Gyulladt fog gyökérkezelése fájdalommentesen? Lehetséges!

Az első lépés a fogorvos felé mindig nehéz ügy. A legtöbbször az ismeretlentől vagy a fogorvostól való félelem miatt halogatjuk, pedig a gyorsaság a fog megmentése, valamint a foggyulladás szövődményei szempontjából kulcsfontosságú.

A fog eredetű fájdalmakat sok esetben jól be lehet azonosítani, ami segítségünkre lehet abban, milyen beavatkozásra készüljünk.

Szakértőinkkel összegyűjtöttük azokat a nagyon fontos tudnivalókat, amik gyulladt fog gyanúja esetén segítségünkre lehetnek.

fogfájás

gyulladt fog kezelése

    Időpontot kérek

    Mitől gyulladhat be egy fog?

    A foggyulladás -akárcsak az ínygyulladás-, igen gyakori panasz és jellemzően mindkettő a nem megfelelő fogápolás számlájára írható.

    Fogszuvasodás miatt:

    • A fogszuvasodást okozó baktériumok előbb a zománcot kezdi ki, s befelé, a dentin felé haladnak.
    • A dentin csatornáin keresztül a baktériumok toxinjai már könnyen a fog belsejébe jutnak, ahol kialakulhat a fogbél fájdalmas gyulladása.
    • A leggyakoribb területek, ahonnan a fogszuvasodás kiindulhat, az a rágófelszín barázdája vagy két szomszédos fog egymással érintkező felszíne, illetve a fognyakat borító lepedék alatti fogfelszín.

    A fogat ért trauma is kiválthatja:

    • Ráharapásos baleset, a fogat ért ütés a fog begyulladását és elhalását okozhatja.

    Fogtömés készítés vagy új korona beragasztása után:

    • Ha a korona vagy a tömés magassága igazításra szorulnak, akkor a rágás nem kényelmes, akár fájdalmat is érezhetünk. Ilyenkor azonnal jelentkezzünk kontrollra! Az igazítás csak néhány percet igényel, viszont a túlzott terhelés irritálja a fogbelet, ami ettől begyulladhat.
    • Egy nagy, kiterjedt szuvasodás helyreállítása után jelentkező fájdalom annak a jele is lehet, hogy későn jött a segítség és a baktériumok elérhették a fogbelet. A pulpa gyulladt állapotba került, gyökérkezelés szükséges.

     

    EZT MINDENKÉPPEN TUDNOD KELL

    A fogszuvasodást, a gyulladt fogat és az ínygyulladást is az alapos fogmosással lehet megelőzni, mely során fogselymet használunk a fogak egymással érintkező felszínének megtisztításához, interdentális kefét pedig a fogközökhöz. Szájhigiéniás tanácsokért a dentálhigiénikust érdemes keresni, míg a tömés vagy korona korrekciójára bármikor kérhetünk időpontot a fogorvosunkhoz.

    Ahhoz, hogy beazonosítható legyen a szükséges fogászati kezelés, meg kell állapítani a gyulladás eredetét:

    1. Fogínygyulladás: Ilyenkor a lepedék és fogkő felhalmozódásáért felelős baktériumok az íny és a fog közé „vernek éket”.

    A fogínygyulladás jellemző tünetei:

    • A fog környéke fájdalmas
    • Érzékeny, vöröses, duzzadt az íny
    • Az íny vérzik
    • Kellemetlen a lehelet
    • Tasakok lehetnek a fogközökben

    2. Fog eredetű gyulladás: Ilyenkor az íny nem feltétlenül érintett, mert a fog megbetegedése az azt pusztító fogszuvasodásból ered. A baktériumok ilyenkor bejuthatnak fog belsejébe és akár gennyes gyulladást is kiválthatnak.

    A gyulladt fog jellemző tünetei:

    • Hidegre-melegre vagy rágáskor jelentkező a fájdalom
    • A fájdalom lassan múlik, több percig kitart
    • Fájdalomcsillapító kell, vagy már azzal együtt sem enyhül a fájdalom
    • A fájdalom tompa vagy éles, pulzáló, lüktető is lehet, ami sajnos este fekvő helyzetben még tovább fokozódik.

    Milyen szövődményekkel számoljunk súlyosan gyulladt fog esetén?

    Súlyos, akut gyulladás esetén már az immunrendszerünk is hevesebben reagál a fogból kiinduló gyulladásra, így jellemzően több kellemetlenségre is kell számítanunk.

    A súlyosan gyulladt fog jellemző tünetei:

    • Intenzív, lüktető fájdalommal jár a gyulladás, melyen alig enyhít a fájdalomcsillapító.
    • Ha a genny nem tud ürülni, akkor az arc is érintett. Dagadás, arcduzzanat jelentkezik.
    • Az arc tapintása forró és vöröses színű lehet.
    • Magas láz is felléphet.

    Neked ajánljuk:

    Fogfájás gyógyszer – Az erős fogfájás csillapítása otthon

     

    A legjobb gyógyszer fogfájásra – Vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók

    Fogfájás ellen házilag – Gyulladáscsökkentő fogra

    Gyulladt fog hatása a szervezetre

    Súlyos gyulladás esetén azonnali orvosi beavatkozás szükséges! Ilyenkor, célzottan antibiotikummal is meg kell támogatni a szervezet gyulladás elleni küzdelmét. A halogatás vagy a kezelés teljes hiánya komoly szövődményekkel járhat: a gyulladás átterjedhet az állkapocsra, a baktériumok a véráramon keresztül szétszóródhatnak, kiterjedt gyulladást váltva ki test-szerte.

    A krónikussá vált gyulladásos folyamatok gócos fogat eredményeznek!

    Ha a gyulladt fog nem kap szakszerű ellátást, akkor a baktériumok a gyökércsúcs körüli térben egy folyamatosan növekvő tályogot képezhetnek.

    Krónikus gyulladás jellemző tünetei: 

    • A fogbél teljes elhalása után a fájdalom idővel megszűnik
    • A szomszédos fogak megfertőződhetnek, idővel akár mozgathatóvá is válnak
    • A beteg fog felett az ínyen duzzanat, dudor keletkezhet
    • Az íny területe tapintásra érzékennyé válik
    • Sipoly keletkezhet az ínyen, melyből genny ürül
    • A genny ürülését kellemetlen szájíz és rossz lehelet kíséri
    • A kezeletlen gyulladt szövet gócként tovább fertőzi a szervezetünket. Olyan tüneteket okozhat, mint például: női – férfi meddőség, ízületi-, nőgyógyászati-, szív- és érrendszeri betegségek, hajhullás, ekcéma.

    EZT MINDENKÉPPEN TUDNOD KELL

    Fontos tudni, hogy akár egy gyökérkezelt fog gyulladása is előfordulhat, ami pedig már fogászati gócnak számít. Ilyenkor általában a visszamaradt baktériumok váltják ki a problémát és csendben, akár egyéb látványosabb tünet nélkül képesek fertőzni. Gyökérkezelt fogak esetén rendkívül fontos a röntgenvizsgálattal egybekötött éves szűrés, hogy az állapotváltozásuk nyomon követhető legyen.

     

    5 érv a beteg fogak gyökérkezelése mellett

    A fog megtartása érdekében végzett kezelés tulajdonképpen a fog belsejében, a gyökércsatornákban zajlik, ezzel lehetővé téve, hogy a saját fog megőrizhető legyen. 

    1. Gyulladt fog kihúzása helyett lehetőség a beteg fog megmentésére!

    A fog megmentésére tett utolsó kísérlet egy nagyon fontos alapelv lett, ezért amikor csak lehetőség van rá, a foghúzás helyett a gyökérkezelést javasolják a szakemberek. Újabb esélyt kapunk arra, hogy jobban figyeljünk a helyes fogmosásra és még jó ideig nem kell a foghiány pótlásán gondolkoznunk.

    2. Az időben elvégzett kezeléssel kevesebb a fájdalom!

    Fontos, hogy a fájdalom első észlelése után kérjünk időpontot a fogorvoshoz, mert az időhúzással csak annyit érünk el, hogy fokozódik a fájdalom, és a tüneteket kiváltó okok tovább terhelik a fogat, ami végül menthetetlenné válik.

    3. Egy erősen sérült fog is helyreállítható általa!

    A gyökérkezelés egyik óriási előnye, hogy a csontszövet pulpa nélkül is képes stabilan tartani a fogat, ezért – a nagyobb baj megelőzése érdekében-, eltávolítható. A letört fog az elkészült gyökértömés után csapos felépítéssel és porcelán koronával az eredetivel közel megegyező állapotba hozható.

    4. Segítségével megelőzhető a gócbetegség!

    A gyökérkezelt, majd megfelelően lezárt fog esetén megakadályozhatjuk, hogy egy újabb szuvasodás baktériumai akadálytalanul haladjanak át rajta, ami azért rendkívül veszélyes, mert a gyökérkezelt fog már nem reagál fájdalommal, tehát egy egész testre kiható gyulladás képes szép csendben kifejlődni.

    5. Mikroszkóp segítségével a komplikált esetek sikeraránya is magasabb!

    A hagyományos gyökérkezelés során az orvos sokszor áthidalhatatlan akadályokba ütközik, de a fogászati mikroszkóp mellett a beteg fogra és annak csatornáira is nagyobb rálátása nyílik a speciális kezelést végző szakembernek.

    A precíz készüléknek köszönhetően jó eséllyel elkerülhetők, illetve javíthatók a hagyományos gyökérkezelésből adódó komplikációk. (pl.: feltáratlan gyökércsatorna, görbület miatt nehezen elérhető gyökércsúcs, gyökérperforáció, tűbetörés)

    Neked ajánljuk!

    Mikroszkópos gyökérkezelés – Mitől gyorsabb és sikeresebb?

     

    Mi a különbség a hagyományos és a mikroszkópos gyökérkezelés között?

    Mik a mikroszkópos kezelés előnyei, milyen esetekben javasolt, mi a menete?

    A gyulladt fog gyökérkezelése precízen, fájdalmak nélkül

    A gyökérkezeléssel kapcsolatban sokakban élnek tévhitek akár az alkalmazott módszerrel, akár a fájdalommal összefüggésben, viszont a modern érzéstelenítőknek köszönhetően ma már teljesen fájdalommentesen történik a beavatkozás.

    A gyökérkezelés legfontosabb lépései

    1. A fog megtisztítása a szuvasodástól, a gyökércsatornák beazonosításához:

    • Kezdő lépésként a fog szuvas részét és a fog belsejében található fertőzött pulpát is eltávolítja a szakember.

    2. A gyökér csúcsához vezető csatornák megtisztítása:

    • A digitális műszerrel bemért gyökércsatornákat teljes hosszukban megtisztítják a baktériumoktól és gyulladt szövetmaradványoktól.

    3. Gyógyszeres töméssel támogatják a fog gyógyulását, a gyulladás megszűnését:

    • Amint az orvos a gyökértöméshez megfelelően feltágította a gyökércsatornát, azt elsőként gyógyszerrel kezeli, melyet ideiglenesen helyez bele.
    • A gyógyszeres kezelést addig ismétlik, míg tünetmentessé nem válik a fog. Két kezelés között pedig jó esetben teljesen meg is szűnik a fájdalom. Ha a fájdalom továbbra is fennáll, vagy fokozódik, akkor újabb diagnosztikus vizsgálattal (fogröntgen, vagy nagy felbontású CT felvétel a beteg fogról) fedik fel az okokat.
    • Ezeket a tüneteket az okozhatja, ha feltáratlan gyökércsatornája van a fognak, vagy kezelés közben álút képződött, amely megakadályozza az orvost abban, hogy műszereivel elérjen a gyökér csúcsáig.

