Mozgó fog – Mi okozza, hogyan kezelik, mit tehetünk ellene?

Az emberi fogazat szünet nélkül, a nap 24 órájában különféle igénybevételnek van kitéve. A fogaink nagyon enyhén mindig mozgatható állapotban vannak, még akkor is, ha ez nem látványos. Ennek az az oka, hogy a fogak nem mereven rögzülnek az állcsontban, hanem rugalmas gyökérhártya rostok rögzítik őket, amelyek a kellő mobilitást biztosítják a mindennapos igénybevételhez.

A természetes, rostok által biztosított mozgás normálisan észrevehetetlen. Ám a legjobb mihamarabb fogászati időpontot egyeztetni ha például a mozgás érezhető, ha a rágás kényelmetlen, ha a fogak között rés jelenik meg, vagy éppen a fogselymet már nem tudjuk behúzni a fogak közé. A mozgó fog megmentése lehetséges, a probléma kezelhető, a szövődmények pedig megelőzhetők.

Mozgó fogak tünetei

    Kérjen időpontot!

    Mi okozza a fogak mozgását, meddig normális a mozgásuk?

    A fog fogmederben ágyazódó része a foggyökér, melynek felszínét fogcement és egy vékony gyökérhártya fedi. A fog gyökerei a fogüregben a gyökérhártya rostjaival, más néven a parodontális szalagokkal rögzülnek. 

    A fog rögzítésén túl a gyökérhártya feladata még a rágóerők átvitele a csontra, míg a cement a gyökérhártya rostjainak elhorgonyzását adja.

    Megfelelő körülmények között ez a szalag elmozdulhat és megnyúlhat, lehetővé téve a fog elmozdulását. Normális esetben tehát a gyökérhártya rugalmas rögzülést biztosít a fogaknak, a fogak ilyenfajta mobilitása nem észrevehető, a fogakat stabilnak és nem mozgathatónak érzékeljük.

    Fogak felépítése és a mozgó fogak okai

    Léteznek azonban olyan, a szalagokra ható befolyásoló tényezők, amelyek így hatással vannak a fogak helyzetére és idővel akár látványosabb elvándorlást vagy érezhető mozgást is képesek kiváltani.  Pl.:

    Gyulladt fog, fogtályog, gyökércsúcs körüli gyulladás

    Fogínysorvadás

    • A fogat ért ütés, sérülés

    Terhességi hormonális változás: a relaxin hormon a szalagok meglazulását okozza, beleértve azokat a parodontális szalagokat is, amelyek feladata a fogak megfelelő helyzetben tartása.

    • Bruxizmus: fogcsikorgatás és fogsor szorítás

    • Nyaki vagy gerinc sérülés

    • Ferdén növő bölcsességfog, bölcsességfog gyulladás

    Foghiány

    • Fogszabályozás utáni utókezelés, a retainer elhanyagolása

    • Rossz szokások: nyelvlökéses nyelés, helytelen hangképzés, köröm vagy ceruza rágás…stb.

    • Harapási rendellenesség

    • Az idő előrehaladtával, az öregedéssel az állcsont alaki változásai is előfordulhatnak, ami ugyan természetes folyamat, de a fogak elmozdulását okozza.

    Csontritkulás: a csont térfogatcsökkenése a fogak stabilitásának elvesztését okozza.

    Mennyi időbe telik a fogak látványosabb elmozdulása?

    Ez általában attól függ, hogy mi az oka a mozgásnak, és hogy hány tényező hat az állcsontra és a fogak állapotára. Fontos tehát, hogy van-e rossz szokásunk, csikorgatunk-e, van-e foghiányunk vagy csontritkulásra való hajlamunk, és milyen gondosan ápoljuk a fogainkat. Ha a normál öregedési folyamat miatt mozognak a fogak, akkor az nagyon lassan történik, hosszú évekig tarthat.

    Milyen tünetekkel kell fogorvoshoz fordulni?

    A fogmederből kifelé vagy az oldal irányba elmozduló fogak általában jellemző tünetekkel járnak, így, ha odafigyelünk a fogainkra és a jelekre, megelőzhetünk egy sor kellemetlenséget is.

    A mozgó fog tüneti a következők lehetnek:

    • A fogszabályozás utáni retainer elkezd rosszul illeszkedni.

    • Olyan rések jelentkeznek a fogsorban, amelyek korábban nem voltak ott.

    • A tükör előtt állva feltűnik, hogy egyik-másik fog iránya, helyzete megváltozott.

    • Egy vagy több fog is lazábbá, érezhetően is mozgathatóvá válik. A mozgás mellé fájdalom is társulhat.

    • Egyik-másik fog a normálistól eltérően, furán, nem komfortosan érintkezik a párjával.

    • A fogak érzékennyé válnak, a hideg és meleg kellemetlen érzést vált ki.

    • Egy gyulladt fog mellé olyan érzés is társulhat, mintha a fog megnagyobbodott, kiemelkedett volna a helyéről. Ezt a gyökércsúcs körüli gyulladás okozza, ami miatt a rágás és összezárás is kényelmetlenné válik.

    Mi a különbség a hagyományos és a mikroszkópos gyökérkezelés között?

    Milyen esetekben javasoljuk a mikroszkópos kezelést, mik az előnyei?

    Mi a kezelés menete?

    Mitől függ a mikroszkópos gyökérkezelés ára a Clinidentben?

    Mikroszkópos gyökérkezelést végző specialista a Clinidentben

    Neked ajánljuk:

    Mikroszkópos gyökérkezelés – Mitől gyorsabb és sikeresebb?

    EZT MINDENKÉPPEN TUDNOD KELL

    A gyulladt fog hatása a szervezetre a nem kívánt szövődményekben mérhető. Fontos, hogy a legelső tünetnél forduljunk orvoshoz. Halogatással a gyulladás fokozódik, brutális fogfájás, a fog „megnagyobbodásának” érzése, lüktetés, láz, arcduzzanat jelentkezhetnek. A fog gyökérkezelése mellett antibiotikum kúrára is szükség lesz.

     

    A mozgó fogak legveszélyesebb okai és kezelésük

    Az, hogy a fogsorban melyik fog milyen irányba mozdul el, arra a kiváltó ok is hatással van. Tulajdonképpen bármelyik fog elmozdulhat. Valaki a metszőfogaknál fedez fel torlódást, van, aki a rágófogak stabilitásának elvesztéséről számol be. Az okok feltárása tehát kezelést meghatározó szempont, vagyis mozgó fog esetére sajnos nem létezik „egyenmegoldás”.

    A fogágybetegség miatt mozgó fogak megmentése

    A fogágy betegsége a fogakat körülvevő tartó szövetek, a csont- és az ínyszövet gyulladását, fertőzését, a parodontális rostok pusztulását jelenti. A jelenségért az egyes alapbetegségek mellett a rossz szájhigiénia, a baktériumok és a fogkő felhalmozódása tehető felelőssé.

     

    EZT MINDENKÉPPEN TUDNOD KELL

    Az ínybetegség korai, megállítható és visszafordítható fajtája a fogínygyulladás, másnéven gingivitis. Gyulladt, piros, érzékeny íny és fogínyvérzés a jellemző tünete, melyhez rossz lehelet is társulhat. Fontos figyelni a jelekre, mert az elhanyagolt fogínygyulladás fogínysorvadáshoz és a fogak elvesztéséhez is vezethet.

    A fogágybetegség, fogínysorvadás tünetei: 

    • Gyulladt, vérző, érzékeny íny, fájdalmas, gennyes tasakok
    • Rossz lehelet
    • Ínyrecesszió, az íny visszahúzódása a fognyakról
    • Érzékeny fogak a szabaddá váló fognyak miatt
    • A csont pusztulása miatt a fog tartása, stabilitása csökken
    • A fogak mozgathatóvá válnak, emiatt rések keletkeznek a fogak között
    • Fogvesztés

    A fogínysorvadás miatt meglazult fogak stabilizálásához az első lépés egy komplex szájhigiéniai – parodontológiai gondozás. Klinikánkon ehhez a legmodernebb Irányított Biofilm Terápiát alkalmazza a parodontológus fogorvos, mely nem csupán a fogkövet távolítja el, hanem a fogkő kialakulásáért felelős baktériumot is.

    Mi a fogínysorvadás, mik lehetnek az ínysorvadás szövődményei?

    Érintett vagy? Ezek a fogínysorvadás tünetei

    Ínysorvadás kezelés nélkül – ezek az stádiumai

    Fogínysorvadás kezelése házilag és a megelőzése

    Fogínysorvadás okai és kezelése a legmodernebb módszerekkel

    Neked ajánljuk:

    Fogínysorvadás okai és kezelése a legmodernebb módszerekkel

    A gyulladás miatt meglazult fogak stabilizálásának módszere attól függ, milyen súlyos állapotba került a fogágy:

    A mozgó fogak megelőzése vagy kezelése foghiány esetén

    Az egyetlen fog, melynek hiánya inkább előnyökkel jár, mint hátránnyal, az a bölcsességfog. A rendellenesen növő, szomszédnak nekifeszülő fog rosszul tisztítható, feszülést – torlódást, fogszuvasodást és fogínygyulladást okoz, a bölcsességfog gyulladás pedig akár az állcsontra is kihathat. A problémás bölcsességfog eltávolításával szívességet teszünk magunknak, s mivel a rágásban nincs már szerepük, így pótolni sem kell őket.

    Minden más fog esetében azonban más a helyzet. Ha a foghúzás után a hiányt nem pótoljuk, akkor két dolog is a fogak elmozdulását okozza:

    • Ellentartás hiányában a szomszédos fogak a hiány felé dőlnek, míg az a párja, akivel egykor összezárt, szintén a hiány felé mozdul, vagyis kiemelkedik a sorból.

    • Míg normálisan a fogak gyökerei segítenek fenntartani az állcsont mennyiségét, azzal, hogy stimuláló hatást fejtenek ki az állcsontra, addig a hiány területén idővel a csont zsugorodását tapasztalhatjuk.

    • Amint az állcsont veszít tömegéből, a megmaradt fogak elkezdhetnek mozogni, hogy alkalmazkodjanak az állkapocs megváltozott állapotához. Az, hogy mennyit és milyen irányban mozognak, attól is függ, hogy milyen mértékű és ütemű a csont felszívódása. Így akár egy fog hiánya is dominó effektust, vagyis újabb fogak elvesztését képes előidézni a fogsorban.

    Fogak pótlása nélkül a mozgó fogak problémái

    EZT MINDENKÉPPEN TUDNOD KELL

    A fogsorban minden fognak fontos szerepe van, s már egyetlen fog elvesztésével is felborul a fogsor kényes egyensúlya. Megváltozik a harapás, ezáltal pedig a fogak egyenetlenül terhelődnek. Bár a hátsó fogak hiánya nem feltétlenül jelent nagyobb esztétikai problémát, idővel azonban mégis gondot okoz és a front fogakra, a mosolyra is látványos hatással lesz. 

    A nem kívánt helyzet megelőzésére 2 lehetőség is adott: 

    • Az egyik a foghiány híddal való megszüntetése. Ezzel a megoldással a fogak elmozdulása megelőzhető, sem a szomszédok, sem a rágópár nem vándorol el a helyéről.

    A már elmozdult fogak esetén a fogpótlás, a fogak kiegyensúlyozott terhelését biztosíthatja. Segítségével újabb fogak túlterhelődése és elvesztése előzhető meg.

    • A másik megoldás a fogbeültetés, mellyel nem csak a fogak elmozdulása, de az állcsont zsugorodása is csökkenthető, hiszen a műgyökér képes hasonló stimuláló hatást elérni, mint az igazi fogak gyökerei.

    Az implantátum gyógyulási idejére a helyfenntartó klipsz viselését azért javasolják az orvosok, mert egyrészt ideiglenes fogpótlásként esztétikusan takarja a hiányt, másrészt, megakadályozza a fogak elmozdulását.

    Csonthiány esetén hogyan lehet a műgyökérnek ideális feltételeket teremteni?

    Milyen típusú csontpótló műtétek léteznek?

    Mekkora csonthiányt lehet egyszerű fogászati műtéttel pótolni?

    Hogyan zajlik a műtét?

    Implantáció és csontpótlás – Gyakori kérdések páciensektől

    Neked ajánljuk:

    Csontpótlás – Ezeket fontos tudni a szájsebészeti műtét előtt

    Fogcsikorgatás miatt meglazult fogak kezelése

    A bruxizmus, vagyis az éjjeli fogcsikorgatás és a nappali fogsor szorítás jellemzően a stresszre adott öntudatlan cselekedet és eltolódást is okozhat a fogsorban. Bármelyik is legyen a gond, ha tartóssá válik, akkor az állandó és extrém terhelést jelent a fogak számára. A nyomás hatására ugyanis a fogak sérülhetnek és különböző irányokba kezdhetnek mozogni. Egy nemzetközi felmérés szerint a lakosság közel 10%-át érintheti a probléma, tehát gyakoribb, mint gondolnánk.

    A fogcsikorgatás és szorítás tünetei:

    • Ébredés utáni fogfájás, állkapocs fájás, fejfájás
    • Állkapocs kattogás, fülzúgás
    • Ébredés után, rágás közbeni nehézség, állkapocs fájdalom
    • Kiesett fogtömés, lepattant fogzománc, kopott rágófelszínek, letört fog, leesett korona.
    • Fognyaki érzékenység, ék alakú kagylóhéj-szerű kopások a fognyakon
    • Mozgó fog, fogtorlódás vagy nagyobb rések megjelenése

    Az állkapocsízületi problémák legfőbb okai

    Mik a tünetek, honnan tudhatjuk, hogy érintettek vagyunk-e?

    Milyen lépésekből áll a személyre szabott gnatológiai terápia?

    Így történik a helyes harapás beállítása új fogpótlás készítése esetén

    Neked ajánljuk:

    Állkapocsfájdalom gyógyítása, ízületi terápia gnatológussal

    Az időben elcsípett fogcsikorgatás esetén éjszakai fogvédő sín segítségével tehermentesíthetjük a fogakat, ám fontos, hogy a kiváltó okkal is foglalkozni kell. A stressz levezetésére feltétlenül időt kell szánni.

    EZT MINDENKÉPPEN TUDNOD KELL

    Minél több a tünet, és minél intenzívebben tapasztaljuk őket, annál valószínűbb, hogy a fogak is sérülni fognak, így például egy leesett vagy mozgó fogkorona visszaragasztása is csak átmeneti megoldás. A régóta fennálló fogcsikorgatás kezeléséhez érdemes egy gnatológus véleményét is kikérni, aki a fogazat, az állkapocs ízület és a rágóizomzat elváltozásait komplexen kezeli.

    Mitől törhet vagy repedhet el egy fog, és mennyire fájhat?

    Hogyan kezelik az elrepedt fogat és hogyan menthető meg a letört fog?

    Mit tehetünk otthon egy sérült, letört fog esetén?

    Neked ajánljuk:

    Letört fog vagy törött fog? Mi a különbség, melyik menthető? 

    Fogszabályozás utáni mozgó fog, fogvándorlás kezelése

    Ha a fogaink fogszabályozó kezelésen estek át, akkor az a fogak természetes helyzetéből való elmozdítással járt. Akár felnőttkori fogszabályozás történt, akár gyermekkorban – tinédzser korban zajlott a kezelés, a kívánt állapot – helyzet elérésével még nem ér véget a folyamat, hiszen a fogak folyamatosan használatban vannak, napi szinten kopnak, nyomás, terhelés alatt állnak.

    A fogak új helyzete a fogszabályozás után még nem stabilizálódott, így idővel a normál napi igénybevétel miatt a fogak ismét kimozdulhatnak a fogszabályozóval beállított, megfelelő helyzetükből.

    • Tapasztalhatjuk, hogy elkezdhetnek visszatérni régi helyzetükbe, ami valójában egy természetes folyamat. Ez a jelenség egyes embereknél látványosabb lehet, míg mások minimális visszarendeződést tapasztalnak csupán.

    A problémára való megoldást az utókezelés, vagyis a retainer használata jelenti. A retainer lehet egy sín, melyet minden nap, minél több órán át kell hordani, a fogakon tartani. A másik lehetőség a fogak sínezése, mely a fogak belső felszínére rögzített diszkrét és kényelmes megoldás. Fontos tudni, hogy utókezelés nélkül sajnos igen nagy annak a valószínűsége, hogy a fogak nem maradnak a helyükön és újabb kellemetlenségnek nézünk elébe.

    Hogyan előzhetjük meg otthon a mozgó fogak okozta problémákat?

    A mozgó fog problémáját, az elvándorló fogakat, a fogak között megjelenő réseket és a megváltozott harapást semelyik életkorban nem szabad alul becsülni, félvállról venni. Ezek következményei, szövődményei hosszú távon több nehézséget, rosszabb szájhigiéniát és magasabb fogászati költséget jelentenek.

    Ha rendelleneset tapasztalunk, akkor a fogak helyzetét akár célirányosan is ellenőriztethetjük. Azonban a legegyszerűbb és legfontosabb stratégia még mindig a jó szájhigiénia folyamatos fenntartása.

    • Napi kétszeri fogmosás: a fogpótlások, hidak, koronák, implantátumok környékének alapos tisztítása.
    • Fogselyem és fogköztisztító használata minden este.
    • Évente 1-2 alkalommal szükséges a fogkőleszedés.
    • Fontos a javasolt harapásemelő, fogvédő, retainer, vagy fogsín viselése.

    Miért fontos a biofilm eltávolítása fogkőleszedés során?

    A fogkőleszedés menete Irányított Biofilm Terápia (GBT) segítségével

    Milyen gyakran érdemes fogkőleszedés kezelésre jelentkezni?

    Neked ajánljuk:

    Irányított Biofilm Terápiás fogkőleszedés – Kinek ajánlott?

    Mozgó fogak kezelése házilag

    A nagyobb problémák megelőzéshez rendszeres fogászati állapotfelmérések, szükség szerinti kezelések és az orvossal való együttműködés is szükségesek:

    • Érdemes tudatosítani és elhagyni az olyan fogakat károsító rossz szokásokat, mint a fogcsikorgatás, vagy a fogágybetegséget is súlyosbító dohányzás.
    • A fogágybetegség megkövetelheti a gyakoribb fogorvosi találkozókat, a szoros együttműködést és a parodontológiai terápiát.
    • Fogágybetegség esetén fogkőeltávolításra, az évi 1-2 alkalomnál sűrűbben kerülhet sor.

    Kérjen időpontot!