Ha egy fog koronája olyan mértékben sérült vagy szuvasodott, hogy egy egyszerű fogtöméssel már nem állítható helyre a stabilitása, akkor előbb az inlay fogtömést majd az esztétikus koronát ajánlják az orvosok. Különösen igaz ez akkor, ha a fogon előbb még gyökérkezelést is végeztek.
Amennyiben letört a fog, vagy a korona már teljesen elszuvasodott, akkor egy speciális megerősítésre lesz szükség, hogy a fog helyreállítható legyen, a szokásos terhelését elbírja és újra rendeltetésszerűen használhassuk. Ilyen esetekben készül a csapos fog.
Mi az a fogcsap és milyen esetekben lehet rá szükség?
A fogcsap készítése egy olyan fogászati eljárást takar, amelyet a fog koronájának megtámasztására és stabilizálására végeznek. Erre akkor van szükség, amikor a természetes fogszerkezet jelentős része veszett el szuvasodás, törés vagy gyökérkezelés miatt.
A fog csapozásának két fajtáját különböztetjük meg:
1. Gyökérkezelés nélküli csapos megerősítés:
- Parapulpális csapos megerősítésnek nevezzük, amikor pici csapokat a fogtömésből felépített koronai rész megerősítésére használják.
- A manapság már ritkábban használt eljárásra akkor lehet rá szükség, ha a fogtöméssel nagyobb mennyiségű foganyagot kell pótolni. A csappal a fog koronáját erősítik meg, így a fogat stabilizálni tudják.
- A legmodernebb tömőanyagok sok esetben már olyan anyagösszetételűek, hogy a fog a felépítéséhez használt parapulpális csapok használata jelentősen a háttérbe szorult.
2. Gyökérkezelt fogak csapos megerősítése, gyökércsap behelyezése:
- A gyökércsap ilyenkor a fog szerkezetének, vagyis a gyökér és a koronai rész közötti kapcsolat megerősítésére szolgál.
- A fognak precíz gyökértömésre van szüksége, így akár egy régen gyökérkezelt fogat ismét kezelni kell.
- Ilyen fogak esetében az inlay tömés helyett már esztétikus korona készül.
Neked ajánljuk:
Mikroszkópos gyökérkezelés – Mitől gyorsabb és sikeresebb?
Mi a különbség a hagyományos és a mikroszkópos gyökérkezelés között?
Mikor javasolt és mikor szükséges a mikroszkópos kezelés?
Mi a mikroszkópos gyökérkezelés menete?
Ezek a mikroszkóppal végzett gyökérkezelés előnyei
Melyik éri meg jobban, a mikroszkópos fogmegmentés vagy a fogbeültetés?
Milyen esetekben szükséges a fog csap gyökérkezelés után?
Ez a fogászati eljárás tehát akkor merül fel, ha a fog elvesztette a zománc és a dentin vagyis a koronai részének nagy részét, nincs ami viselje a terhelést.
Ugyanakkor fontos tudni, hogy csapos fog csak precíz gyökérkezelés és gyökértömés után készülhet! A csap elhelyezése többnyire élethosszra szól, nem eltávolítható, így egy foggyulladás esetén a fogat már nem lehet újra gyökérkezelni.
- Kiterjedt fogszuvasodás esetén: Ha egy fog súlyos fogszuvasodást szenvedett el, akkor az a foganyag jelentős mértékű elvesztéséhez vezethet, és megnehezíti a koronai rész töméssel való stabilizálását.
- Nagy tömések esetén: Ha egy fogban nagyobb fogtömés van, vagy a fog koronai része több töméssel toldozott-foltozott, akkor általában a megmaradt fogszerkezet nem elég erős ahhoz, hogy elbírja a rágóerőt. Nagy az esély a letörésre vagy eltörésre.
- Letört fog esetén: A fogak eltörhetnek baleset vagy ráharapási trauma miatt, ráadásul a törés az ínyvonal alá is nyúlhat, ami technikailag egy igen fontos rész elvesztését jelenti. Az ínyig letört fog csapos fogfelépítés segítségével még helyreállítható, míg egy íny alá húzódó törésnél a foghúzás a következő lépés.
- Régen gyökérkezelt fogak esetén: A gyökérkezelésen átesett fogak idővel törékennyé válnak. A pulpa és a fogat ellátó ideghálózat eltávolításával a fogak elveszítik keringésüket is: leállnak a dentin és zománcképző folyamatok, a foganyag pedig fokozatosan veszíti el a nedvességtartalmát.
Amikor egy gyökérkezelt fogból nagyobb mennyiség letörik, sérül, akkor a csapos felépítmény a fog hosszú távra nélkülözhetetlen megerősítését szolgálja. Segítségével egy olyan stabil csonk építhető fel, ami megfelelő tartás ad a rá készülő koronának.
Miből van a fogcsap anyaga, lehet-e egy csapos fog fémmentes?
