A fogszuvasodás gyakori fogászati probléma, amely akkor fordul elő, ha a fog külső, védő zománcrétege károsodik a baktériumok jelenléte miatt. A probléma kezelése pedig a fogszuvasodás mértékétől és súlyosságától, de még az általános szájhigiéniától is függ.
Szerencsére a lyukas fogak ellátására és a jó szájhigiénia kialakítására manapság már számos modern eszköz létezik. Biofilm terápiás fogkőleszedéssel már a fogkövet és fogszuvasodást okozó káros baktériumokat is eltávolíthatjuk, míg a szuvasodást a hagyományos fogtömésen túl a tartósabb és ellenállóbb inlay tömés segítségével is helyreállíthatjuk.
Az inlay jelentése. Az inlay tömés fajtái, anyaga
A fogászatban az inlay a fogpótlások azt a fajtáját jelenti, amelyet a letört fog vagy fogszuvasodás miatt sérült, hiányos rágófog helyreállítására használnak. Az inlay egy olyan egyedi készítésű fogtömés, melyet az előkészített fogról vett lenyomat alapján a fogtechnikus készít el, majd a fogorvos illeszti a helyére.
A fogbetét fajtái – Inlay – onlay – overlay
- Inlay-t készít az orvos, ha a rágófog csücskei még egészségesek, a betét tehát csak a barázdák területét tölti ki.
- Onlay tömés akkor kell a fogba, ha már legalább egy csücske érintett és áldozatául esett a szuvasodásnak.
- Overlay tömés esetén a fog teljes rágófelszíne érintett, a betét a fog valamennyi csücskét lefedi. Az overlay-t sokszor az onlay fogpótlás „nagytestvéreként” emlegetik. A rágófelszín csücskeinek pótlásával tökéletesen alkalmas arra, hogy helyreállítsa a fog terhelhetőségét, rágófunkcióját, de ezt mégsem egy nagyobb csiszolást- és foganyag veszteséget jelentő koronával érjük el.
Az inlay anyaga
A betétek különféle anyagokból készülhetnek, beleértve a porcelán kerámiát, a kompozit gyantát vagy az aranyat. Az anyag kiválasztása olyan tényezőktől függ, mint a kezelt fog típusa, a páciens esztétikai preferenciái és a fogorvos javaslata.
Neked ajánljuk:
Letört fog vagy törött fog? Mi a különbség, melyik menthető?
Hogyan kezelhető, menthető meg a letört fog?
Mit tehetünk otthon egy sérült, letört fog esetén?
Porcelán inlay fogpótlás jellemző tulajdonságai:
- A kerámia megfelelő széli záródást biztosít, ami garancia arra, hogy ellenáll a plakk felhalmozódásának és elkerülhető az alászuvasodás.
- Jól szigetel, nem kell fogérzékenységre számítani.
- Kimagaslóan természetes hatású, így a saját fogaktól megkülönböztethetetlen.
- Biokompatibilis, nem allergizál.
- Hosszú távú esztétikumra számíthatunk, mert az anyaga nem fárad és öregszik el és az elszíneződésnek is ellenáll.
- Kemény, kopásálló és stabil akár a valódi zománcszövet, mégsem képes szuvasodásra.
A kompozit inlay jellemző tulajdonságai:
- Ennek a betétnek az anyaga kompozit gyantából és kerámia részecskék keverékéből áll össze.
- Puhább, rugalmasabb anyag, kevésbé merev és törékeny, mint a kerámia, ugyanakkor ellenállóbb és jobban terhelhető, mint a hagyományos kompozit tömés.
- Népszerű, sokat alkalmazott tömésfajta, mert árban is a kettő között helyezkedik el.
Az arany inlay legjellemzőbb tulajdonságai:
- A felhasznált arany ötvözet speciális tulajdonságának köszönhetően a betét tökéletesen idomul, széli záródása precíz, szinte megbonthatatlan.
- Az anyag ellenáll a baktériumoknak, így pedig jobban ellenáll a szuvasodásnak is.
- Biokompatibilis, nem allergizál, nincs káros hatása.
- Az arany inlay tömés ár bizony magasan eltér a többi típus árától, ez esetben ugyanis a felhasznált arany mennyisége plusz költséget jelent, ami a napi árfolyam szerint kerül beszámításra.
