A teleröntgen olyan röntgenfelvétel, amely a teljes arckoponyát mutatja.
Ezt a fogorvosok cephalometrikus röntgenfelvételnek, cephalogramnak is nevezik.
Ezt a felvétel típust jellemzően a fogszabályozásban használják a fogszabályozási kezelések tervezésére.
Milyen típusú röntgen az a teleröntgen?
A röntgen (röviden: rtg) az orvoslásban és így a fogászatban is rendszeresen használt diagnosztikai eszköz, mely során egy adott pontra/területre irányított röntgensugárzással képet készíthetünk a test célzott részeiről.
Mivel a csontok és szövetek különböző módon nyelik el a sugárzást, így ezek egy fekete-fehér skálán értelmezhető árnyalatban jelennek meg a felvételen, ami aztán a szakemberek számára szolgál információval a szabad szemmel nem látható területekről.
A fogászati röntgen fajtái
A röntgen típusait osztályozhatjuk a sugárzás iránya szerint:
- Extraorális röntgen: a sugárforrás a szájon kívül van, pl.: panoráma röntgen- és teleröntgen felvétel
- Intraorális röntgen (kis röntgen): a sugárforrás a felvétel idejére a szájon belül kerül elhelyezésre, pl.: periapicális és szárnyas felvétel.
A teleröntgen felvételek tehát extraorális felvételek, melyek a teljes koponyáról – a homloktól a nyaki csigolyáig- adnak képet, azt mutathatják meg kétféle nézetből is. A teleröntgen típusa szerint tehát lehet oldalirányú vagy frontális.
A teleröntgen fajtái, melyik mire való, mit mutatnak meg?
A teleröntgen a lehetséges kétféle expozíciós irányának köszönhetőn pontos képet adhat az alsó és felső fogsor egymáshoz való viszonyáról, információval szolgálnak azok záródásáról és az állcsontok helyzetéről, de a csontnövekedés felmérésére és a csontos kapcsolatok értékelésére is alkalmas lehet.
- Oldalirányú teleröntgen felvétel: Az ilyen típusú röntgenfelvétel az arcprofil képét adja vissza, oldalnézetből nyújt képet a koponyáról és az arc szerkezetéről, a fogakról, a fogsor záródásról.
- Frontális teleröntgen felvétel: Ezt a felvétel típust ritkábban használják az oldalsóhoz képest, de ugyanúgy értékesek lehetnek az arcaszimmetria felmérésében, egy maxillofacialis trauma (arcot ért sérülés) értékelésében vagy egy fogszabályozási célú műtét tervezésében.
Neked ajánljuk:
Esztétikus, gyors fogszabályozás gyermeknek, felnőttnek
5 jellemző rendellenesség, amire megoldást jelent a fogszabályzás
Mindent a fogszabályozó készülékeinkről: Damon Clear, Signature III, Clear Aligner
Miről tájékoztathat egy teleröntgen?
A teleröntgen felvételek értékes diagnosztikai információkat nyújthatnak a fogszabályozási kezelés megtervezéséhez, az arckoponya-analízishez, vagy akár más fogászati és állcsontsebészeti eljárásokhoz is.
A teleröntgen a következők vizsgálatát is segítheti:
- Impaktált fogak (előtörésben akadályozott fogak)
- Gnatológiai problémák, állkapocs diszfunkciók
- Törött fogak vagy állkapcsok
- Az állkapocs helyzete – harapási rendellenességek (TMI)
- Légúti problémák (fül-orr gégészet területe)
Mi a különbség a teleröntgen és a panoráma között?
A tele röntgen és a panoráma röntgenfelvételek egyaránt az extraorális fogászati röntgenfelvételek típusai, de más-más célt szolgálnak, és eltérő képet adnak a száj és az arc képleteiről.
A legfontosabb különbségek a teleröntgen és a panoráma röntgen között:
Teleröntgen:
- A felvétel általában az egész fejet foglalja magában, a homloktól a nyaki csigolyákig.
- A fogak pozíciójáról, az alsó és felső állkapocs helyzetéről tájékoztathat.
- Legtöbbször a fogszabályozási kezelés tervezésére, a növekedés felmérésére és a csontos kapcsolatok értékelésére használják.
Panoráma röntgen:
- A panoráma röntgen – röviden: OP – (orthopantomogram), egyetlen, széles látószögű -egyfajta- kiterített képet nyújt a teljes száj- és állcsont régióról.
- Egyetlen képen rögzíti a fogakat, az állkapcsokat, a sinus területét, az orrmelléküregeket és egyéb, környező csontos képleteket.
