Az ínygyulladáson és a fogínysorvadáson túl – amik a fogínybetegségek leggyakoribb típusai-, vannak más betegségek is, amelyek hatással vannak az ínyre és olykor akár nehezen gyógyuló elváltozásként, sebként, foltként, hólyagként jelentkeznek, kellemetlen, viszkető, égő érzéssel vagy akár fájdalommal is járhatnak.
A különböző ínybetegségek olykor egymáshoz nagyon hasonló tünetekkel járhatnak, ezért az a legbiztonságosabb, ha a probléma kezelését szakértő fogorvosra bízzuk.
Cikkünkben a gyakori, fogínyt is érintő betegségekről írtunk:
Az ínygyulladás tünetei, okai, otthoni kezelése
Az ínygyulladás tünetei, okai, otthoni kezelése
A gingivitis a leggyakoribb fogínybetegség Magyarországon. Az ínyvérzéssel is járó gyulladás a felnőtt lakosság közel 90%-ánál okoz kisebb-nagyobb problémát. Rossz fogmosási technika, elhanyagolt szájhigiénia mellett bárkit, bármely életkorban fenyegethet ez a fogíny betegség.
Mik az ínygyulladás tünetei?
A fogakon, ínyen, nyelven, fogpótláson felhalmozódó lepedék és fogkő folyamatosan irritálják az ínyt, a baktériumok kiváltotta toxinok miatt.
Tünetei:
- Vörös, duzzadt íny, érzékenység.
- Fogmosáskor fogínyvérzés jelentkezik – eleinte csak enyhén és alkalmanként, idővel egyre gyakrabban.
- A fogkő és lepedék rossz leheletet okoz, ami nem sokkal a fogmosás után visszatér.
- Beavatkozás nélkül, a folyamat súlyosabb gyulladásba lép át és akkor már fogágybetegségről beszélünk.
Mi okozhat ínygyulladást?
- Leggyakrabban a fogakon felszaporodó fogkő és lepedék irritáló hatása váltja ki, melyek a rosszul vagy egyáltalán nem tisztított fogakon telepednek meg. Így akár egy beszorult ételmaradék is beindíthatja a folyamatot.
- A kismamáknál a hormonális változások idején ütheti fel a fejét, és kezeletlenül sajnos koraszülést és alacsony születési súlyt okozhat.
- A pubertáskori és a változókori ínygyulladás szintén a hormonális változásokra vezethető vissza, rossz szájhigiéniával párosulva pedig gyors állapotromlás tapasztalható.
- Bizonyos betegségek (például cukorbetegség esetén a vércukorszint kilengése negatív hatással van a fogágy állapotára), valamint egyes gyógyszerek mellékhatása is okozhat ínygyulladást. Sajnos az ilyen esetekben a kezelés során sokszor csak az alapbetegségre koncentrálnak, az ínygyulladás pedig kezeletlenül marad.
- A bölcsességfog az előtörése idején, de a kinövése után is okozhat gondot. A fog nehéz tisztíthatósága miatt körülötte duzzadt fogíny és gennyes tasak alakul ki.
Az ínygyulladás otthoni kezelése, fogínyvérzés gyógyítása házilag
Sokan próbálják meg saját maguk, otthon kezelni a betegségeiket. Ezt mi nem ajánljuk, mert a betegség súlyosságát kizárólag orvos tudja megállapítani. Azonban van néhány könnyen követhető, hasznos tanácsunk, amely nem csak megelőzésképp jó, de segíthet enyhíteni a gyulladás tüneteit, amíg elérkezik a fogorvosi állapotfelmérés napja.
- Cseréljük le a fogkefét egy puha sörtéjű fogkefére és az ínyt és az ínyszél területétét is kíméletesen tisztítsuk meg. Akkor is, ha érzékeny.
- Használjunk ínygyulladásra való fogkrémet (pl.: Parodontax)
- Gyengéd, de alapos, napi 2x-i helyes fogmosás mindenhol, még a vérző területeken is. Nem azért vérzik mert erősen mossuk, hanem mert korábban nem mostuk alaposan és emiatt vérzéssel is járó gyulladás lépett fel.
