Brutális fogfájás okai – Mi ilyenkor a teendő?
Nagyon sok oka lehet a fogfájásnak, amit egy szakszerű orvosi vizsgálattal gyorsan ki lehet deríteni. Amennyiben szeretnél minél előbb megszabadulni a kínzó fájdalomtól mielőbb fordulj egy hozzáértő orvoshoz. A brutális fogfájás mindig komoly problémát jelez, még akkor is, ha a fájdalomcsillapító képes enyhíteni a problémán.
Mielőbbi sürgősségi beavatkozásra van szükséged? Akut fogászati kezelés előtt állva, segítségedre lesz cikkünk az elviselhetetlen fájdalom okairól, a fájdalom csillapítására vonatkozó módszerekről és a lehetséges kezelésekről!
Mielőbbi sürgősségi beavatkozásra van szükséged? Akut fogászati kezelés előtt állva, segítségedre lesz cikkünk az elviselhetetlen fájdalom okairól, a fájdalom csillapítására vonatkozó módszerekről és a lehetséges kezelésekről!
Cikkünkből a következőket tudhatod meg:
Fájdalomanalízis fogfájásra
A fájdalom érzet mindenkinél más és más, hiszen van, akinek magasabban van a fájdalomküszöbe, jobban bírja a fájdalmat és van olyan is, aki egyáltalán nem tudja azt elviselni. Ráadásul a legtöbben hajlamosak vagyunk a fog fájdalmát azonnal az elviselhetetlen fogfájás kategóriába sorolni.
Azzal azonban, hogy megpróbáljuk a fájdalom érzet jellegét, intenzitását, vagy a kiváltó ingert beazonosítani, a fogorvos munkáját is segíteni tudjuk, akinek az első dolga a beteg fog felkutatása.
-
Hirtelen jelentkező éles, rövid ideig tartó fájdalom, amely főként hideg vagy édes étel és ital hatására jelentkezik, a fájdalomérzettel a problémás fog jól beazonosítható.
A probléma:
- Vélhetően fogszuvasodás vagy a visszahúzódó fogíny miatt szabaddá vált fognyaki érzékenység áll fent.
A megoldás:
- A szuvasodás töméssel megszüntethető, míg a fognyaki érzékenység ecseteléssel, töméssel, illetve speciális szájápolási termékek otthoni alkalmazásával orvosolható.
-
Lüktető, fokozódó fájdalom, ami sokáig elhúzódik, gennyes gyulladásokra enged következtetni. A fogfájás éjszaka, fekvő helyzetben - a fejben megnövekedett vérnyomás hatására-, még jobban fokozódhat.
A probléma:
- Valószínűleg súlyosabb szuvasodás miatti foggyulladás állhat a hátterében, de fogíny eredetű problémát is jelezhet a fájdalom. Ilyenkor a fogmosás fájdalmas, ínyvérzés kíséri, továbbá a fogak felszínén fogkő és elszíneződés látható.
A megoldás:
- A fájdalomcsillapításon túl otthon, már nem sokat lehet tenni. Sürgősen fogorvoshoz kell fordulni, ugyanis minél mélyebbre hatol a szuvasodás, annál erőteljesebb lesz a fájdalom és annál kisebb az esélye, hogy a fog megmenthető. Fogtömésre, de akár gyökérkezelésre is szükség lehet.
- Ínygyulladás esetén az orvosi beavatkozásig nagyon alapos fogmosás szükséges, de összességében ezen is csak a fogorvos segíthet a fogkő eltávolításával vagy tasakkezeléssel.
-
Állandó tompa fogfájás, feszítő érzés, feldagadt arc. A fájdalom általában folyamatos, és inger hatására fokozódik, így rágásnál, vagy a fogak összekoccanásakor, mozgatásnál, illetve forró ital/étel fogyasztásánál jelentkezik.
A probléma:
- A fog tünetei krónikus gyulladás jelenlétére utalnak.
A megoldás:
- Ilyenkor a problémás fognak gyökérkezelésre van szüksége, mégpedig sürgősen.
- Ha az erős fájdalom például leghátul, a rágófogak mögött jelentkezik, vélhetően a bölcsességfog okozza a problémát, a fog körül gennyes tasak van. A gyulladás és a kellemetlen fogfájás antibiotikum szedésével elmúlik, így pedig az íny egy részének eltávolítása is segíthet, de az sem kizárt, hogy magától a bölcsességfogtól is kell búcsút venni.
A fogfájás hátterében sok minden állhat, leggyakrabban fogszuvasodás, bölcsességfoggal kapcsolatos probléma, gyulladás, fogínysorvadás, fizikai sérülés, a fog kopása, éjszakai fogcsikorgatás, vagy például a fogak túlterhelődése.
A fájdalmat legtöbbször ingerek hatására tapasztaljuk, a kiváltó ingerből pedig szintén következtetni tudunk a probléma okaira.
A legjobb gyógyszer fogfájásra – Vény nélküli fájdalomcsillapítók
Gyulladás csökkentő módszerek
Természetes fogfájás csillapítás illóolajokkal
Éjszakai, erős fogfájás csillapítása
Neked ajánljuk:
Fogfájás gyógyszer – Az erős fogfájás csillapítása otthon
- Hidegre jelentkező éles, „másodperces”, rövid fájdalom: Rosszul záródó tömés, szuvasodás, szabaddá vált fognyak.
- Ha az éles fájdalom percekig sem múlik: A pulpitisz azon fajtája kínoz, amit gyökérkezelni kell.
- Melegre jelentkező fokozódó fájdalom: Pulpitisz, gyökérkezelni kell a fogad.
- Cukorra, édességre „húzó” fájdalom: Rosszul záró tömés vagy érzékeny fognyak.
- Ráharapásra, kopogtatásra, érintésre fájdalommal reagál a fogad: A fájdalmat kísérheti olyan érzés, mintha a fog meghosszabbodott volna, vagy a fog mozogni kezd. Súlyos gyökércsúcsi gyulladás vagy parodontitisz okozhatja.
- Elengedési fájdalom: Azt az érzést nevezzük így, ami erősebb a rágónyomás megszűnésekor, mint a ráharapáskor. Ez a tünet törött, repedt fogat jelez.
- Tömés utáni fájdalom rágáskor: Magas a tömés.
- Tömés utáni fájdalom hőmérséklet-változásra, rágásra: A szuvasodás túl mély volt, a pulpa érzékenységét tapasztalod. Az orvos speciális alábélelő anyagot alkalmazott a tömés előtt, hogy védje a pulpát, tehát minden esély megvan arra, hogy a fogad megnyugodjon, a tünetek elmúljanak és elkerüld a gyökérkezelést.
- Tömés utáni fájdalom napokkal, hetekkel később: Sajnos a korábbi szuvasodás nem kímélte a pulpát, gyökérkezelés lesz szükség.
Az alábbiakban a fogfájást kiváltó legfőbb okokat soroltuk fel. Azokat, melyeknek nyilvánvaló tünetei vannak. Van azonban olyan is, amikor a fogfájás eredete ismeretlen, a fogak és a fogágy pedig egészségesek. Ebben az esetben gnatológussal kell konzultálni, mert a panasz hátterében éjszakai csikorgatás, szorítás, de akár a fogak kiegyenlítetlen terhelése is állhat.
Amikor a foggal vannak problémák, aligha oldható meg a helyzet otthon, legyen szó akár fogszuvasodásról, akár mélyebben fekvő gócpontról. Nem érdemes tehát túl sokáig várni a szakember felkeresésével, hiszen napról napra csak rosszabb lehet a helyzet.
Kiesett tömés
Ha a tömés már régi, nem zár rendesen, akkor előfordulhat, hogy a fog alászuvasodik vagy egy idő után kiesik.
