A szájbetegségek fajtái. Mit jelent a fehér folt a szájban?

A fog eredetű betegségek (pl.: fogágybetegség, fogszuvasodás, gyulladt fog, bölcsességfog problémák) mellett fontos tisztában lenni azzal, hogy egyéb betegségek is megjelenhetnek a szájüregben.

Fontos, hogy a diagnózist fogorvos állítsa fel, mivel ezek a szájbetegségek az ínyen, nyelven, nyálkahártyán tipikus, ám sokszor egymáshoz nagyon hasonló tünetekkel járhatnak. S mivel az egyes elváltozások, szájnyálkahártya betegségek nem minden esetben járnak fájdalommal, így észrevétlenül bizony súlyosabb szövődmények is kialakulhatnak.

Szájbetegségek vizsgálata-Budapest

    Időpontot kérek

    A leukoplákia okai, tünetei, szövődmények, kezelésük

    A leukoplákia a szájbetegségek olyan fajtája, amely lokálisan alakul ki a hámszövet alaki megváltozásával.

    A leukoplákia okai

    A leukoplakia több tényező, sok esetben akár azok együttes hatására vezethető vissza:

    • Krónikus irritáció: A szájnyálkahártya folyamatos, tartós irritációja a sérült, letört fogak, tömések, fogpótlások, a rosszul illeszkedő műfogsorok vagy a száj belsejének harapdálása hozzájárulhat az elváltozás kialakulásához.
    • Elhanyagolt szájhigiénia: az elhanyagolt, nem kezelt fogínysorvadás miatt a szájban folyamatosan gyulladás áll fenn, mely szintén kockázatot jelent.
    • Dohányzás: A felszívódó káros anyagok, a füst a nyálkahártyára irritáló, szárító, dehidratáló hatással vannak.
    • Rendszeres alkoholfogyasztás: Az erős alkoholfogyasztás szintén vízelvonó, dehidratáló hatású. Dohányzással kombinálva, növeli a szájbetegségek megjelenésének kockázatát.
    • Száj fertőzés: Az olyan fertőző betegségeket, mint a humán papillomavírus (HPV) és az Epstein-Barr vírus (EBV) összefüggésbe hozták a leukoplakia egyes eseteivel.

    Tünetek és diagnózis

     

    • Fájdalommentes: A leukoplakia általában kényelmetlen, fájdalmas tünetektől mentes.
    • Foltok megjelenése: A legszembetűnőbb jel a fehér foltok, a plakkos, felrakódás jellegű képződmények megjelenése a szájban, amelyeket nem lehet ledörzsölni. Előfordulhat az ínyen, az arc belső felén, a szájpadláson, a nyelven, annak hátsó részén vagy éppen alatta, a lágyrészen.
    • Leukoplakia nyelv: a nyelven megjelenő felrakódás az egyik legkönnyebben észlelhető tünet, ha a fogmosás során a nyelvtisztításra is kellő figyelmet fordítunk.
    • Piros foltok a szájban: A foltok lehetnek eltérő méretűek, egyenletesen fehéres színűek, ugyanakkor a vegyesen vörös és fehér területeket is mutató változata már a szájbetegségek egy súlyosabb típusára utalhat.
    • A nyálkahártya elváltozása: A nyálkahártya jellemzően megvastagodik, ha kémiai eredetű a probléma, de ha mechanikai irritációból származik akkor inkább elvékonyodik. A felszíne lehet sima, de érdes, szemölcsös is, enyhén kiemelkedve a környezetükből, ha fertőzés eredetű az elváltozás.
    Szájüregi betegségek-leukoplakia nyelv

    A leukoplakia időben történő felfedezése és diagnosztizálása orvosi vagy fogorvosi szűrővizsgálaton történik. Egy alapos fogászati állapotfelmérés során ugyanis a fogorvos teljes szájvizsgálatot végez, ahol nem csupán a lyukas fogakra fókuszál, de bizony a sebek, fekélyek, hámelváltozások sem kerülik el a figyelmét.

    A páciensek sokszor nincsenek is tisztában a problémával, nem veszik észre, ha nem jár fájdalommal. Pedig fontos tudni, hogy a betegség megfelelő kezelés nélkül daganatos folyamatba csaphat át.

    Neked ajánljuk:

    Fogínybetegségek tünetei: gyulladás, duzzanat, folt, fájdalom

    Mik a fogágybetegség fokozatai és szövődményei?

    Megfigyelést és kezelést igénylő fogínybetegségek fajtái

    A leukoplákia kezelése, megelőzése

    Bár a felfedezett leukoplákia nem jelent automatikusan rákos elváltozást, de rákmegelőző állapotra már utalhat, mivel egyes esetekben magas az átalakulás veszélye. A gyanús területek rendszeres monitorozása, vizsgálata tehát kulcsfontosságú a rosszindulatú folyamatok, szövődmények megelőzése érdekében.

    A leukoplakia kezelését több tényező együttes figyelembe vétele mellett határozzák meg. Fontos szempont az elváltozást kiváltó okok eredete, a foltok mérete, kiterjedése, alakja, színe, a rendellenes sejtek jelenléte.

    A szájnyálkahártya betegség kezelésének lépései:

    1. Biopszia: A száj fizikai vizsgálata után, rákmegelőző állapot gyanúja estén szövetmintát vesznek az érintett területről, melyet mikroszkópos vizsgálatnak vetnek alá. Ez fontos lépés a rendellenes sejtek felismeréséhez, a daganatos szájüregi betegségek kizárásához.

    2. A helyi irritáció megszüntetése: Fontos a dohányzás és az alkohol elhagyása, a fogászati eredetű problémák kijavítása, illetve a krónikus irritáció egyéb forrásainak kezelése. A száj éjszakai önkéntelen beharapása például harapásemelő, fogvédő sínnel kivédhető.

    3. A foltok helyi kezelése: a leukoplakia kezelése a vitamin származékokkal segítheti a terület regenerálódását, míg egy ezüstkolloid szájöblítő hatékonyan fertőtleníti a szájat, mivel bénítja a vírusok, baktériumok sejtlégzését, gyulladásgátló hatású.

    4. Sebészeti beavatkozás: Olyan esetekben, amikor a biopszia rendellenes sejtek jelenlétét igazolta, illetve, ha a foltok különösen nagyok, jelenlétük aggályosak, a szájsebészeti eltávolítás javasolt.

    5. Kontroll: Abban az esetben, amikor a foltok nem tartalmaznak rendellenes sejteket, az elváltozás nem mutat rákmegelőző állapotot, a rendszeres fogorvosi kontroll elegendő lehet.

    Amennyiben daganatos átalakulást észlelnek, úgy az irritáció megszüntetése és a sebészi eltávolítás után, a szájhigiénia javítása, életmód váltás, valamint gyógyszeres kezelés is szükséges lehet.

     

    A leukoplákia megelőzése:

    Míg a rendszeres fogászati ​​ellenőrzés segít a probléma korai felismerésében, addig a kockázati tényezők kiiktatásával (dohányzás, dohánytermékek fogyasztásának elhagyása, az alkoholfogyasztás korlátozása, a jó szájhigiénia fenntartása, helyi krónikus irritációt kiváltó okok megszüntetése) fontos lépést tehetünk a betegség- vagy annak súlyosbodásának megelőzése felé.

    A lichen planus tünetei, okai, szövődmények, kezelésük

    A lichen planus a test egy krónikus gyulladásos állapota, amely a bőrt, a nyálkahártyát, a hajat és a körmöket érinti. A pontos kiváltó oka nem ismert, de jelenlétét a szervezet autoimmun folyamataival hozták összefüggésbe. A háttérben egy abnormális immunválasz feltételezhető. Ha szájüreg gyulladás jelenik meg, akkor lichen orisnak nevezik, melynek több típusa ismert. Kutatások szerint ezek a szájbetegségek felnőtteknél jelennek meg, a lakosság 1-4%-át érinti. Jellemzően mindkét nemnél előfordul, de mégis a női megbetegedések száma másfélszer nagyobb.  A probléma jellemzően 30 és 60 év között jelentkezik.