A gyökércsapokra érdemes úgy tekinteni, mint a fog kicsi, de masszív tartóoszlopaira. Ezek a fogakat megerősítő rudacskák különböző anyagokból készülhetnek. Lehet fém, vagy teljesen fémmentes cirkon kerámia vagy üvegszálas alapanyagú is.
A csapot a sérült fog gyökércsatornájába helyezik be, ami onnantól egyfajta horgonyként működik. A rá felépített csonk így tartást és stabilitást biztosít a tetejére kerülő koronának.
A fogcsap fajtái
- Üvegszálas csapos felépítés: Ennek két fajtáját alkalmazzák, az egyik az előre gyártott, a másik viszont nem egy kész csap, hanem egy üvegszál erősítéssel bíró anyag, melyet az orvos aplikál az előkészített üregbe, és ez adja a csonkfelépítés erős bázisát.
- Cirkon csap: Az előkészített fogról vett lenyomatot a fogtechnikus beszkenneli, majd CAD-CAM eljárással elkészíti az egyedi, cirkóniumból készült csapot.
- Öntött csap: Ez egy nikkelmentes fémcsap, melyet az orvos által vett speciális lenyomat alapján fémből formáz meg a fogtechnikus.
- Fém csap: Előre gyártott menetes csapok, melyeket a fogba betekerve biztosítják a fog vázának a megerősítését. Ezt manapság inkább már csak ideiglenes megoldásként alkalmazzák.
Amikor a fogba csap készül – A csapos fog felépítése
A csapos fog felépítése tehát a gyökérkezelés befejezése után, vagy egy már korábban gyökérkezelt fog esetén történik.
1. Előkészítés: A fogorvos először eltávolítja a meggyengült fogszerkezetet, a régi töméseket, az esetlegesen szuvas részeket, majd egy speciális fúróval előkészíti a csap helyét a gyökérkezelt fogban.
2. Lenyomat: Ha fogtechnikával készített csapot alkalmaznak, akkor két ülésre lesz szükség. Egyszer az orvos lenyomatot vesz, amely alapján a következő alkalomra a fogtechnikus által elkészített egyedi csapot beragasztják.
3. Csap beragasztása: A gyökércsapokat a gyökérkezelt fog csatornájába helyezik, az előfúrt üregbe. A beragasztással egy pici tartóoszlopot nyernek, mely már az ínyvonal fölé nyúlik, így biztosítva a koronához szükséges támaszt.
4. Csapos fog felépítése: Miután a csapot megfelelően rögzítették, kompozit anyagból a csonkot erre felépítik, majd úgy formázzák, mintha az az igazi fog csonkja lenne.
5. Lenyomat a csapos fogkorona készítéséhez: Az előkészített csonkról lenyomatot vesznek, melyre a fogtechnikus elkészítheti a teljes kerámia koronát, a cirkon koronát vagy a fémkerámiát. A porcelán korona egyedi tervezésű, fontos, hogy precízen illeszkedjen a csapos felépítéssel kialakított csonkra, hiszen így állítható helyre maradéktalanul a fog megjelenése és funkciója.
Neked ajánljuk:
Cirkon korona vagy teljes kerámia korona? Melyik lehet a jobb?
Miből készül a cirkon korona?
Az 5 legfontosabb tudnivaló a cirkon fogpótlásról
A cirkon korona és a fémmentes préskerámia korona összehasonlítása
Teljes kerámia korona vagy cirkon korona – Kinek, melyiket ajánljuk?
A csapos fog élettartama
A csapos felépítés és így a csapos foggá alakítás az erősen sérült, nagyobb mértékben letört, de még menthető fogak rehabilitációjára tett utolsó kísérlet. A csap ilyen esetben tehát nélkülözhetetlen a fog konzerváláshoz és megtartásához.
A csap behelyezéséhez olyan precíz gyökértömésre van szükség, amit az orvosok csúcsig érőként és falállóként jellemeznek, vagyis gyulladást okozó baktériumnak esélye sincs átjutni rajta.
Megfelelő gondozás, szájhigiénia és rendszeres szűrővizsgálatok esetén a csapos fog évtizedekig tarthat, így akár több koronacserét is megélhet.
Gyökérkezelt csapos fog gyulladása – Mi okozza?
Bár kevesen tudják, de a gyökérkezelt fogak esetén különösen fontos az éves szűrés, melyet az orvos digitális röntgenvizsgálat alapján végez el. A gyökérkezelés után kontroll röntgen készül, ami a kiindulási állapotot tükrözi, így az éves szűrések alkalmával készített felvételek alapján nyomon követhető a fog állapota.
- A gyökérkezelt fog fájdalommal már nem jelez, így sajnos szűrővizsgálat nélkül nagyobb probléma forrásává válhat.
- Egy gyökérkezelt fog önmagában potenciális gócforrásnak számít, vagyis a gócbetegségek elkerülése okán fontos teendő a rendszeres és szakszerű fogászati ellenőrzés elvégeztetése, a fogkő eltávolítás és a helyes fogmosás még a kezelés után is.
Ciszta: A gyökércsúcsánál visszamaradt kórokozók betokozódnak, ciszta képződik. A ciszta folyamatos növekedésre képes, pusztítva a környező csontállományt. A szervezet számára gócot jelent, tehát nem szabad figyelmen kívül hagyni.
- Amennyiben a ciszta olyan fogon képződik, amelyben megfelelő a gyökértömés, akkor a szájsebész gyökércsúcs rezekcióval eltávolíthatja a cisztát. Ez a fog legutolsó esélye.
Granulóma: Ilyenkor a gyulladást kiváltó baktériumokat a szervezet nem tudta maradéktalanul legyőzni, a gyökércsúcs körül granulóma képződik.
- Ez a gyulladás szintén növekszik, pusztítva a környező csontállományt, így könnyen megfertőzheti a szomszédos fogakat is. Ez nem hártyával burkolt, mint a ciszta, de eltávolítása szintén rezekcióval történhet. A csapos fog kihúzása azonban elkerülhetetlenné válik, ha a műtét után is a gyulladás tünetei tapasztalhatók.
Rossz szájhigiénia: Az is előfordulhat, hogy a csap behelyezése után felmerülő gyulladást a rossz szájhigiénia okozza. Attól, hogy a fogon keresztül nem képesek a kórokozók közlekedni, a fogágy felől még kiválthatnak gyulladást, ami előbb-utóbb a fog mozgathatóságát is okozhatja.
- A gyulladás mértékétől függ, hogy a fog fogkőleszedés vagy parodontológus segítségével menthető-e, vagy már a csapos fog eltávolítása következik.
Csapos fog ár – Mibe kerül a fog felépítése?
Ami a fog helyreállítását, a csapos fogkorona készítését illeti, a kezelés előtt több szempontot érdemes figyelembe vennünk, amelyek mind hatással vannak arra, hogy hogyan áll össze a csapos fog ára.
1. Gyökérkezelés ára: A fogat gyökérkezelni, hiányos vagy rossz gyökértömés esetén újra gyökérkezelni kell. A fog gyökérkezelése több lépcsős folyamat, az ára általában a gyökérkezelt fog típusától függ, vagyis attól, hogy hány csatornával rendelkezik, mennyit kell megfelelő gyökértöméssel ellátni.
2. Mikroszkópos kezelés díja: Amennyiben a legprecízebb gyökérkezelést választanánk, vagyis a legnagyobb esélyt szeretnénk a fogunknak a túlélésre biztosítani, akkor a mikroszkópos gyökérkezelést érdemes választani. Ez azonban – a drágább technológia miatt-, magasabb költséggel is jár.
3. Fogcsap anyaga, ára: Az, hogy milyen csap kerül a fogba, az nagyrészt az orvos javaslata alapján dől el, de amennyiben fémmentes megoldást szeretnénk, mindeneképpen érdemes azt előre jelezni. A fémmentes megoldások egyes esetekben frissebb technológiát, így magasabb technikai költséget is jelenthetnek.
4. Csapos fogkorona készítése: A csapra felépített csonkra a technika egyedi koronát készít. A korona ára az alapanyagától és az alkalmazott gyártási technológiától függ, így általában elmondható, hogy a hagyományos fémkerámia korona a leginkább pénztárcabarát megoldás.
A csapos fog árak lehetséges alternatívái
Mivel a csapos fog élettartama több tényezőtől függ -melyek közül a gyökérkezelés az a részfolyamat, amire a lehetséges komplikációk, és felmerülő nehézségek miatt garancia nem vállalható-, így fontos, hogy a kezelés előtt alternatív megoldások tekintetében is tájékozódjunk.
A kérdéses fog esélyeit mérlegelve a fogorvossal együtt érdemes dönteni a kezelendő fog sorsáról, a lehetséges alternatívákról és a preferált beavatkozásról.
- Sajnos a fogak nem mindig vannak olyan állapotban, hogy megérje a megmentésükre tett kísérlet.
- Sokan éppen ezért döntenek úgy, hogy a bizonytalanabb helyzetű fog megmentésére fordított összeget inkább egy biztosabb fogászati beavatkozásba, a fog implantátum beültetésbe fektetik.
- És valóban, bizonyos esetekben célravezetőbbek akár az olyan kiemelkedő alternatív megoldások, -mint például a cirkon implantátumok beültetése.
- A jó szájhigiénia fenntartásáért és a rendszeres fogászati szűrővizsgálatokért cserébe akár élettartam garanciát is kaphatunk az implantátumainkra.
Neked ajánljuk:
Cirkon fog és implantátum – A hipoallergén és esztétikus pótlás
Ezek a cirkon kerámia implantátumok legfőbb előnyei
Milyen esetben ajánljuk a cirkon beültetését és a cirkon fog készítését?
A cirkon implantátum beültetése és a cirkon fog készítése
A cirkon fog, mint biokompatibilis fogpótlás