Az afta önmagában is egy tünetként értelmezhető, hiszen mindig jelzést ad arra vonatkozóan, hogy valami nem megfelelően működik a szervezetünkben. Van, hogy csak a szájban egy helyi problémával állunk szemben, ám az is előfordul, hogy valamilyen más háttérok váltja ki.
Éppen ezért, – a rendszeresen visszatérő aphta esetén-, fontos, hogy ne csupán a tünetek enyhítésére koncentráljunk. Komplex szemlélettel ugyanis, akár hosszú távon is eredményes lehet az afta kezelése.
A következőkről írtunk:
Milyen súlyos az aftád? Az alakja és mérete árulkodik
Afta vagy herpesz? Ezek a legfőbb különbségek
Az afta kialakulása – Ezek a legtöbbször érintett területek a szájban
Az afta oka – lehet komolyabb is, mint gondolnánk?
Meddig biztonságos az afta kezelése otthon, milyen háttérbetegségek okoznak aftát?
Mi az afta?
A szájüregi afták jellemzően fájdalmas, élesen körülhatárolt, álhártyával borított nyálkahártya-defektusok, sebek, melyek időről időre visszatérhetnek.
Milyen súlyos az aftád? Az alakja és mérete árulkodik
A kisebb aftás fekélyek (Mikulicz-féle):
• Ez a leggyakoribb fajta. Az összes visszatérő aftás fekély 80–90%-át teszik ki. Általában 5 mm-nél kisebbek, kialakulhatnak egyedül, de egyszerre akár több helyen megjelenhetnek.
• Bár nagyon kellemetlen, de általában nem okoz nagy fájdalmat.
• 4-14 nap alatt magától, spontán gyógyul.
Súlyos aftás fekélyek (Sutton-fekélyek):
• Szerencsére ritkábban fordulnak elő. Méretük szerint 5 mm-től akár 2-3 cm-ig növekednek. Ezek is, -akár a kisebbek-, jelentkezhetnek egyenként, de akár párban is kialakulnak, növelve ezzel a fájdalom mértékét.
• A Sutton-fekélyek a mélyebb szöveteket is érintik, ezért nagyfokú fájdalommal járnak.
• Különösen étkezéskor, ivás közben kínoznak és akár több hétig vagy hónapig is eltarthat míg meggyógyulnak.
A herpetiform afta – Herpetiform ulceratio:
• Akkor fordul elő, amikor több, pontszerű, kicsi elváltozás összeolvad és egy nagy, szabálytalan alakú fekélyeket képez.
• Ezeket a fekélyeket a herpeszhez hasonló megjelenésük miatt nevezik így.
• Fontos tudni azonban, hogy a herpetiform fekélyt nem a herpes simplex vírus okozza!
Mik az afta tünetei?
A látható sebeken kívül az aftás állapotnak nagyon kevés tünete van. A fekély kialakulása előtt néhány személy égő vagy viszkető érzést érezhet a szájában, ami akár fájdalmas is lehet. A fekély kialakulásával pedig különböző fokú, lokalizált fájdalom jelentkezik.
Afta vagy herpesz? Ezek a legfőbb különbségek!
Fontos tudni, hogy az afták jóindulatúak és szemben a herpesz vírussal nem fertőzőek, éppen ezért fontos, hogy meg tudjuk különböztetni őket.
- A fertőző herpeszt a herpes-simplex nevű vírus okozza, mely az ajkak felett vagy alatt, az orr környékén vagy az áll alatt jelenik meg a legtöbbször. Hólyagképződéssel jár és általában antivirális szerekkel lehet kezelni.
Az aftás fekélyek megjelenése:
Az afta kialakulása – Ezek a legtöbbször érintett területek a szájban
Az aftás fekélyek tehát sok esetben visszatérőek (Aphthous stomatitis), egy-egy ilyen visszatérő epizód általában 7-14 napig tart, de persze ez, az aphta méretétől, a súlyosságától vagy akár a háttérben húzódó okoktól is függ.
Egy afta a szájban számos tényező miatt, számos helyen előfordulhat, megkeserítve a mindennapjainkat.
• Lehet afta a nyelven, amit sokszor egy elvétett harapás okoz, de ugyanígy szúrással vagy egy fogpótlás alkatrészével, egy fogtömés elálló szélével is okozhatunk olyan nyálkahártya sérülést, amelyen kialakul a kis fehéres folt.
• Fogíny afta esetén olyan apró hámsérülésekre lehet gyanakodni, amelyet fogmosáskor fogkefével vagy étkezéskor evőeszközzel, szúrósabb, durvább, morzsásabb étellel okoztunk magunknak.
• Száj afta kiváltója lehet a fogszabályozó vagy egy kivehető fogsor zavaró alkatrésze is.
• Előfordulhat afta a torokban, a garat környékén, de megjelenhet afta a mandulán is. Ilyenkor mindenképpen érdemes egy fül-orr gégészt felkeresni, hogy igazolja a sejtésünket és kizárjunk más betegségeket. A mandulán megjelenő fehér foltok ugyanis, könnyen összetéveszthetők az aftával.
A mandulán megjelenő, aftához hasonló fehér foltok okai:
- mandulakő
- tüszős mandulagyulladás
- szájpenész
- torokgyulladás
Az afta oka – lehet komolyabb is, mint gondolnánk?
Az afta megjelenését a legkülönbözőbb okok hívhatják elő, ezen okok között pedig találhatunk az egyszerűbb családi hajlamtól a vitamin hiányon át a fertőzésig számos, különféle tényezőt.
Leggyakrabban előforduló, kiváltó okok:
• Családi hajlam
• Bizonyos vitaminok és/vagy ásványi anyagok – például cink, B-12, folsav és vas- hiánya. Ez utóbbi vérszegénységgel is járhat.
• Érzelmi túlterheltség – stresszhelyzet pl.: vizsgaidőszak
• Allergia
• Vírusfertőzés
• Immungyengeség – bizonyos krónikus állapotok, elhúzódó betegség miatt legyengült immunrendszer.
• Bizonyos ételek és italok fogyasztása pl.: kávé, csokoládé, tojás, sajt, valamint savas vagy fűszeres ételek.
• Magunknak okozott sérülés
• Egy afta terhesség alatt a hormonális hatásokra vezethető vissza, de akár a serdülő korral, a menstruációval, és a változó korral is összefügghet.
• Fogszabályozó viselése, elálló tömésszél, a fogpótlás egy zavaró darabja
• Fogászati kezelést követően: allergiás reakció lehet a vattarollni miatt vagy a tűszúrás helyén a szájban előforduló baktériumok is okozhatják.
Meddig biztonságos az afta kezelése otthon, mikor kell orvoshoz fordulni?
Az elhúzódó, nem múló, újra és újra felbukkanó afta esetén érdemes kivizsgálást kérni, akár labortesztet is elvégeztetni, mivel több kutatás is bizonyította már az afta és egyes háttérbetegségek kapcsolatát.
Mivel többféle kór és betegség is kiválthat ugyanolyan tüneteket, ezért az orvosnak, még egy egyszerűbbnek tűnő szájüregi seb, egy aftás fekély esetén is differenciáldiagnosztikai szempontok alapján kell tovább vizsgálódnia, ha az súlyos és sűrűn visszatér.
Háttérbetegségek, melyek aftás sebeket is okozhatnak:
• Colitis ulcerosa
• Crohn-betegség
• Glutén érzékenység,
• Pajzsmirigy alul- és túlműködés
• Rheumatoid arthritis
• Mononukleózis
• Candida fertőzés
• Akut fekélyes fogínygyulladás
• Allergiás kontakt szájgyulladás – pl.: fogpótlás, protézis anyagaira
• Gyógyszer, tabletta okozta fekélyes szájgyulladás
Bár a leggyakoribb esetekben csupán egy immunrendszeri legyengülés és vitaminhiány áll az afta hátterében, mégis fontos, hogy komplexen gondolkodjunk a saját egészségünkről.
EZT MINDENKÉPPEN TUDNOD KELL
Kutatások bizonyították, hogy a gyakran visszatérő aftákra panaszkodók körében szignifikánsan gyakoribb az autoimmun eredetű pajzsmirigy alul- és túlműködés, de akár a rheumatoid arthritisz is.
Egészségtudatos hozzáállással tehát nem csupán az aftát tarthatjuk kordában, de idejében elcsíphetünk és kezelhetünk komolyabb, az életminőségünket alapjaiban meghatározó betegségeket.
