezeléseket gyakorlott specialisták végzik!
- A fogágy– és ínybetegséggel élő pácienseket parodontológus szakorvos kezeli.
- A hagyományos fogtisztítási eljárás alternatívájaként nálunk a kíméletesebb, ugyanakkor hatékonyabb Irányított Biofilm Terápia is elérhető, mely gyors és kiemelkedően alapos.
- Az esetlegesen mozgó fogak a célzott, parodontológiai terápia hatására megerősödnek, hosszú évekkel meghosszabbodik az élettartamuk.
- Rendelőnkben a pácienseket 3-6 havonta kontrollvizsgálatra hívjuk be.
- Klinikánkon a kezelés részét képezi a szájhigiénés tanácsadás is: szájápolási tanácsok, speciális fogtisztító eszközök ajánlása a hatékonyabb otthoni fogtisztítás érdekében.
A megfelelő szájhigiéniára való nevelést nem lehet elég korán elkezdeni, ezért gondoskodj időben gyermeked fogászati ellenőrzéséről is! A számukra megfelelő fogtisztítási technikát a Clinident fogorvosai és dentálhigiénikusai örömmel tanítják meg neked, hogy már a kicsik mosolya is szép és egészséges legyen, ráadásul a tejfogakon is biztonsággal és fájdalom nélkül alkalmazható az Irányított Biofilm Terápiás fogtisztítás.
Érvek a precíz szájápolás és fogkőeltávolítás mellett
A fogágybetegség előszobája tehát a fogínygyulladás, melynek bárki által felismerhető jelei vannak, de a megfelelő szájápolás és rendszeres fogkőeltávolítás mellett, 99%-ban meg is előzhető.
Tudatos megelőzéssel pedig számos kényelmetlen pillanatot, fogfájás miatti kényelmetlen fogászati kezelést, a fogvesztés és a foghiány miatti költségesebb beavatkozást is elkerülhetünk. Ennyi odafigyelést és törődést pedig igazán megéri a saját fogaink egészségébe fektetni!
- Naponta legalább 2×2 perc fogmosás
- Fogselyem és fogköztisztító használata minden este
- Az általános szájhigiéniától függően, évi 1-2 alkalommal ultrahangos fogkőeltávolítás vagy a legmodernebb Irányított Biofilm Terápiás fogkőleszedés szükséges
A parodontológiai kezelést végző orvosunk:
Dr. Láng Orsolya
Parodontológia - fogágybetegségek kezelése, mikrosebészeti műtétek
Dr. Ujj Krisztina
Parodontológia - fogágybetegségek kezelése, mikrosebészeti műtétek
Dr. Koncz Andrea
Parodontológia - fogágybetegségek kezelése, mikrosebészeti műtétek
Dentálhigiénikusaink: