Fogágybetegség. Okai, tünetei, kezelése modern terápiával
Magyarországon a felnőtt lakosság legalább kétharmada érintett az ínybetegségben. Ez az el nem távolított fogkő és az ártatlannak tűnő fogínyvérzés miatt alakul ki, később pedig fogágybetegséghez vezethet.
A fogágybetegség vagy parodontitis egy komoly, baktériumok által kiváltott fertőzés, gyulladásos folyamat, ami károsítja a lágyszöveteket, és tönkreteheti a fogakat tartó csontot. Innen is ered a másik jellemző elnevezése a fogínysorvadás, mivel a betegség az íny és a tartó szövetek, a csont sorvadását, így pedig a fogak mozgathatóságát okozza.
A fogágybetegség okai, tünetei, kockázati tényezői
A fogágygyulladás elsősorban a lepedék, a fogakon képződő ragadós baktériumfilm felhalmozódás miatt alakul ki. Amennyiben a lepedéket nem távolítják el rendszeres és helyes fogmosással és fogselymezéssel, akkor fogkővé keményedik. Minél tovább marad a lepedék és a fogkő a fogakon, fogpótláson, annál jobban irritálja az ínyt, ami krónikus fogágy gyulladáshoz vezet.
A fogágybetegség tünetei:
- Duzzadt, vörös vagy vérző fogíny
- Rossz lehelet (halitosis)
- Fájdalmas rágás
- Ínyvisszahúzódás
- Gennyes tasakok a fogak és az íny között
- Rossz szájíz a gennyes tasakok miatt
- Laza, mozgó fogak, szélesebb fogközök.
A fogágybetegség kialakulásának kockázati tényezői:
- Elhanyagolt, rossz szájhigiénia, alapos fogmosás hiánya
- Fogköztisztító, fogselyem használatának hiánya
- Rendszeres, 6-12 havonkénti fogkőeltávolítás hiánya
- Torlódott, egymásra dőlt fogak
- Rosszul tisztított, félig íny alatt rekedt bölcsességfog
- Elhanyagolt fogszuvasodások
- Lepedékcsapdaként működő rossz tömések, töredezett letört fogak
- Dohányzás vagy dohányrágás
- Genetikai hajlam, családi öröklődés
- Hormonális változások (pl. terhesség, menopauza)
- Betegségek, mint a cukorbetegség, szájszárazság
- Bizonyos, állandó jelleggel szedett gyógyszerek
- Bár a fogágybetegség lelki okai igen elvont kutatást igényelne, de az biztos, hogy a stressz negatívan hat a gyulladásos állapotra.
Neked ajánljuk:
Irányított biofilm terápia – legkorszerűbb fogkőeltávolítás
A biofilm terápia 5 legfontosabb előnye
A 7 leggyakoribb kérdés a kezelésről
A fogágygyulladás szakaszai és a diagnózis
Fogínygyulladás: Az íny begyullad, de a csont és a kötőszövet még ép. A gyulladást (gingivitis) a fogíny duzzanata, érintésre való érzékenysége vagy a fogmosás közbeni ínyvérzés is jelezheti. Leggyakoribb probléma, hogy fogmosáskor sokan inkább kímélik az érzékeny, vérző területet, vagy nem tulajdonítanak jelentőséget a kellemetlenségeknek, ezzel viszont csak kedveznek a gyulladásnak.
Korai parodontitis: Az íny a fogtól elemelkedik, a gyulladás az íny alatt terjed tovább. A fogak között és a fogak körül gennyes, gyulladt tasakok alakulnak ki.
Mérsékelt parodontitis: Az ínyvisszahúzódás következtében a fogak optikailag hosszabbnak tűnnek, a fognyakak a felszínre kerülnek, érzékennyé válnak. A fogak körüli tasakok tovább mélyülnek, jelentősen sérül az íny, sorvad a csont, a fogak meglazulnak, elmozdulnak, közöttük hézagok jelennek meg.
Előrehaladott fogágygyulladás: A tartószövetek- és a csont vesztesége súlyos, a fogak könnyen, jelentős mértékben mozgathatók. A látványos hézagok miatt a fogsor képe teljesen megváltozik, spontán fogvesztés történhet.
A fogágygyulladás diagnózisa
Fontos, hogy a fogágygyulladás diagnózisát és szakértő kezelését szakképzett parodontológusra bízzuk. A terület szakértő fogorvosai nem csupán a megfelelő és személyre szabott kezelési lépéseket állítják össze, de naprakész, friss tudással rendelkeznek a betegség különféle terápiás lehetőségeit, a műtéti technikákat, és a regeneratív anyagokat illetően is. Sok múlhat azon ugyanis, hogy a fogorvos a megfelelő technikát, a helyreállításhoz a megfelelő anyagokat és eszközöket alkalmazza.
A vizsgálat és a diagnózis felállításának lépései:
- Alap betegségek, öröklött betegségek, rendszeresen szedett gyógyszerek feltérképezése, életmód, szokások megállapítása. A fogágybetegség családon belüli jelei.
- A panaszok, tünetek összegzése
- Röntgenfelvétel, 3D CT vizsgálat a csontveszteség ellenőrzésére, megállapítására
- A fogak, az íny kiindulási állapotának vizsgálata
- A fogak körül tasakmélységek megállapítása
- A fogak mobilitásának, mozgathatóságának osztályozása
A fogágybetegség kezelése modern terápiával
A fogágy kezelés a diagnosztizált állapottól, a betegség súlyosságától a kezelést nyújtó klinikától függ, de az ultrahangos fogkőeltávolítás mindenképpen a parodontológiai terápia kezdő lépését jelenti.
A terápia mellett pedig a jobb otthoni szájápolás és a jó orvos-páciens együttműködés a kezelés hatékonyságát növeli, annak hosszútávú sikerét határozza meg. Súlyosabb esetben, szükség szerint akár még antibiotikum kúrára is szükség lehet a bakteriális fertőzések leküzdésére.
Fogágy kezelése zárt kürettel
Míg a hagyományos fogkőleszedéssel az íny feletti fogkövet, lepedéket és elszíneződést távolítják el, addig a zárt kürettel már az íny alatti fogkő eltávolítása lehetséges. A kezelés helyi érzéstelenítésben, fájdalommentesen zajlik.
- A mélyen elhelyezkedő fogkövet és gyulladásos szöveteket tehát az erre a célra kialakított, kézi parodontológiai eszközökkel távolítják el.
- A fogágy tisztítás utolsó lépése a gyökérsimítás, a foggyökér felszínének speciális műszerrel való lesimító kezelése egy tiszta, sima felszínt hoz létre annak érdekében, hogy az íny vissza tudjon rá tapadni.
Nyitott küret – a mély parodontális tasakok kezelésére
Előrehaladott esetekben, a jelentős csontpusztulással járó mély tasakok kezeléséhez műtéti beavatkozásra lehet szükség. Ilyenkor, helyi érzéstelenítés mellett, a mélyen az íny alatt elhelyezkedő fogkövet és gyulladásos szöveteket kézi eszközök segítségével távolítják el.
- A parodontális tasak kezelése ínylebeny készítése mellett történik, mely nagyobb rálátást biztosít az orvosnak a kezelt területre.
- Az eljárást a foggyökerek mélyebb felszíneinek tisztítására (fogkő eltávolítása), a gyökérfelszínek lesimítására, a gyulladásos sarjszövet eltávolítására alkalmazzák.
- Az alapos tisztítás után a szövetek regenerációját elősegítő anyagot vagy anyagok kombinációit helyezhetik be a kezelt területre.
- A beavatkozás végén az ínyszövetet úgy igazítják vissza a fogakra, hogy egyúttal a mély tasakokat is leredukálják. Ez jobb tisztíthatóságot, jobb gyógyulási esélyeket biztosít.
Modern és kíméletes parodontológiai terápia a Clinidentben
A biofilm az a baktérium telep, amiből előbb plakk, majd kemény fogkő képződik. Eltávolítása fontos, hiszen ez a felelős a fogszuvasodásért, a fogágy gyulladásáért, s így a saját fogak és a beültetett implantátumok elvesztéséért is. A biofilm célzott eltávolítása tehát sorsfordító innováció a professzionális fogtisztítás és a parodontológiai terápia során.
- A speciális, EMS géppel történő kezelés során nem csupán a plakkot és a fogkövet, de a problémák kiváltó okát, a szabad szemmel nem látható, gyulladást okozó biofilm réteget is el lehet távolítani. Ez az Irányított Biofilm Terápia, más néven GBT.
- A készülék speciálisan kialakított műszerei révén a kezelés a parodontológiai terápia részét képezheti, mélytisztás végezhető vele. Akár 9 mm mély parodontális tasak tisztítását is elvégezheti az orvos anélkül, hogy küretre vagy műtétre kerülne sor.
- Az innovatív eljárásnak köszönhetően a beavatkozás kevésbé invazív a hagyományos eljárásokhoz képest, így kevesebb terhelést jelent a páciens számára.
- Implantációs fogpótlás esetén ez a leginkább javasolt tisztítási módszer. A speciálisan az implantátumokhoz fejlesztett PI műszer mellett tökéletes biztonságban vannak a beültetett műgyökerek.
- Piezoelektromos a készülék, azaz nem generál mágneses teret, így pacemaker mellett is biztonságos a kezelés.
Fogsínezés
A kürettálások, és gyulladt szövetek után a mozgó, mobilissá vált fogak stabilizálása a következő lépés. A fogsínezés menete csupán néhány lépésből áll, gyors és fájdalommentes kezelésnek számít.
- A fogak belső felszínének előkészítése után a fogakat egymáshoz rögzítik.
- Ehhez használhatnak kompozit tömőanyagot, vagy a tömőanyaggal üvegszálas szalagot vagy fémszálat, drótot is rögzíthetnek a fogakhoz.
- A sínezés lehet átmeneti jellegű, de akár tartósan is szükség lehet rá.
A fogágybetegség aktív szakaszának lecsengésével egy új foghíd pótlás is készülhet a fogakra, mely nem csupán stabilizálja a mozgó fogakat, de az esztétikai megjelenésén is sokat javít, ráadásul az ínyvisszahúzódás miatti kellemetlen fogérzékenység is megszűnhet.
Neked ajánljuk:
Fogágybetegség után ínyplasztika – helyreállítás parodontológiai műtéttel
Mikor szükséges parodontológiai műtét és hogyan zajlik?
A fogágybetegség kezelése házilag. Szövődmények és megelőzés
A parodontitis tehát egy súlyos ínyfertőzés, amely károsítja a lágyszöveteket, és ha nem kezelik, tönkreteheti a fogakat tartó csontot. Éppen ezért a fogágybetegség implantátum esetén is (peri-implantitis) veszélyes, hiszen az azt körülvevő szövetek károsodásával jár, a beültetett műgyökér elvesztését okozhatja.
A fogágybetegség szövődményei
Helyes fogmosás, rendszeres rendelői fogkőeltávolítás, fogorvosi beavatkozás, parodontológiai terápia nélkül a betegség egyre súlyosabbá válik és az alábbi tünetekkel, szövődményekkel jár:
- Fájdalom.
- A gyulladás előrehaladása, fogról fogra való terjedése.
- A fogat tartó szövetek (íny, csont) pusztulása.
- A fogak mobilitásának fokozódása, nehéz rágás, rosszabb emésztés.
- Fogvesztés, implantátum kiesés.
- Gyakran vezet gócbetegségek kialakulásához (vesebetegség, bőrbetegségek, foltos hajhullás, ízületi-, szív- és érrendszeri, nőgyógyászati panaszok, demencia…stb.). Cukorbetegség esetén a betegség súlyosbodása.
Fogágybetegségek kezelése gyógynövényekkel
Egyre nagyobb az érdeklődés a természetes gyógymódok és speciális, gyógynövényes hatóanyagú fogkrémek- és gyulladáscsökkentő szájvíz iránt a fogínybetegségek gyógyításában is. Egyes gyógynövények pedig valóban olyan antimikrobiális, gyulladáscsökkentő és regeneráló tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek támogathatják a fogíny egészségét.
A gyógynövényes fogkrémek és a gyógynövényes öblítők együttes használata az ínybetegség kezelésének holisztikusabb megközelítése. A fogágybetegség gyógyítása során a szakszerű orvosi kezelés azonban továbbra is elengedhetetlen. Az alternatív gyógymódok tehát nem helyettesítik a hagyományos kezeléseket, viszont jól kiegészíthetik azokat.
Fontos tudni, hogy a fogágybetegség fogkrém hatására vagy egy gyógynövénynek köszönhetően nem fog elmúlni, a fogkő, a baktériumok, a gyulladt szövetek nem fognak eltűnni. A tünetek enyhülhetnek, de csupán otthoni kiegészítő eszközökkel nem lehet kordában tartani vagy elmulasztani a betegséget.
Parodontológusaink javaslata, hogy mindig konzultáljunk szakértővel, mielőtt gyógynövényes készítményt vagy speciális fogkrémet használnánk az ínygyulladásra, mivel ezek jellemzően kiegészítő kezelések, és nem helyettesítik a szakszerű fogkőleszedést és tasakkezelést.
A fogágybetegség megelőzése – Clinident Fogászat, Budapest
A fogágygyulladás megelőzésének legjobb módja a megfelelő szájhigiénia fenntartása, beleértve a napi legalább kétszeri fogmosást, a rendszeres fogselyem használatát és a rendszeres fogorvosi kontrollt és tisztítást.
A dohányzás elkerülése és más egészségügyi állapotok, például a cukorbetegség kezelése pedig szintén csökkentheti a betegség kockázatát.
Amennyiben pedig a családon belül előfordult már fogágybetegség, akkor mindenképpen kérj időpontot a Clinident fogászat parodontológiai részlegére.
Az oldalt lektorálta: Dr. Czigler Péter