Afta kezelése eredményesen
Az afta ellen végleges gyógymód egyelőre még nincs, de különböző kezelési lehetőségek, – amelyekkel enyhíthetők, lerövidíthetők a sebek gyógyulása-, azért rendelkezésünkre állnak.
A helyi kezeléssel egyidőben rendkívül fontos az is, hogy a lehetséges kiváltó okokat felkutassuk és minimálisra csökkentsük, ezzel is támogatva az afta ellen vívott, fájdalmas harcunkat.
Aftára ecsetelő? Afta kezelés és fájdalomcsillapítás otthon
Fekélyek megjelenésekor egy-egy bevált hatóanyag alkalmazásával is enyhülést érhetünk el, de választhatunk készterméket is, melyek összetétele általában több fronton támogatja a sebek gyors gyógyulását.
A hidrogén-peroxid patikában kapható, kiváló fertőtlenítőszer, melynek 0,5-2%-os oldata a szájüregi sebek esetén is alkalmazható. A klórhexidin és a kamillakivonat egyaránt csökkentheti az aftás fekélyek gyakoriságát, gyorsítja a gyógyulást, csökkentetheti a tünetek súlyosságát.
Afta ellen bevált házi gyógymód
A meleg, sós vizes öblögetés egyszerű, mégis csodákra lehet képes! A meleg, sós víz koagulálja, összehúzza az elváltozást, de fájdalomcsillapító tulajdonságokkal is rendelkezik.
A házilag gyorsan elkészíthető, természetes szájöblítőnkhöz egy teáskanál tengeri sót, 1dl meleg vízben oldjunk fel, majd tartsuk a szájban 30 másodpercig.
Otthoni ápolásra, naponta legfeljebb háromszor végezzük a teljes gyógyulásig.
A tengeri sós oldat fertőtlenít és hidratál, javítja a nyálkahártya állapotát, elősegíti a megújulását, javítja a perifériás keringést.
EZT MINDENKÉPPEN TUDNOD KELL
A gyógyulás során használt fogkrémek, szájvizek összetételére is fontos figyelmet fordítanunk. A nátrium-lauril-szulfát (SLS) például, – ami több fogkrém és szájvíz összetevője is lehet-, sajnos meghosszabbíthatja a fekélyek gyógyulásához szükséges időt. Ezért aftás sebek jelentkezésekor, a gyógyulási időre érdemes ezeket félretenni.
Az SLS-mentes fogkrém használata jelentősen csökkenti a szájüregi aftás fekélyek okozta fájdalmat és azok gyógyulási idejét is!
Dr. Juice Ezüstkolloid – Ezüst allergia esetén ne használjuk!
Gum Aftaclear gél
Anaftin szájöblítő, gél és spray
Az afta megelőzése
Az aftás állapotnak nincs egyetlen kimondott oka, az eddigi kutatások azt támasztják alá, hogy igen sokféle ok állhat a háttérben, melyet mindig egyedileg kell keresni és vizsgálni. Ugyanakkor elmondható, hogy az afta nagyon gyakran társul a vashiányos vérszegénységhez, mely állapot vastartalmú tabletta segítségével általában könnyen helyre hozható vagy akár meg is előzhető.
Súlyos esetekben az afta helyi kezelése kombinálható komplex szisztémás terápiával, amelyhez azonban már alapos orvosi kivizsgálás is szükséges.
Komplex szemlélet és megelőzés
• Egy hiánybetegség vérképpel megállapítható, tehát fontos a rendszeres szűrővizsgálaton való részvétel.
• Allergiavizsgálattal az allergiás tényezők feltárásáért és kiiktatásáért tehetünk, például gluténérzékenység vagy emésztőrendszeri betegségek esetén.
• Pszichés okok feltárásával a stressz levezetését segítjük.
• A professzionális szájhigiéniát a rendszeres fogkőeltávolítás mellett, a fogakon megtelepedő baktérium kolónia eltávolításával, az Irányított Biofilm Terápiával támogathatjuk.
• A fogorvos, az elálló tömésszélek, pótlások, fogsorok javításával a szájüregi irritáció megszüntetését célozza meg, így fontos a rendszeres fogászati állapotfelmérés is.
Étkezési tanácsok afta való hajlam esetére: