A fogászati kezelések során az orvosok rendszerint a saját fog megmentésére törekednek. A kezdődő fogszuvasodás elsőként a fogzománcot támadja meg, majd a dentint is célba veszi. Nem véletlen hangsúlyozzák a szakemberek a rendszeres fogászati állapotfelmérést, mellyel időben orvosolható a probléma.
Ám, ha a szuvasodás eléri a fogbelet, akkor már az erek és idegek is érintettek, erősebb fájdalom jelentkezik, tehát önmagában egy esztétikus fogtömés már nem elegendő.
Cikkünkben felvázoltuk, hogy mikor válik szükségessé a gyökérkezelés, milyen lépései vannak a gyulladás megszüntetésének. Még egy brutális fogfájás sem jár szükségszerűen foghúzással! A gyökértömés kíméletesebb, tartósabb és akár évtizedekre is megmenti a fogat.
Mi a gyökértömés, milyen fajtái léteznek?
A gyökértömés, olyan fogászati, endodonciai eljárás, amely a gyökérkezelési folyamat része. A sérült vagy fertőzött fogbél (pulpa) eltávolítása, valamint a gyökércsatornák megtisztítása és kezelése után következő lépés.
Ahhoz, hogy a gyökérkezelt fogba végleges gyökértömés kerülhessen, el kell érni a fog tünetmentességét, vagyis az akut gyulladás és fájdalom megszűnését.
A gyökértömésnek alapvetően két típusát különböztetjük meg. Az ideiglenesen alkalmazott gyógyszeres fajtáját, ami a kezelés során segíti a fogat a gyulladás leküzdésében, míg a végleges gyökértömés már tartósan, évekre zárja le csatornákat, mielőtt a fogra inlay tömés vagy porcelán korona készülne.
Neked ajánljuk:
Mikroszkópos gyökérkezelés – Mitől gyorsabb és sikeresebb?
Milyen esetekben javasoljuk a mikroszkópos kezelést?
Mi a menete és mik az előnyei?
Miért fontos a jó gyökértömés?
Ha egy mondatban kellene összefoglalni a gyökértömés értelmét és hasznát, akkor azt mondhatjuk, hogy egy precíz gyökértömés segítségével hosszú évekre megmenthetjük a fogat a kihúzástól. Azzal, hogy a gyökértömés kitölti a csatornákat, egyben le is zárja a fogat, így megakadályozza egy újabb fertőzés kialakulását. Tehát hosszú távon konzervál is.
- A foggyökér kezelésével tehát nagyobb bajt, a fog elvesztését előzhetjük meg. A gyökértömés legfőbb előnye a foghúzással szemben, hogy a kezelésnek köszönhetően a saját fog megtartható, ami – megfelelő szájhigiénia mellett-, még hosszú évekig kiválóan funkcionálhat.
- Foghúzás esetén azonban azonnal kihívásokkal kerülünk szembe: foghiány, esztétikai problémák, megváltozott rágás, beszédproblémák, emésztési gondok
- Egy hiányzó fog pótlásakor a fogászati híd készítésével vagy fog implantátum beültetésével pedig mélyebben a zsebünkbe kell nyúlnunk, mint egy gyökérkezelés során.
A gyökérkezelés menete
A fog ideg eltávolítása, vagyis a gyökérkezelés ideje akkor érkezik el, ha a szuvas fog heves fájdalommal jelzi, hogy a fertőzés a fog belsejét, azaz a pulpát is elérte.
- A fogorvos számára az a legfontosabb, hogy minél hamarabb, minél kevesebb fájdalom vagy kellemetlenség mellett tudja kezelni a fogat.
- A halogatás azért sem jó megoldás, mert a gyulladás erősödésére a fájdalom egyre kevésbé csillapítható fogfájás gyógyszerrel és a kezeléshez beadott érzéstelenítőből is jóval többre lehet szükség.
