A fogak, fogazat már jól ismert megbetegedésein (pl.: gyulladás, szuvasodás) túl egyéb szájbetegségek is léteznek, melyek sok embert érintenek, mégis kevés szó esik róluk. Ilyen gyakori betegség a szájpenész is, melyet gyorsan és könnyen kezelhetünk, ha időben lépünk.
Fontos, hogy a szájüregi tünetek (fehér foltok, csíkok, lepedékes felrakódások, hólyagok, dudorok és sebek) diagnosztizálását szakemberre bízzuk! Egyrészt így gyorsan megszabadulhatunk a problémától, célzott, hatékony kezelést kaphatunk, továbbá az orvos könnyebben megkülönbözteti egymástól a – laikus számára, vagy első ránézésre igen hasonló-, fehér foltokkal járó, ám nagyon is különböző betegségeket.
Mi is pontosan az a szájpenész és mik a tünetei?
A szájpenész a Candida élesztőgomba (Candida albicans) által okozott szájüregi fertőzés. Ez a mikroorganizmus normális részét képezi testünk mikrobiomjának vagyis azon baktériumokból, gombákból álló kolóniáknak, melyek normális egyensúlyban a testünkben és a testünkön, velünk együtt élnek.
A candida a szájban és az emésztőrendszerben is jelen van, az immunrendszer és a hasznos baktériumok pedig biztosítják az együttélés finom egyensúlyát, ami ha valamilyen oknál fogva felborul, akkor a túlszaporodása miatt gombás száj fertőzés alakul ki.
A szájpenész tünetei felnőtteknél:
- Fehér foltok: A legjellegzetesebb jel a krémfehér, enyhén kidomborodó, túrószerű elváltozások megjelenése, jellemzően a nyelven, az arc belső felén, az ínyen, szájpadláson, mandulákon, garaton.
- Vörösség és fájdalom: A fehér foltok letörölhetők, de az alattuk lévő területek már elevennek tűnnek, vörösek és fájdalmasak, akár vérezhetnek is.
- Repedés és bőrpír: Ez a száj sarkában jellemzően jelentkező kísérő tünet.
- Megváltozott ízérzékelés: Mivel a nyelv is érintett lehet, így jelentkezhet kellemetlen íz a szájban, de az ízérzékelés átmeneti elvesztése is tapasztalható.
- Égő érzés: A fertőzött területek érzékenysége a szájban vagy a torokban égő érzéssel járhat, mely irritáló, savas, csípős ételek hatásra fokozódhat.
- Fájdalom és nyelési nehézség: Súlyosabb esetben, különösen, ha a fertőzés a torokra vagy a nyelőcsőre terjed, fájdalom vagy nyelési nehézség is jelentkezhet.
Szájpenészre hasonlíthat – Fehér foltokkal járó betegségek
A fehér foltokkal járó szájüregi betegségek egymáshoz hasonló tünetekkel járhatnak, ezért probléma esetén javasolt mihamarabb fogorvoshoz fordulni. A diagnózis és megfelelő kezelés rendkívül fontos a problémák hatékony kezeléséhez.
Honnan tudhatom, hogy szájpenész?
Afta a szájban: Az afta olyan nyálkahártya defektus, melyet ún. sárgás fehéres álhártya borít. Az afták különböző méretűek lehetnek, pár millimétertől akár 2-3 cm kiterjedésű is lehet egy-egy seb, de több kisebb afta akár egy nagyobb fekéllyé is összeolvadhat. Ezek a sebek fájdalmasak, vérbő vöröses udvarral rendelkeznek.
- Szájpenész vagy afta? A szájpenész letörölhető, az alatta felbukkanó vöröses nyálkahártya pedig érzékeny. Ezzel szemben az afta nem letörölhető, de már érintésre is érzékeny, fájdalmas lehet. Az afta kör alakú, vörös udvarral körülhatárolt, míg a száj penész szabálytalan formájú és nagyobb kiterjedésű lehet.
Leukoplakia: Az elváltozás fájdalommentes, az elváltozások lehetnek szemölcsös, érdes felszínűek, hasonlóan a szájpenészhez, de ezeket a fehéres foltokat sem lehet letörölni. Bizonyos típusa, rákmegelőző állapotra utalhat.