    Neked ajánljuk:

    Afta a szájban! Hogyan lehet eredményes az afta kezelése?

    Seb a szájban – komolyabb oka is lehet, mint gondolnánk?

    Szájban lévő hólyagok – afta vagy herpesz?

    Bevált, hatékony készítmények afta ellen

    A lichen planus okai:

    A lichen planus tehát egy autoimmun rendellenesség, vagyis a szervezet immunrendszere tévedésből megtámadja a bőr és a nyálkahártya sejtjeit.

    Az autoimmun gyulladásos folyamatot generáló tényezők:

    • Genetikai hajlam: A családban előforduló lichen planus vagy más autoimmun állapot növelheti a kockázatot.
    • Fertőzések: Bizonyos vírusfertőzések, mint például a hepatitis C, összefüggésbe hozhatók a lichen planus megjelenésével.
    • Gyógyszerek: Egyes gyógyszerek lichen planus-szerű elváltozásokat okozhatnak, amelyeket lichenoid gyógyszerreakcióknak neveznek.
    • Fogászati ​​anyagok: Az amalgám fogtömésekre adott allergiás reakció is lehet a tünet felbukkanása, ami helyi lichenoid reakciót vált ki.
    • A szájbetegségek lelki okai: A betegségek megjelenésének lelki okai is lehetnek, a szorongás és stressz egyeseknél nem csak kiváltja de súlyosbíthatja is az állapotot.

    A lichen planus tünetei a szájban

    A betegséget sajátos tünetek jellemzik, amelyek között a kellemetlen érzés és fájdalom alapvető jelenség.

    A gyulladásos betegség tünetei a betegség típusától és súlyosságától függően változhatnak:

    • Fehér, csipkés foltok a nyálkahártyán
    • Vörös, duzzadt szövetek
    • Fájdalmas sebek vagy fekélyek
    • Égő, kellemetlen érzés, ami fűszeres vagy savas ételek fogyasztásakor jelentkezik
    • Az íny vérzése és érzékenysége

    Diagnózis és a lichen oris szábetegségek típusai

    A lichen planus diagnózisát általában klinikai vizsgálat, a beteg kórtörténete és adott esetben biopszia alapján végzik. Biopszia során mintát vesznek az érintett területről, majd mikroszkópos vizsgálatnak vetik alá, ami segít a diagnózis megerősítésében és más szájbetegségek kizárásában.

    A lichen oris típusai:

    • Reticularis Lichen Planus: Ez a leggyakoribb forma, amelyet a nyálkahártya fehér, csipkés, vonalas elváltozásai (Wickham-csíkok) jellemeznek. Ezek általában fájdalommentesek, gyakran az arc belső oldalán találhatók, de megjelenhetnek az ínyen, a nyelven és az ajkakon is.
    • Eróziós Lichen Planus: Ez a típus súlyosabb és fájdalmasabb. Egyfajta felmaródásként vagy fekélyként jelentkezik, melynek környezete vöröses színű. Az eróziók igen érzékenyek lehetnek. Vérezhetnek, égő érzést okozhatnak, a savas, csípős ételek vagy italok fogyasztása különösen irritálja.
    • Atrophiás Lichen Planus: Ebben a formában a nyálkahártya élénk vörös, eleven sebnek tűnik, amelyet Wickham-csíkok tarkíthatnak. Az állapot különösen fájdalmas lehet, s ha az ínyen jelenik meg, egy ún. desquamatív (nem bakteriális biofilm okozta) fogínygyulladásként ismert állapothoz vezet.

    A lichen planus kezelése, a szövődmények megelőzése

    A lichen planus egyes esetei spontán gyógyulnak, más esetek azonban tartósan is fennállhatnak vagy idővel kiújulnak. Csekélyebb mértékben ugyan, de az orális lichen planus esetében is fennáll annak a lehetősége, hogy daganatos folyamattá alakuljon. Tehát egy gyanús vagy tartós elváltozás esetén, az állapot kontrollálása érdekében fontos a betegség rendszeres orvosi ​​ellenőrzése.

    Mivel autoimmun folyamatról van szó, így az állapot nem gyógyítható. A szájbetegségek kezelése, a tüneteik enyhítése, a gyulladás csökkentése azonban lehetséges. Különböző módszerek állnak a szakemberek rendelkezésre.

     

    A szájnyálkahártya betegség kezelése:

    • Helyi vagy szisztémás kortikoszteroidok alkalmazása segíthetnek csökkenteni a gyulladást és a fájdalmat. A helyi készítmények mellett a szisztémás gyógyszereket már súlyosabb tünetek esetben alkalmazzák.
    • Retinoidok, vagyis az A-vitamin származékok helyileg vagy szisztémásan is alkalmazhatók.
    • Antiszeptikus szájvizek segítenek csökkenteni a másodlagos fertőzések kockázatát. (Pl.: a száj betegségei ezüstkolloid szájöblítővel hatékonyan kezelhetők, a kórokozók nem viselik el. Az ezüstkolliddal szemben rezisztencia nem alakul ki, nem is lép kölcsönhatásba más gyógyszerrel.)
    • Vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók vagy helyi érzéstelenítők használhatók a fájdalom kezelésére.

     

    Életmód és otthoni szájápolás:

    • Jó szájhigiénia: A rendszeres és helyes fogmosás, a rendszeres, ultrahangos fogkőeltávolítás elengedhetetlen a másodlagos fertőzések megelőzéséhez és a tünetek kezeléséhez.
    • Stresszkezelés: Az olyan technikák, mint a relaxációs gyakorlatok, a meditáció vagy a tanácsadás, segíthetnek csökkenteni a stresszel kapcsolatos fellángolásokat.
    • Súlyosbító hatások kerülése: Hasznos a tüneteket súlyosbító ételek, italok, továbbá a dohányzás és az alkohol elkerülése.
    • Étrend: fontos az A, B, D vitamin bevitel, az omega 3 zsírsavat tartalmazó élelmiszerek fogyasztása, ugyanakkor az allergének (glutén, laktóz…stb.), a finomított ételek, és a feldolgozott élelmiszerek kerülése.
    • Segítő közösség: A magyarországi lichen planus betegek számára a Lichen Planus Magyarország szervezete kínál további információt, kutatási eredményeket és egy támogató közösséghez való tartozást, mely sokat segíthet a betegséggel való együttélésben.

    Linea alba – Mit jelent a fehér csík az arc belső oldalán?

    A “linea alba” kifejezés latinul “fehér vonalat” jelent, utalva annak tipikus megjelenésére. Hagyományos értelemben nem is tartozik a szájbetegségek közé, a linea alba ugyanis egy gyakori és ártalmatlan állapot, bármely életkorban előfordulhat. A rá jellemző fehér vonal az arc belső oldalán ott jelenik meg, ahol a felső és az alsó fogak találkoznak (okkluzális sík).

    A linea alba kialakulása mechanikai irritációhoz köthető. Például az orcák belső oldalának beharapása, rágcsálása, ami lehet egy stressz alapú rossz szokás, vagy éjszakai önkéntelen cselekedet. Okozhatja a bruxizmus, de a szabálytalan fogazat és harapási rendellenességek is hozzájárulhatnak a kialakulásához.

    Az oldalt lektorálta: Dr. Czigler Péter

    Száj betegségei-Fogászati kontroll vizsgálat-Clinident

    Kérjen időpontot!