Az inlay tömés és a hagyományos tömés összehasonlítása
Összességében elmondható, hogy az inlay tömés és az esztétikus fogtömések ugyanazt a célt szolgálják, azaz a szuvasodás vagy egyéb okok miatt károsodott fogak helyreállítását. A kétféle fogtömés rendeltetése tehát ugyanaz, mégis olyan lényeges pontokban térnek el egymástól, mint például az alapanyag, a méret, a gyártási folyamat, szilárdság és esztétikai szempontok.
Az inlay fogpótlás és a hagyományos tömés közötti választás tehát többek között az adott fog állapotától, a hiányzó foganyag mennyiségétől és a fogorvos javaslatától függ.
1. Alapanyag szerint
Inlay tömés: A betétek jellemzően tartósabb anyagokból, például porcelánból, speciális kompozit gyantából, de akár aranyból is készülhetnek.
- Ezen fogászati felhasználásra készülő alapanyagok úgy lettek fejlesztve, hogy azok ellenálló képessége, kopásállósága, terhelhetősége megközelítse, sőt elérje a fogzománc ugyanilyen képességeit.
- S mivel fogtechnikai laborban, speciális gyártási technológia mellett készülnek, így a kész darabok jól terhelhetőek, tartósak, sőt még az elszíneződésnek is ellenállnak.
Hagyományos tömés: Mivel a hagyományos fogtömések manapság inkább már csak fogszínű kompozitból készülnek, így egyre ritkább az amalgám tömés, mely idővel még a saját fogat is elszínezte.
- A kompozit tömések számos fajtája létezik, rengeteg gyártó terméke közül választhat a fogorvos.
- Mivel a kutatás-fejlesztés ezt a területet sem kerüli el, a fejlesztők itt is arra törekednek, hogy az alapanyagokkal a leginkább imitálni lehessen az élő zománchatást.
- Az alapanyagok tartósak ugyan, de mégsem szólnak olyan hosszú távra, mint az inlay betétek.
2. A tömés mérete alapján
Inlay tömés: A betéteket három méretben készítik, attól függően, hogy milyen mértékű a foganyag hiánya.
- Kis, közepes és nagy méretű üregek vagy sérülések esetén lehet javasolt.
- A legnagyobb kiterjesztésű az overlay tömés, amelyet akkor készítenek, ha a fog koronájának nagy része érintett.
- A hiánynak azonban itt is van egy felső határa, amelyet elérve már csak porcelán korona készülhet. Hogy inlay vagy korona szükséges-e, azt a fogorvos fogja eldönteni.
Hagyományos tömés: Az egyszerű tömések kiváló minőségben is elkészíthetők, ha figyelembe vesszük az anyagából eredő korlátait, azaz, hogy milyen mértékű hiány pótlására alkalmasak.
- A tömést tehát nem célszerű nagy kiterjedésű hiány pótlására használni, mert nem lesz tartós.
- Nagy foganyag pótlása esetén a kockázata is nagyobb annak, hogy a fog letörik és emiatt menthetetlenné válik.
3. Gyártásuk szerint
Inlay tömés: A fogászati betétet az előkészített fogról vett lenyomat alapján fogtechnikus egyedileg készíti el.
- Ennek a készítése két alkalmat vesz igénybe.
- A precíz előkészítés és gyártás precíz illeszkedést is biztosít, valamint azt, hogy a betét a legvalódibb módon igazodik a fog eredeti formájához és színéhez.
Hagyományos tömés: A töméseket a fogorvos készíti, csupán egyetlen alkalom szükséges hozzá.
- Az előkészített üregbe rétegezve helyezik el a tömőanyagot, ami a polimerizációs lámpa UV fényének hatására szilárdul meg.
- A fog formáját, a barázdákat és csücsköket az orvos építi vissza és alakítja ki, mely akkor igazán élethű, ha rendkívüli kézügyességgel formálják.
- A folyamat végén a kényelem érdekében a tömés magasságát beállítják, a tömést simára polírozzák.
4. Terhelhetőség és tartósság szerint
Inlay tömés: A betétek éppen ideális mértékben kemények és ellenállóak, így kiválóan terhelhetőek és hosszú élettartamot remélhetünk.
- Jó szájhigiénia, rendszeres fogászati állapotfelmérés és fogkő eltávolítás mellett az inlay – onlay betét és overlay betét legalább 7-10 évig tökéletesen funkcionálnak.
Hagyományos tömés: A tömések is lehetnek tartósak, de meg sem közelítik a fogtechnikai laborban készített betétek éllettartamát.
- Tartósságuk a jó szájhigiénia és a szükséges fogorvoslátogatás mellett olyan tényezőktől is függ, mint a felhasznált anyag minősége és a tömés mérete.