Fájdalom jellege:
- Hirtelen fellépő, rövid ideig érezhető fájdalom.
- Halogatás esetén a fájdalom percekig is eltarthat, de csillapításra egy ideig még reagál.
A megoldás:
- A fog további károsodásának megelőzése érdekében a megoldás egy új, esztétikus fogtömés, vagy inlay betét.
Cikkajánló:
Ne várd meg, hogy kiessen a tömésed! Honnan tudhatod, hogy ideje tömést cserélni? Mire kell figyelned, ha mégis kiesett? Mivel lehet pótolni a kiesett tömésedet?
Fogszuvasodás
A megfelelő szájhigiénia hiánya miatt a fogak felszínén plakk alakul ki, mely egyrészt fogkővé alakul, másrészt fogszuvasodást okoz. A fogzománc ellenállóképessége azonban a genetikán is múlik, de életmódbeli tényezők is befolyásolják a fogak épségét.
Fájdalom jellege:
- A kisebb szuvasodások gyakran nem is járnak fájdalommal.
- A méretesek esetén viszont már visszatérő, hirtelen fellépő, éles fájdalommal lehet számolni.
A megoldás:
- Az esetek többségében az egy alkalommal is elvégezhető tömésmegoldja a helyzetet.
Leesett korona
Az évekkel, vagy akár a hónapokkal korábban felhelyezett korona leeshet, aminek több oka is lehet: fogszuvasodás, pontatlan fogtechnikai kivitelezés, a fogat túlságosan lecsiszolták vagy, ha a felrakásnál használatos ragasztócement lassan kioldódik.
Fájdalom jellege:
- Abban az esetben, ha gyökérkezelt fogról beszélünk, fájdalomra nem igen kell számolni.
- Azoknál a fogaknál azonban, amelyeknél gyökérkezelésre nem került sor, azoknál bizony komoly érzékenységet tapasztalhatunk hidegre, melegre, rágás közben, beszéd közben, levegővételkor…stb., szinte akármikor.
A megoldás:
- Amennyiben megtörtént a baj, fontos, hogy a visszaragasztás mielőbb megtörténjen, ám általában ez is csak átmeneti megoldás, az esetek többségében újra kell készíteni a koronát. Rendelőkben tartós, élethű, természetes hatású koronákkal és fogpótlásokkal segíthetünka problémán.
Letört fog
A fog valamilyen trauma, sérülés, fogszorítás, csikorgatás vagy olyan helytelen rágási szokások miatt törik el, mint a mogyoró vagy pisztácia foggal való feltörése.
Fájdalom jellege:
- Általában nincs kopogtatásra jelentkező fájdalom.
- Inkább ráharapásra jelentkezik, de még jobban fokozódik, ha a rágóerő enyhül.
A megoldás:
- Ha a pulpa nem érintett, akkor a fogat rágófelszíni védelem mellett porcelán töméssel – overlay-jel-, vagy koronával védjük.
- Károsodott pulpa esetén viszont előbb gyökérkezelés kell, s majd csak utána készül el a korona.
Ínyvérzés
Az ínygyulladás ugyan visszavezethető a fogágybetegségre, de egyszerűen a szájhigiénia elhanyagolása, a túl erős vagy nem megfelelő fogmosás is gyulladáshoz vezethetnek.
Fájdalom jellege:
- Tapintásra érzékeny íny, melynél a fogkefe használata kifejezetten rosszul esik. Sérült íny esetén a probléma könnyen lokalizálható.
- A fogkő kiváltotta gyulladás azonban inkább tompa és nehezen lokalizálható fájdalommal jár.
A megoldás:
- Ha a probléma nem annyira súlyos és a fogíny még nem károsodott, akkor szájhigiéniai kezeléssel orvosolható a probléma.
- Érdemes kivizsgáltatni, hogy nem fogínysorvadás áll–e a tartós gyulladás hátterében, mert az már fogvesztéssel is járhat.