- Miután finoman átdörzsöltük az ínyt és az ínyszélt is, a nyelvről se felejtkezzünk el, onnan is távolítsuk el a lepedéket, hiszen ugyanúgy baktériumokat tartalmaz, mint a fogakon felhalmozódó lepedék.
- Öblögessünk gyulladáscsökkentő, antibakteriális szájvízzel, segítséget jelenthetnek a gyógynövények fogínygyulladás ellen (Pl.: zsálya, cserszömörce, orbáncfű), ellenben az alkohol tartalmú szájvizeket feltétlenül kerüljük.
- A fogíny megerősítése, ellenállóképességének növelése E-vitamin, Q-10 koenzim, vagy C-vitamin segítségével lehetséges.
- Legalább 6 havonta vegyünk részt egy egyszerű ultrahangos fogkőeltávolításon, míg akut probléma esetén soron kívül is érdemes felkeresni a dentálhigiénikust.
A fogágybetegség fokozatai és szövődményei
Azt, hogy az íny gyulladásos állapota visszafordítható-e, a betegség súlyossága határozza meg. Bizonyos esetekben elég lehet egy fogkő-eltávolítás és egy dentálhigiéniai tanácsadás a helyes szájápolásról, a fogkefe és a fogselyem helyes használatáról, a fogak közötti területek helyes tisztántartásáról.
Neked ajánljuk:
Ezért fontos időben kezeltetni a fogínygyulladást
Parodontológiai rendelésünket ajánljuk, ha egyedül nem boldogulsz az ínygyulladással, vagy, ha biztos megoldást keresel a visszatérő ínyproblémákra.
Az íny gyulladásos állapotának fokozatai
1. Fogínygyulladás (gingivitis): érzékeny, vöröses ínyduzzanat, fogínyvérzés.
2. Korai fogágybetegség (parodontitis vagy periodontitis): Az íny széle a fogkő és lepedék irritáló hatása miatt idővel elemelkedik a fogtól, ezzel pedig gennyes, gyulladt tasakok jönnek létre, mely immáron szabad utat enged a baktériumoknak a fogat tartó csont felé.
Tünetei: fogínyvérzés, fogíny fájdalom, gennyes íny, tasakképződés, rossz lehelet, ínyvisszahúzódás. A betegség test-szerte gyulladást, gócbetegséget válthat ki.
3. Mérsékelt fogágybetegség: A gyulladás a csontot is pusztítja, ami miatt a fogak elmozdulnak, mozgathatóvá válnak, hézagok jelennek meg közöttük. A fogínysorvadás már fájdalommal és nagyobb mértékű ínyrecesszióval jár.
4. Előrehaladott ínysorvadás: A fogak ebben az állapotukban sokszor már menthetetlenek. Az íny visszahúzódott, alig tartja már valami helyükön a fogakat. Rágáskor erős fájdalom jelentkezhet, de akár az is előfordulhat, hogy valaki semmilyen fájdalmat nem tapasztal. Erőteljes, bűzös szájszag kíséri a gyulladást és súlyosabb gócbetegségek társulhatnak (pl.: szív-érrendszeri, légzőszervi panaszok, sokízületi gyulladás, nőgyógyászati problémák, hajhullás, ekcéma…stb.)
Visszafordítható-e a fogágybetegség?
Mivel a betegség fogorvosi kezelés nélkül sajnos nem áll meg egyik fázisnál sem, így könnyen átcsúszhatunk ínygyulladásból egy korai szakaszba, ahol már a kezelések is összetettebbekké válnak:
- A fogkőleszedést ilyenkor orvos által végzett Irányított Biofilm Terápia vagy hagyományos mélytisztítás követi, melyekkel az íny alatt és a tasakokban felszaporodott fogkövet és a gyulladt szöveteket távolítják el.
- E nélkül nem lehetséges a tökéletes gyógyulás és az íny egészségének helyreállítása.
Minél súlyosabb, előrehaladottabb fázisban találja az orvos a fogágyat, annál komolyabb parodontológiai kezelés-sorozatra lesz szükség:
- A betegség szoros orvos-páciens együttműködés mellett megállítható és sikeresen kontrollálható, de a csont és a tartó szövetek pusztulása sajnos nem visszafordítható folyamat.
- Bizonyos esetekben a csontpusztulás helyreállítása ínykorrekció segítségével, ínyplasztika műtéttel lehetséges, de az csak a gyulladás felszámolása után jöhet szóba.
Neked ajánljuk:
Fogkőleszedés – Melyik a legkényelmesebb rendelői kezelés?
Ínygyulladás és fogínybetegségek megelőzésére speciális fogkőleszedés ajánott!
A problémát okozó baktériumoktól akár egyetlen kezelés alkalmával is megszabadulhatunk.
A súlyos ínygyulladás és a fogágybetegség szövődményei
Fontos tudni, hogy a betegség megelőzése és kontrollálása sokkal egyszerűbb, mint a tűzoltás, amikor az egész szervezetet kell kezelni. Fontos tehát a rendszeres szűrővizsgálat és fogkőleszedés. Ha pedig állandó gyógyszerszedésre kényszerülünk, akkor az alapbetegség szinten tartása miatt sem szabad elhanyagolni a szájhigiéniát. A szájban fellángoló gyulladás ugyanis negatív hatással lesz rá.
- Az agresszív gyulladás elpusztítja a fogágyat, azaz a fogat tartó szöveteket: az ínyszövetet és csontot, a fogat tartó szalagokat. A fogak mozgathatóvá válnak, elveszhetnek.
- A tartós, krónikus gyulladás azonban nem csupán a fogakra van kedvezőtlen hatással. A gócos fogak baktériumai a véráramon keresztül a test bármely pontjára gond nélkül eljutnak, ami további szervi problémákat okoz:
- Veszélyeztethet egy beültetett protézist, vagy szívbillentyűt.
- A gyulladás rontja a cukorbetegek állapotát, nehezíti a vércukorszint beállítását.
- A szív- és érrendszeri vagy ízületi problémán túl betegséget okozhat a bőrben, májban, szemekben, a légző- ideg- és emésztő rendszerben.
Megfigyelést és kezelést igénylő további fogínybetegségek
Fogtályog – borsónyi duzzanat az ínyen: Az ínyen megjelenő nagyobb duzzanat beteg fogat jelezhet. Ilyen esetben a fog elhalt, vagy korábban gyökérkezelt, melynek a gyökere fertőzött, s a felhalmozódott genny utat tör magának, ún. sipolyjárat keletkezik. Előbb kisebb pukli jelenik meg, ami nyomásra érzékeny lehet, majd a gyulladás eléri a felszínt, a genny pedig a szájüregbe ürül. A fog mihamarabbi kezelésre szorul, melyhez antibiotikumra is szükség lehet.
Afta – Apró fehér pöttyök az ínyen: Az afta mellett a pöttyöket okozhatja még felszíni hámsérülés vagy vírusfertőzés is. Fertőtlenítő öblögetés, helyi kezelésként ecsetelés, nem múló, gyakran visszatérő panaszok esetén orvosi kivizsgálás és vérkép ellenőrzés is javasolt lehet, mivel vitamin- vagy ásványianyag hiányt is jelezhet a tünet.
Herpesz – fehér hólyag az ínyen: Ezt a kellemetlen tünetet általában a fertőző Herpesz vírus okozza. Ínyfájdalom jelentkezhet, a nyálkahártya égő vörös, melyen a fehéres hólyagok kifakadhatnak. Mihamarabbi gyógyszeres kezelést igényel.
Szájpenész – fehér fogíny: nagyobb területet érintő összefüggően foltos ínyt okoz a szájpenész, amely a candida nevű gombának tulajdonítható. Nem csak kisbabáknál, de felnőtteknél is előfordulhat. A tünet jelentkezhet még a nyelven, szájpadláson, arc belső felén is. Mindenképpen orvosi vizsgálatot és kezelést igényel. Gomba ellenes kezelés történik: gyógyszer, fogíny ecsetelő és szájöblítő szükséges.