Lichen oris: Autoimmun jelenség, nem gyógyítható. A nyálkahártya fehér, vonalas, csipkés foltjai, vöröses, duzzadt területei jelzik a betegséget.
- Enyhébb típusa fájdalommentes, de súlyosabb formában már felmaródott fájdalmas sebek vagy fekélyek jellemzik. A foltok nem letörölhetőek, ugyanakkor nagyobb kiterjedésűek, mint egy afta. Fennáll a daganatos átalakulás veszélye ezért orvosi megfigyelést igényel.
Linea alba: Mechanikai irritáció az arc belső oldalán, a fogsorzáródás vonalában egy nem letörölhető, vonalszerű képletet okoz. Jóindulatú, beavatkozást (kezelés, műtétet) nem igénylő jelenség. A kiváltó okok kezelésére azonban érdemes figyelmet fordítani.
Neked ajánljuk:
A szájbetegségek okai. Mit jelentenek a fehér foltok a szájban?
A leukoplákia és a szájüregi lichen planus
Tüneteik, okaik, szövődményeik, kezelésük.
Fehér csík az arc belső oldalán – mi okozza, hogyan lehet kezelni?
A szájpenész kialakulásának 7 lehetséges oka
A szájpenészről fontos tudni, hogy bár gombás fertőzés, azaz a gomba túlszaporodása okozza, de nem fertőző betegség, tehát nem lehet elkapni, vagy átadni, nem terjeszthető. A szájpenész kialakulása leggyakrabban a csecsemőket érinti, de a felnőttek esetében is előfordul, sőt idősebb korban különösen hajlamosak felbukkanni a tünetek.
A szájban lévő mikroorganizmusok természetes egyensúlyát számos tényező megzavarhatja, ami végül a Candida túlszaporodásához vezethet, így a következőkre érdemes figyelni:
1. Legyengült immunrendszer: Míg a csecsemők immunrendszere még csak kialakulóban van, kevésbé ellenálló, tehát fogékonyabbak a szájpenész kialakulására, addig egy legyengült immunrendszer mellett felnőttként is találkozhatunk a Candida tüneteivel.
Gyengébb immunrendszere lehet egy idősebb embernek, egy valamilyen alapbetegséggel vagy fertőzéssel küzdő embernek (pl.: cukorbetegek, rákos betegek, HIV fertőzöttek…stb.), de mivel a szervátültetésben részesülők immunrendszerét direkt gyengítik a kilökődés elkerülésére, így náluk is nagyobb a száj penész kialakulásának a kockázata.
2. Gyógyszerek: A szájpenész okai felnőtteknél gyógyszerszedésre is visszavezethetők. A széles spektrumú antibiotikumok például elpusztíthatják a jótékony baktériumokat, lehetővé téve a Candida gomba elszaporodását, de a kortikoszteroidok, vagy éppen a fogamzásgátlók is kiválthatják a tüneteket.
3. Cukorbetegség: Az ellenőrizetlen cukorbetegség magas cukorszinthez vezethet a nyálban, ami kedvező környezetet teremt a Candida túlszaporodásához.
4. Fogsor viselése: A rosszul illeszkedő műfogsorok, a rossz higiénia, a nem megfelelően tisztított kivehető fogsorrészek kiváló körülményeket biztosítanak a gomba szaporodásához.
5. Szájszárazság: A nyáltermelést csökkentő állapotok vagy gyógyszerek növelhetik a szájpenész kockázatát.
6. Dohányzás: A dohányzás hatással van a szájflórára. Szárítja a nyálkahártyát, csökkenhet a nyáltermelés, a pangó körülmények megkönnyítik a gomba szaporodását.
7. Hormonális változások: A hormonszint változásai, például a terhesség vagy a változó kor idején szintén befolyásolhatják a szájban lévő mikroorganizmusok egyensúlyát.
Neked ajánljuk:
Fogínybetegségek tünetei: gyulladás, duzzanat, folt, fájdalom
Mik a fogágybetegség fokozatai és szövődményei?
Megfigyelést és kezelést igénylő fogínybetegségek fajtái
A szájpenész diagnózisa és kezelése
A szájüregi Candida diagnózisát és kezelését mindenképpen orvosra kell bízni. A gyors és hatékony kezelés érdekében fogorvosi vizsgálatra vagy háziorvosi vizitre van szükség. Amennyiben a tünetek alapján más szájbetegség gyanúja is fennáll, úgy mintavétel után, mikroszkóp segítségével igazolhatják a Candida albicans jelenlétét vagy éppen kizárhatják azt.
A szájpenész kezelése
A szájpenész kezelése felnőtteknél a fertőzés súlyosságától és a kiváltó okoktól függ elsősorban, a fertőzés kezelése a következő módokon, többek között szájgomba elleni szerek segítségével történhet:
- Gombaellenes gyógyszerek szedésével.
- Helyi kezelésként a szájüregi tünetek kezelése gombaellenes szájvízzel (pl.: ezüst kolloid szájöblítővel), szopogató tabletta segítségével, vagy gomba elleni ecsetelővel történhet.
- Fontos a kiváltó okok, a száj penész kialakulására hajlamosító alapbetegségek kezelése is. (Pl.: a cukorbeteg vércukorszintjének beállítása, a korábbi kezelésének módosítása; a szájszárazság kezelése vagy a fogsor javítása).
- A szájhigiénia javításával (Pl.: a rendszeres fogmosással, a megfelelő fogkefe, egy fogselyem és szájöblítő használatával) támogathatjuk a Candida ellenes kezelést vagy a betegség megelőzését.
- A Candida diéta, egy étrendi változtatás segíthet a fertőzés gyorsabb leküzdésében.
Tippek a gombás szájfertőzés otthoni kezelésére:
- Jó szájhigiénia fenntartása: A napi minimum kétszeri fogmosás, a fogselyem használata mellett hatékony segítség lehet az ezüstkolloid szájöblítő, mely a gomba, baktérium és vírusellenes hatásáról ismert.
A nyelvgomba kezelése házilag szintén a gombaellenes pasztillákkal, valamint szájpenész ecsetelő és szájöblítő használatával lehetséges. A kiújulás megelőzésére pedig nyelvkaparót érdemes használni minden esti fogmosás alkalmával.
- Fontos a rendszeres fogászati ellenőrzés és a fogkőleszedés: Ezek együtt támogatják a kezelés sikerét, de segíthetnek a probléma megelőzésében is.
- Megfelelő fogsorápolás: A kivehető fogpótlások (pl.: teleszkópos fogpótlás, a kombinált fogpótlás, a kapcsos kivehető fogpótlás és a hagyományos műfogsorok) alapos tisztítása, naponta történő, rendszeres fertőtlenítése, panaszok esetén pedig az éjszakára való eltávolítása segíti a gyógyulást.
- Diéta: Többek között a magas keményítő tartalmú zöldségek, magas cukortartalmú gyümölcsök, az egyszerű cukor és a finomított szénhidrátok, a glutén és laktóz fogyasztásának csökkentése szükséges. Kerülendő az élesztő, a sütőpor és kovász is. Ezek elsődleges tápanyagforrásai a szájpenészt okozó gombának.
- Alapbetegségek kezelése: Fontos minden olyan betegség, tünetegyüttes, állapot megfelelő kezelése, amelyek hajlamosíthatnak a Candida túlszaporodása általi szájpenész kialakulására.
- A dohányzás kerülése: A dohányzás abbahagyása csökkentheti a száj penész kockázatát.
Megfelelő kezeléssel tehát a szájpenész hatékonyan kezelhető és megszüntethető. A betegség kiújulása sajnos előfordulhat, különösen akkor, ha a mögöttes kockázati tényezőket nem veszik figyelembe, vagy nem kezelik, esetleg a páciens nem fordít figyelmet a higiénés teendőkre.
A legyengült immunrendszerű vagy krónikus állapotú egyének esetében a gondos megfigyelés és a megelőző intézkedések elengedhetetlenek az ismétlődő fertőzések elkerülése érdekében.
Az oldalt lektorálta: Dr. Czigler Péter
Neked ajánljuk:
A kombinált fogpótlás – Jellemzői, előnyei. Kinek jó döntés?
A kombinált fogpótlás típusai és alternatívái
Fogsorviselési tanácsok – Clinident Fogászat, Budapest