1. Pulpakamra feltárása – trepanálás
Amint sikerült a fájdalmat kiiktatni a helyi érzéstelenítés beadásával, az orvos megnyitja a fogat. Eltávolítja a szuvas részeket, majd eltávolítja a pulpát és feltárja a csatornákat. A többgyökerű fogak esetén több csatorna kitisztításával kell számolnunk.
Precíz gyökérkezeléshez érzékeny és finom műszerekre, gyökérkezelő tűkre, digitális technológiára, fogröntgenre van szükség. Persze lehet gyökérkezelni nélkülük is, de a modern technológia sokkal precízebb munkafolyamatot tesz lehetővé, melynek köszönhetően a kezelés is eredményesebb.
2. Gyökércsatornák feltárása, tisztítása, tágítása
A pulpa eltávolítása után a fogorvos megkeresi és feltárja a gyökércsatornákat, majd megtisztítja és „formálja” a gyökércsatornák belsejét. Ez a lépés a megmaradt baktériumok, fertőzött szövetek, szövettörmelékek eltávolításához szükséges.
A gyökércsatornát a gyökér csúcsáig kell feltárni, melyet röntgen felvételen ellenőriznek le. A precíz formázással, feltágítással a gyökértömés majd a lehető legoptimálisabban, résmentesen töltheti ki és zárhatja le teljes hosszukban a csatornákat.
3. Ideiglenes gyökértömés, gyógyszeres lezárás
Gyulladt fog esetén nem csak a fertőzött foganyag eltávolítása, de a csatornák átfertőtlenítése és a gyulladásos folyamatok megszüntetése is nagy hangsúlyt kap.
Egy fájdalmas fog kezelésekor először ideiglenes, gyógyszeres tömés kerül a gyökércsatornákba, hogy támogassák a fog gyógyulását, a gyulladás megszűnését. Végleges gyökértömésre akkor kerül sor, ha a heveny tünetek megszűntek.
4. A végleges gyökértömés menete
Mielőtt végleges foggyökér tömés készülne, a csatornákból eltávolítják a gyógyszeres tömést, és újból átöblítik, előkészítik a végleges tömés készítéséhez.
A gyökértömés anyaga egyfajta speciális, gumiszerű fogászati anyag, amelyet guttaperchának neveznek. Az alaposan megtisztított és gyökértömés céljára feltágított gyökércsatornákban az üres terek kitöltését, a csatornák lezárását szolgálja.
A cél az, hogy minden csatorna hermetikusan jól záró tömést kapjon. A töméssel szembeni legfőbb kritérium, hogy csúcsig érő és falálló legyen. Azaz a feltágított csatornát teljes hosszában és keresztmetszetében légmentesen kitöltse. Az ilyen tömés elősegíti a fog teljes gyógyulását és megakadályozza az újabb fertőzést, vagyis, hogy baktériumok, vagy más irritáló anyagok bejussanak.
5. A fog koronai részének ellátása
Bár ez a lépés már nem a gyökérkezelés szerves része, mégis fontos megemlíteni, hiszen a fog ellátása ezzel együtt válik teljessé. A gyökérkezelt fog lezárására – a fog állapotától függően-, a hagyományos fedőtömés, az inlay tömés vagy a porcelán korona jelent megoldást.
Neked ajánljuk:
Inlay tömés – Fajtái, anyaga, ára. Kinek, mikor ajánlott?
Mi az inlay és miben különbözik a hagyományos töméstől?
Mik lehetnek a jó gyökértömés nehézségei?
A gyökérkezelt fogak későbbi funkcionálása, valamint a szövődmények elkerülése nagymértékben múlik azon, hogy milyen színvonalon történik az ellátás. A hermetikusan záró foggyökér tömés előkészítése tehát többször is akadályokba ütközhet a kezelés során.
Mivel a kezelés sikere nagyban múlik a fog kiindulási állapotától és annak egyedi anatómiai adottságaitól, a gyulladás mértékétől, a szervezet kezelésre adott reakciójától és gyógyulási hajlandóságától, így a gyökérkezelés az a fogászati beavatkozás, melynek sikerére garancia nem vállalható.
A gyökércsatornák szabad szemmel alig láthatóak, ezért a digitális eszközök, a nagyításban végzett kezelés manapság elengedhetetlen, illetve bonyolultabb esetben a mikroszkópos gyökérkezelés jelenthet nagyobb esélyt a fog megmentésére.
Kezelést nehezítő körülmények
Heveny gyulladás, arcduzzanat:
Egyes esetekben a gyulladást az arc duzzanata is kísérheti. Ez általában az előrehaladottabb, markánsabb fertőzés, a genny felhalmozódásának a jele.
- Ezek mellé általában nagyobb fájdalom társul, mely érzéstelenítővel is nehezebben iktatható ki.
- A gyulladás leküzdéséhez és a súlyosabb szövődmények elkerüléséhez szoros nyomon követés, a fog többszöri átöblítése, a csatornák átfertőtlenítése- és antibiotikumos kúra is szükségesek.
Anatómiai eltérések:
Az emberi fogazat gyökércsatorna rendszerének összetettsége egyénenként változik, egyes fogak szokatlan vagy bonyolult csatornaszerkezettel rendelkezhetnek.
- Gyökérkezelés közben kihívást jelentenek tehát a görbe gyökerek, a beszűkült gyökércsatornák vagy a járulékos oldalcsatornák.
- A csatorna elágazódások nem feltétlen láthatók a röntgenfelvételeken, viszont baktériumokat hordozhatnak, és tartós vagy visszatérő fertőzésekhez vezethetnek.
Gyökérkezelés közbeni komplikációk:
Sajnos gyökérkezelés közben a legnagyobb odafigyelés mellett is adódhatnak nem várt fordulatok.
- A gyökér perforálódhat, álutak, lépcsők keletkezhetnek, melyek nehezítik a valós csatorna megtalálását és a precíz gyökértömés készítését.
- A gyökérkezelés során használt fogászati műszerek kezelés közben, a fogon belül eltörhetnek.
- Bár ezek a hagyományos gyökérkezelés közben jelentkező legnagyobb kihívásnak számítanak, a jó hír az, hogy mikroszkópos gyökérkezeléssel nagyrészt elkerülhetők vagy korrigálhatók ezek a nehézségek.
Törések vagy repedések:
Egy erősen szuvas, meggyengült, letört fog a kezelés során hajlamosabb lehet a további letörésre vagy repedésre.
- Ha a fogból íny felett törik le egy darab, az jó eséllyel még felépíthető, így ez inkább csak megnehezíti, de nem lehetetleníti el a fog megmentését. Ilyen esetben azonban nagyon fontos a jó gyökértömés, mivel a fog felépítéséhez csap szükséges, melyet a gyökértömés után helyeznek a fogba. Ilyenkor készül a csapos fog.
- Foghúzásra kerül sor azonban az olyan szerencsétlenül letört fog esetében, ahol a törés az íny alatt végződik vagy ha a fogon például hosszanti irányban végigfutó repedés jelenik meg.
Kezelés utáni kényelmetlenség:
Gyökértömés után még egy problémamentes fog esetén is tapasztalható némi kellemetlenség, általában ráharapáskor. A jó hír azonban az, hogy ez általában átmeneti kényelmetlenséget jelent és a gyökértömő anyag megszilárdulásával, pár nap után meg is szűnik.
Panaszos, régebben kezelt fog:
Ha a gyökérkezelt fog fáj – vagyis a kezelés után is fennállnak- vagy idővel visszatérnek a panaszok-, akkor azok a nem megfelelően feltárt, feltáratlanul maradt gyökércsatornák, vagy a régi hiányos gyökértömés számlájára írhatók. A régi gyökértömést ilyenkor cserélni kell.
- Első lépésként a régi gyökértömés eltávolítása történik, hogy a csatornákat pontosan fel lehessen tárni, majd a gyökércsatorna hossza kerül bemérésre. Ezután már a szokásos módon, átöblítésekkel és gyógyszeres töméssel folytatódik a kezelés, mígnem végleges gyökértömő anyaggal zárják a csatornákat.