Bölcsességfog
A fogfájások másik tipikus esete az, amikor a bölcsességfog nem megfelelően növekszik. Ilyenkor nem csak a szomszédos fog fájdulhat meg, de az egész fogsor, sőt az állkapocs is megszenvedheti a helyzetet.
Fájdalom jellege:
- A felnőttkorban kinövő fog alapesetben is okozhat fájdalmat. Amíg az ínyt áttöri, feszítő érzést
- Ha a fog körül gennyes tasak alakul ki, akkor tompa fájdalmat érzünk a környékén.
- Krónikus gyulladás is előfordulhat a bölcsességfog körüli tasak miatt, amit intenzív, lüktető fájdalom kísérhet.
A megoldás:
- A szakemberek sok esetben a bölcsességfog eltávolítását szokták javasolni, hiszen ezzel szó szerint gyökerénél kezelhető a probléma.
- Ha viszont csak a fog körüli tasak okoz gondot, azt egy pár perces, fájdalommentes beavatkozással meg lehet szüntetni, ami megkönnyíti majd a bölcsességfog tisztítását.
Cikkajánló:
Milyen esetben javasolt a bölcsességfogat eltávolítani és mikor kell azonnal szájsebészhez fordulni? Mi előzi meg a beavatkozást és hogyan kell készülhetsz fel a bölcsességfog műtétre?
Mozgó fog
A fogágybetegség miatti tartós gyulladás hatására nem csak az ínyszövet, a fogágy és a csont károsodik, de emiatt még a fog is mozgathatóvá válik.
A fog mozgathatóságát azonban egy, a fogat ért trauma is kiválthatja, tehát baleset következménye is lehet, hogy billegni kezd.
Fájdalom jellege:
- A fog kimozdulását vagy elmozdulását sokszor a fogak közötti megnövekedett résből következtetik ki a fogágybeteg páciensek.
Amikor mozgóssá válik a fog, az inkább érzékenységgel és rágási diszkomfort érzéssel szokott járni.
- Ha a fog mozgathatósága egy mélyebb tasaknál lévő parodontális tályog miatt alakul ki, az komolyabb lüktető, feszítő fájdalommal járhat.
Megoldás:
- Gyulladás esetén parodontológiai kezelés a megoldás, de akár még csontpótlásra is szükség lehet. A mozgó fogat végül parodontológiai sínezéssel stabilizálják.
- Balesetes fog esetén a billegő tagot szintén sínezéssel rögzítik a szomszédos stabil fogakhoz, ami a segíti a fog rögzülését.
Akut fájdalom. Fog- vagy ínyprobléma okozza?
Mivel a fogakban nagyon sok idegvégződés van, így azok már a legkisebb probléma esetén is igencsak érzékenyek lehetnek. Először is azt kell eldönteni, hogy a fog vagy az íny az, ami fáj. Sokan összekeverik, pedig a kezelés módját illetően komoly különbségek vannak.
1. Bár talán banálisnak tűnhet, de kezelés előtt érdemes azért leellenőrizni, hogy nem ételmaradék szorult-e be két fog közé, hiszen ez is feszítő érzéssel járhat.
Ennek legjobb módja egy alapos fogmosás, mely során a fogköztisztító és a fogselyem használatát se hagyjuk el.
2. Ha a fájdalom továbbra is megmarad, akkor tükörben is célszerű ellenőrizni, hogy nincs-e kivörösödve valahol az íny, mert a fájdalmat okozhatja a fogkefével, fogpiszkálóval esetleg villával okozott sérülés vagy egy rendkívül alattomos probléma az afta is.
3. Próbáld meg a fájdalom mértékéből és a fájdalmat kiváltó ingerből beazonosítani, mi lehet a fájdalom oka és ha szükséges azonnal kérj időpontot akut fogászati ellátásra.
Ha úgy érzed tanácstalan vagy a beazonosítást illetően, akkor se halogasd, minél hamarabb vizsgál meg a doktor, annál koraibb szakaszban csíphető el a probléma.
4. A fogászati beavatkozásig nyugodtan szedj fájdalomcsillapítót. Fogselymezz, használj fogköztisztítót a fogak közötti rések tisztítására és rendesen mosd a fogad, akkor is, ha az íny érzékeny vagy vérzik. Ez éppen azért fordulhat elő, mert nincs rendesen megtisztítva és a vérzést is kiváltó baktériumok gyulladást idéznek elő.
5. A kezelés előtt bőségesen étkezz, mert a zsibbadás miatt órákig nem fogsz tudni enni. Éhgyomorra semmi esetre se próbálj akut kezelésre érkezni, mert a stressz és az érzéstelenítő éhgyomorra akár ájulást is előidézhet. A vércukorszinted leesik még akkor is, ha nem vagy az az ájulós típus.
Erős fogfájás kíséri végig napod? Minden fogmosásnál vérzik az ínyed és már a legkisebb fogkefemozdulatnál is sajgó fájdalmat érzel?
A rossz fog és a vele kapcsolatos gyulladások további egészségügyi kockázattal, gócbetegséggel is járnak, így korántsem mindegy, mennyire figyelünk oda fogaink állapotára, valamint milyen házi praktikákkal élünk a fogfájás enyhítése során.
Cikkajánló:
Hogyan mutatható ki a fogászati góc egy panoráma felvételen? Mi a fogászati góckutatás menete?
Fájdalomcsillapító gyógyszerek:
Bár egy napközbeni fájdalomcsillapító ideig-óráig gyógyírt hozhat a bajra, végleges megoldásnak gyakran csak a fogászat felkeresése bizonyul. Akut fájdalom esetén a legtöbb vény nélkül kapható fájdalomcsillapító gyógyszer hatásosan enyhíti még a brutális fogfájást is, attól függően persze, hogy mióta halogatjuk a kezelést. Minél tovább kerüljük a fogorvos rendelőjét, annál nagyobb az esély, hogy nem sikerül az erős fogfájás csillapítása.
Fájdalomcsillapító módszerek:
Ha nem szeretnél fájdalomcsillapítót szedni, akkor fogfájásra házilag próbálkozhatsz:
- gyógynövény teákkal való öblögetéssel,
- sós vizes öblögetéssel vagy
- óvatos jeges borogatással is.
Kaphatóak már olyan szájvizek és ecsetelők is, amelyekkel néhány nap alatt enyhíthető a sérülés kiváltotta gyulladás és ezzel együtt a fájdalom is.
Összességében elmondható, hogy -a fogkefe kiváltotta ínysérülés ecsetelését leszámítva-, ezek a házi praktikák kevésbé hatékonyak fogfájásra. Ugyan szükséghelyzetben jól jöhet a fokhagyma vagy a sokak által favorizált szegfűszeg rágcsálása módszer, viszont, ha komoly a baj, akkor fájdalomcsillapítóra, valamint gyors és szakszerű orvosi beavatkozásra van szükség.
Cikkajánló:
Leghatékonyabb házi praktikák gyulladásra, fogfájásra. Milyen gyógyszert szabad és mit tilos otthon, orvosi javallat nélkül beszedni.
A legjobb tehát szakemberhez fordulni:
- ha elviselhető a fájdalom ugyan, de folyamatos,
- ha időről-időre rendszeresen visszatér vagy,
- ha brutális fogfájás kínoz.
Megelőzés gyanánt pedig nem lehet elégszer felhívni a figyelmet a napi többszöri, alapos és megfelelő ideig tartó fogmosásra.
Az S.O.S kezelés manapság már nem jelenti automatikusan a fog kihúzását, vagy borzasztó fájdalmak megtapasztalását.
Klinikánkon gyorsan és szakszerűen tudjuk orvosolni az akut fájdalmakat egy speciális, a fájdalom okának megszüntetésére fókuszáló, sürgősségi kezelés során.