Fehér foltok – Lichen planus és leukoplakia: mindkettő fehéres foltok megjelenésével jár, melyek beazonosítását, diagnosztizálását fogorvosra kell bízni, aki a megfelelő vizsgálatok, kezelés, és gondozás felé tereli a pácienst.
- A lichen planus kiváltó oka nem ismert, de mint krónikus gyulladásos betegség összefügg a szervezet autoimmun reakciójával. A szájüregi tünetek általában kellemetlenek, zavaróak vagy fájdalmasak is lehetnek. Az elváltozások fehér hálós, csíkos mintázatot mutathatnak az arc belső felén, a nyálkahártyán és a nyelv körül, valamint társulhat hozzá még fémes íz a szájban, szájszárazság, égő érzés is. Ritka esetben fájdalmas sebek, fekélyek is jelentkezhetnek.
- A leukoplakia általában tünetmentes, ami azt jelenti, hogy jellemzően nem okoz fájdalmat vagy kényelmetlenséget. A legszembetűnőbb jel a fehér folt az ínyen, a száj nyálkahártyáján, melyeket nem lehet ledörzsölni. Ezek a foltok eltérő méretűek és egyenletes színűek lehetnek, de a vegyesen, vörös és fehér területeket is tartalmazó elváltozások már a romló, előrehaladott rákmegelőző állapotra utalhatnak. Kialakulásában kockázati tényezőt jelent az alkohol, a dohányzás, a fertőzés, a krónikus irritáció (elálló tömésszélek, dörzsölő fogpótlások, letört fogak…stb.)
Nem múló sebek, elváltozások – fogíny daganat: Kialakulásáért felelősek lehetnek a helyi irritáló tényezők, a dohányzás, a rendszeres alkoholfogyasztás, de a súlyos parodontális elhanyagoltság és genetikai okok is közre játszhatnak az íny daganat kialakulásában.
Sokszor a folyamatosan irritáló, letört fogak, elálló fogpótlások, rosszul illeszkedő fogsorok okoznak visszatérő, lassan és nehezen gyógyuló vagy nem múló sebeket a szájban. Így tehát az íny fájdalom, a feltört íny kezelése és a fogpótlások kijavítása a legelső, kulcsfontosságú lépés a betegség megelőzésében.
Az alábbi tünetek esetén, ha azok 3 hétnél tovább elhúzódnak, feltétlenül orvoshoz kell fordulni.
A szájüregi és fogíny daganat tünetei:
- nem múló seb, elváltozás, kinövés az ínyen, nyálkahártyán, torokban, nyelven…stb.;
- szájüregi vérzés, -vérköpés, -fájdalom;
- nyelési nehézség és -fájdalom; szájnyitási nehézség;
- az elváltozással azonos oldalon fülbe sugárzó fájdalom;
- erős, bűzös lehelet;
- légzési nehézség, fulladásos panaszok;
- fogvesztés;
- fogyás, fáradékonyság;
Clinident Fogászat – Parodontológia szakrendelés, Budapest, 13. kerület
A fogíny betegségek mindegyikének egyedi sajátosságai vannak, szakértő diagnózist és speciális terápiát igényelnek. A jó szájhigiénia és a rendszeres fogorvosi ellenőrzés tehát kulcsfontosságú az ínybetegségek megelőzésében és kezelésében, valamint a súlyosabb, komolyabb betegségek elkerülésében.
Fogászatunk parodontológusai szakértők az ínybetegségek tüneteinek beazonosításában, a fogágy terápiás kezelésében. Az egyes elváltozások diagnózisát és fájdalommentes eltávolítását pedig a szájsebészeti szakrendelésünk klinikai tapasztalattal is rendelkező sebészei végzik el.
Az oldalt lektorálta: Dr. Czigler Péter