Milyen a hatékony szájápolás?

szájápolási eszközökMilyen a hatékony szájápolás?

Talán veled is előfordult már, hogy magabiztosan mentél el a szokásos fogorvosi ellenőrzésre, mert úgy érezted, hogy mindent megtettél az egészséges fogakért és ínyért, de a hírektől mégis lehervadt a mosoly az arcodról.

Mert kiderült, hogy bizony neked is van fogköved, és még szuvas fogat is talált az orvos, pedig te naponta minimum kétszer mosol fogat, sőt, ha teheted, valamennyi ékezés után megteszed azt.

De akkor mégis, mi a baj? Miért nem elég hatékony az, ahogy a szájápolást végzed?

Nem mindegy, hogyan és mivel mosol fogat

Először is, ne pánikolj, mert nem te vagy az egyedüli, akivel ez megtörtént, és nem is te leszel az utolsó. Hozzád hasonlóan sokan használnak rossz fogkefét, vagy éppen a technikájuk nem megfelelő, így hiába mosol elégszer fogat, mégsem távolítod el a lepedéket maradéktalanul, ami a fogkőtől a fogszuvasodásig rengeteg problémát és betegséget okozhat.

A jó hír az, hogy egy kis odafigyeléssel, és a rossz beidegződések elhagyásával te is sokat tehetsz az egészségesebb fogakért. És hogy mik ezek a lépések? A megfelelő fogkefétől a fogselyem használatáig bemutatjuk most neked, hogy mire is figyelj oda szájápolás közben.

Válaszd ki a legjobb fogkefét!

Tudtad, hogy fogkefe és fogkefe között hatalmas különbségek vannak? Talán nem is jutott az eszedbe alaposabban megnézni őket, egyszerűen megszokásból levetted a márkát a drogéria polcáról, amit megszoktál. Pedig egyáltalán nem mindegy, hogy a fogkefének, amit használsz, mekkora a feje, és milyen a sörtéje.

A legtöbb olcsó fogkefe hatalmas fejű – szinte be se fér a szádba –, a sörtéje pedig olyan kemény, hogy még az egészséges ínyt is képes felsérteni. Éppen azért tarts be két szabályt:

1. A fogkeféd feje legyen kicsi! Ezt egyszerű szemrevételezéssel eldöntheted, elég csak összehasonlítanod őket, és könnyen kiválaszthatod a megfelelőt. Sajnos, ezek a fogkefék drágábbak, mint a nagyobb fejjel rendelkezők, de hidd el, hosszabb távon megéri költeni rájuk. Vagyis soha ne az ár alapján válassz, mert ha kipotyognak a fogaid, akkor egy kisebb vagyont kell a pótlásukra költened.

2. A fogkeféd sörtéje legyen lágy, azaz kövesd a „soft” feliratot! A fogmosás ugyanis nem lesz hatékonyabb attól, ha kemény sörtével sikálod a fogaidat, sőt! Akár még a fogzománcot is károsíthatod, ha sokáig követed ezt a gyakorlatot – okozhatsz rajta sérüléseket, és el is vékonyodhat az évek alatt. A puha sörte ráadásul az ínyednek is jót tesz, mert kellemesen masszírozza szájápolás közben.

Ha a fenti két pontot betartod, akkor egész jó úton haladsz, hiszen a kezedben lesz a megfelelő eszköz, már csak a technikádat kell tökéletesíteni.

Legyél technikás!

A fogmosást már viszonylag fiatal korban elsajátítjuk. A legnagyobb gond azonban az, hogy sok esetben a rossz technika ivódik belénk, amit azután nehéz korrigálni.

A fogmosás nem tűnik nehéznek – ide-oda húzogatod a fogkefét, és lesz, ami lesz. Te is így csinálod, mert így tanultad? Akkor van egy rossz hírünk: ez önmagában még nem elég. Más-más technikát igényelnek ugyanis az első és a hátsó fogak, és arra is figyelned kell, hogy az összes fogad minden oldalát elérd, és ne hagyj ki egy apró területet sem, mert a lepedék alattomos dolog.

Tanácsot kérni felnőttkorban sem szégyen, ezért ha nem vagy biztos benne, hogyan kellene például a nagyőrlőket helyesen megtisztítanod, akkor nézz utána, mert soha nem késő a helyes technikát elsajátítani!

Ne feledkezz meg a fogselyemről sem!

Bármennyire is jó fogkefét választottál, és bármilyen jó is a technikád, a lepedék egy része még így is fogaidon marad. Leginkább a fogközökben, ahonnan a fogkefével nem tudod eltávolítani, akármilyen alapos is vagy.

Ezért kell a fogselyem, amit az esti fogmosás alkalmával használj a fogközökben és a fogak felszínén, mert csak így lesz teljes a fogápolás.

Kérdezd bátran a fogorvosod!

Ha úgy érzed, hogy mindent jól csinálsz, az orvos mégis talál valamilyen problémát nálad, akkor bátran kérdezd meg, hogy szerinte mit csinálhatsz rosszul. Ő a látottak alapján adhat neked néhány tanácsot, amiket betartva hatékonyabbá teheted majd a szájápolást, hogy ragyogó mosollyal vágj bele minden újabb napba.

 

Bővebben a szájhigiéniai tanácsadásról itt olvashat!

Kérjen időpontot!