Tünetmentes, gócos fog:
Fontos tudni, hogy még egy jó gyökértömés mellett is visszamaradhatnak baktériumok, melyek a gyökércsúcs körüli térbe záródva gócként pusztíthatják a csontot. Mivel ezek a kóros folyamatok sokszor tünetmentesek, ezért fontos, hogy a páciensek rendszeresen ellenőriztessék a gyökérkezelt fogak állapotát röntgen vizsgálattal is.
- Hiába nem okoz észrevehető tünetet, a gócos fogak olyan betegséget is előidézhetnek, mint például szív- és érrendszeri betegségek, tüdő problémák, nőgyógyászati megbetegedés.
- A gócos fogak felkutatására az egyik legjobb diagnosztikai eszköz, – amely klinikánkon is elérhető-, a panoráma röntgen és a fogászati CT.
- Ha a régebben gyökérkezelt fog gócos, akkor annak a jele lehet például a hiányos a foggyökér tömés, vagy ha a gyökértömés nem ér a gyökér csúcsáig, illetve ha a gyökércsúcs körül ciszta vagy granulóma látható.
- Amennyiben szükséges, a gyökérkezelést megismétlik, a gyökércsúcs körüli granulómát és cisztát pedig, – hogy ne fertőzzön tovább-, a szájsebészet kezeli. Attól függően, hogy melyik fogról van szó, a fog megmentése érdekében gyökércsúcs rezekciót végezhetnek.
Gyökértömés – Clinident Fogászat, Budapest
A Clinident Fogászati Centrumban korszerű fogászati eszközök állnak a gyökérkezelésre váró fogak rendelkezésre.
- A helyben készült digitális röntgenfelvétellel megállapítható a gyulladás helye, mértéke, míg cbct felvétellel a csatornák és csatorna elágazódások is feltérképezhetők.
- A gyökérkezeléshez rendelőnkben digitális és gépi gyökérkezelő eszközök-, igény esetén pedig a mikroszkópos gyökérkezelés lehetősége is rendelkezésre áll.
A gyökérkezeléstől ugyan sokan tartanak, de a megfelelő érzéstelenítéssel és precíz kezeléssel gyorsan, gördülékenyen történik az eljárás.
Hogyan alakulnak a gyökértömés árak?
Mint a legtöbb fogászati kezelés során, így gyökérkezelés kapcsán is több tényező függvényeként alakul a gyökértömés ár.
- Nem mindegy, hogy melyik fog kezeléséről van szó, ugyanis a kezelés ára a gyökércsatornák számától függően eltérő lehet.
- Ha a gyökértömés cseréje válik szükségessé, akkor mindenképpen számolni kell a régi gyökér tömés eltávolításával, majd a teljes gyökérkezelés folyamatával és a szükséges röntgen vizsgálatokkal
- A mikroszkópos gyökérkezelés ára magasabb a hagyományos kezeléshez képest.
Ha azonban mikroszkópos specialistával kezeltetnénk a fogat, akkor -a modern technológiából adódóan-, a siker aránya is jelentősen megnő, így pedig semmi esetre sem számít ablakon kidobott pénznek a fog megmentésére tett mikroszkópos kísérlet.
A gyökérkezelés folyamata tehát teljesen megszüntetheti a fájdalmat generáló gyulladást, hatására elmúlnak a kellemetlen kísérő tünetek és elkerülhető a foghúzás. Halogatás esetén azonban tályogos, gennyes, akut folyamattá súlyosbodhat a panasz, másik fogak is megfertőződhetnek, és a halmozódó problémák kezelése további költségeket jelenthet.
Az alábbi tünetek esetén érdemes tehát nem halogatni, hanem azonnali időpontot foglalni a fogorvoshoz:
- Érintésre is érzékeny fog
- Heves, folyamatos, fájdalomcsillapításra nem vagy kevésbé reagáló, lüktető fájdalom
- Feszítő érzés, pukli, dudor az ínyen
- Láz, arcduzzadt