    gyulladt fog gyökérkezelése

    4. Tünetmentes állapot elérése után a gyökértömés következik:

    • A tünetek függvényében eltelhet 3-4 nap, de akár 1 hét is két kezelés között.
    • Ha a panaszok megszűntek, akkor a gyógyszert és a hatására elpusztult kórokozókat eltávolítja az orvos és végleges gyökértömés kerül a csatornákba.
    • A gyökértöméssel lezárják az utat a fog koronája és a gyökér csúcsa között.

    5. A fog helyreállítása

    • Ugyan a fog keringése megszűnik a kezelés hatására, de az attól még stabil marad, tehát gond nélkül használható a későbbiekben.
    • A fog koronai részét javasolt olyan módon lezárni, amely kellően strapabíró lesz és elbírja a rágóerőt.
    • Egy kiterjedt szuvasodás sokszor olyan mértékű, hogy a fog koronájának nagy részét felemésztheti. Ilyen esetben már a hagyományos fogtömés kevés lehet. Fogorvosaink a kompozit inlayt vagy a porcelán koronát javasolják ilyen esetekben.

    Precizitás és digitális diagnosztika – Clinident gyökérkezelés, Budapest

    A gyökérkezelésnek köszönhetően nincs szükség húzásra, fogpótlásra, és akár már 2-3 orvoslátogatással letudható a probléma. A Clinidentnél a gyullad fog gyökérkezelése mindennapos beavatkozásnak számít, hiszen a klinika szakemberei évente közel ezer eredményes gyökérkezelést végeznek el.

    Hogyan viselkedik a gyulladt fog gyökérkezelést követően?

    A gyökérkezelés még egy gyulladt fog esetén is fontos, hiszen a baktériumok és a genny hatására folyamatosan romlik a fog esélye. Az eljárás az utolsó mentsvár arra vonatkozóan, hogy a saját fog megőrizhető legyen, ezért mindenképpen megéri az erőfeszítéseket.

    • A tapasztalatok azt mutatják, hogy az a gyökérkezelt fog, amelyik évekig nem mutat semmiféle gyulladást, jó eséllyel hosszú távon is megőrizhető és gond nélkül használható lesz. Ehhez azonban a fog és a gyökércsatornák szakszerű kezelésére és ellátására van szükség.
    • Páciens tapasztalatok szerint a súlyos fog gyulladás antibiotikum és fájdalomcsillapító gyógyszerekkel kezelve könnyebben átvészelhető. A kezelés után tapasztalható átmeneti érzékenység pedig még normálisnak mondható.

    Az olyan rendszeres szűrővizsgálat, ahol fogak ellenőrzését az orvos alátámasztja és kiegészíti egy panoráma röntgen vizsgálattal is, a legpontosabb állapotfelmérés. Ezzel gond nélkül felismerhető egy súlyos vagy egy krónikus folyamat, a beavatkozással pedig komolyabb szövődményeket és gócbetegségeket előzhetünk meg.

    gyokerkezeles_gyulladt_fognal

    professzionális gyökérkezelés

    Amennyiben pedig két fogorvosi ellenőrzés között tör ránk a fogérzékenység, akkor a következő tünetek alapján biztosan időpontot kell egyeztetnünk:

    • Ha egy új tömés után, rágáskor olyan fájdalmat tapasztalunk, amely csak nehezen múlik
    • Ha a fog érintésre fáj
    • Ha a fog letört
    • Ha a fogfájás éjjel, fekvő helyzetben fokozódik
    • Ha a fájdalom már gyógyszer szedése mellett napok óta fennáll

    Gyulladt fog gyökérkezelését végző orvosaink:

    Dr. Koncz Zsófia

    Dr. Koncz Zsófia

    Konzerváló fogászat, protetika, fog-esztétika - mosolytervezés

    Kérjen időpontot!