- A fogtömések kevésbé ellenállóak, gyorsabban kopnak, ráadásul a széli záródás sem lehet oly tökéletes, így alászuvasodás, azaz secunder caries jelenhet meg.
- A tömések élettartama általában 3-5 év.
5. Esztétikai szempontok szerint
- Inlay tömés: Az olyan anyagokból készült betétek, mint a porcelán vagy a kompozit gyanta, a természetes fogak színéhez illeszthetők, így azok esztétikusak és kevésbé észrevehetők, míg az arany inlay csillogása igazi esztétikai kuriózum, ami a mosolyra vonzza a tekinteteket.
- Hagyományos tömés: A fogszínű kompozit tömések esztétikusak, beleolvadnak környezetbe, így a saját fogaktól nem elütő, természetes megjelenést biztosítanak.
Kinek, milyen esetben készülhet inlay betét?
Az inlay töméseket általában akkor alkalmazzák, ha a hagyományos fogtömés nem biztosít elegendő terhelhetőséget, például akkor, ha kiesett a fogtömés. De az általában is nagyobb foganyag veszteséggel járó amalgám tömések cseréje esetén, vagy egy nagyobb mértékű szuvasodás, esetleg egy letört fog esetén is segítség lehet. Ilyenkor fontos, hogy legyen még elegendő egészséges fogszerkezet, amihez hozzáilleszthető a betét.
Fogbetét készülhet:
- Ha a fog gyökérkezelt:
A gyökérkezelt fogaknak tartós megoldásra van szüksége. A gyökérkezelés után ezek a fogak kiszáradnak, törékennyé válnak, így a fog letörésétől való védelme érdekében biztonságosabb a fogbetét.
- Ha a fogtömés már nem elég:
Amikor a fogszuvasodás a fogak akkora részét pusztította el, hogy a maradék foganyag egy töméssel nem bírná a hosszú távú terhelést.
- Ha még elkerülnénk a korona készítést:
Ha elegendő fogszövet maradt egy overlay rögzülésére, akkor a rágózónában akár korona helyett is készülhet. A porcelán korona készítése akkor válik szükségessé, ha a foganyag kb. 70%-a hiányzik, vagy egy ínyig letört fog helyreállítását tervezzük.
- Ha a legjobb megoldást keressük a szuvas fog ellátására:
Amennyiben a tömésnél tartósabb, ellenállóbb, biztonságosabb és esztétikusabb megoldást szeretnénk a szuvas fog ellátására, akkor az inlay betét a legideálisabb megoldás.
Neked ajánljuk:
Cirkónium korona – élethű fogkorona fémmentesen
Így zajlik nálunk a cirkónium korona tervezése és készítése
Hogyan, milyen garancia vonatkozik a cirkónium koronára?
Első alkalom:
1. Röntgen segítségével ellenőrzik a szuvasodás, sérülés mértékét.
2. Eltávolítják a szuvas részt, vagy a régi tömést, és kialakítanak egy speciális formát a betét számára.
3. Ezt követően vesznek egy lenyomatot, melyet elküldenek a fogtechnikusnak.
4. Az előkészítés után a fogakba speciális – egy darabban eltávolítható – ideiglenes tömés kerül, mellyel a kialakított üreget védik a töréstől, az élő fogat pedig az érzékenységet kiváltó ingerektől.
Második alkalom (Kb. 5 munkanap után kerül sor az átadásra):
1. Az ideiglenes fogtömést eltávolítják, az üreget előkészítik a ragasztáshoz.
2. A fogtechnikus által elkészített természetes hatású betétet a helyére illesztik és beragasztják.
3. Ha a fogsor összezárásakor az inlay tömés magas, akkor finom igazítást végeznek.
Inlay tömés ár – Clinident Fogászat, Budapest
A betétek tehát számos előnnyel rendelkeznek a fehérszínű hagyományos tömésekkel szemben, amibe beletartozik a funkcionalitás, a tartósság, a szennyeződésekkel szembeni ellenállóképesség, de még a természetes megjelenés is.
Egyedi tervezésűek, a legmodernebb folyamatok eredményeképp születnek, így tökéletesen illeszkednek az orvos által előkészített üregbe.
Összességében elmondható, hogy a fogbetétek a sérült, szuvas fogak helyreállításának konzervatív és hatékony eszközei.
Az inlay tömés ár a Clinidentben ezekhez a tulajdonságokhoz igazítva került meghatározásra, mert ezekről a betétekről elmondható, hogy a hosszú évek alatt – ár-érték arányban-, a leginkább megtérülő tömésfajtának bizonyultak.