- Általában átfogó fogászati állapotfelmérés során használják. Képet ad a fogszuvasodásról, a parodontális állapotról, az előtörésre váró fogakról, az előtörésben akadályozott fogakról, a gyulladásokról, fogcisztákról, granulómákról, de akár még az állkapocs eltérései is észlelhetők rajta.
Fogszabályozó kezelés tervezése röntgen felvételek alapján
Fogszabályozási konzultáció során a panoráma röntgen és a teleröntgen felvétel egyaránt fontos diagnosztikai eszköz.
A panoráma röntgent általánosan használják, a fogazat kiindulási állapotának felmérésére, és így a teljes fogászati kezelés lépéseinek megtervezésére.
- Fontos információval szolgál azokról a fogakról, melyek ellátását még az állandó fogszabályozó készülék felhelyezése előtt el kell indítani vagy el kell végezni.
- A fogszabályzás előtt szükséges kezelés lehet a fogtömés, gyökérkezelés vagy akár a foghúzás
Fogszabályozás – teleröntgen
A teleröntgen a fogszabályozó kezelések megtervezésénél, a konkrét fogszabályozási – fogmozgatási terv összeállításában segít.
- A kiindulási helyzet elemzését, az arcnövekedési minták értékelését támogatja, vizsgálhatók a csontos képletek viszonyai, a fogak helyzete, az arc arányai és szimmetriája.
- Az oldal irányú felvétel az olyan harapási rendellenességek diagnózisát erősítik meg, mint például a bulldogharapás, a nyitott harapás, a túlharapás vagy a mélyharapás.
- Arról is pontos információt ad, hogy az egyes harapási rendellenességek az állcsontok rendellenes helyzetéből vagy a fogak egymáshoz való viszonyából származnak-e.
A fogászati röntgennel járó sugárterhelés mértéke
Fontos tudni, hogy a modern digitális készülékek nem járnak veszéllyel:
• Működésük engedélyezésével a legszigorúbb biztonsági előírásoknak kell megfelelniük, melyet az Országos Atomenergiai Hivatal ellenőriz.
• Továbbá jó azzal is tisztában lenni, hogy a fogászati röntgenekkel járó sugárterhelés a legkisebbnek mondható az orvosi röntgendiagnosztika területén.
• Kevesebb terhelés éri ilyenkor a szervezetet, mint egy átlagos napon a normál, mindenkit érintő háttérsugárzás (természetes eredetű radioaktív sugárzás, mely a környezetben ér bennünket a levegőből, talajból) által.
Neked ajánljuk:
Fogászati CT vizsgálat – miért van rá szükség?
Mit mutat meg a 3D fogröntgen, a fogászat melyik területén használható?
Ez a CT felvétel 3 legfőbb előnye!
A fogászati kezelések precizitása számos esetben szükségessé teszi és megköveteli ezeket a diagnosztikai célú vizsgálatokat.
- Fontos szerepük van nem csak a kezelés megtervezésében (pl.: fogszabályozás, szájsebészet, konzerváló fogászat…stb.), de a pontos elvégzésében is. (pl.: gyökérkezelés).
- A kezelőorvos számára olyankor is nélkülözhetetlen, ha a beavatkozás utáni állapot kontrollvizsgálatát végzi (pl.: gyökértömés után a fog gyógyulásának-, vagy a gyógyulási idő letelte után a fog implantátum helyzetének ellenőrzésekor).
- Manapság már az sem ritka, hogy egy-egy gócos fog felkutatására és kezelésére érkezik a páciens. A pontosan beazonosított probléma kezelésével az általános egészségi állapot vagy egyéb háttérbetegségek javulása várható.
A röntgendiagnosztika menete – Clinident Fogászat, 13. kerület
A röntgenvizsgálatok semmilyen különösebb előkészítést nem igényelnek, csak a biztonságos körülményeket kell megteremteni, amelynek felelőse a felvételt készítő szakértő.
1. A fej-nyak régióban található ékszereket kell előzetesen eltávolítani.
2. A páciens ólomkötényt kap, ami védi azokat a szerveket és területeket, melyeket nem akarunk kitenni felesleges sugárzásnak.
3. A páciens egyenes testtartással áll, a röntgenszakember a páciens fejének helyes pozícióját a digitális röntgenkészülék fejtartójának segítségével állítja be.
4. A helyes testtartás és fejpozíció beállítása után, a felvétel készítés idejére a páciens egyedül marad a röntgen helyiségben, de a folyamatot a szakértő mindvégig nyomon követi.
5. A felvétel készítésekor a röntgenkészülék a páciens feje körül elfordul, mellyel az előzetesen kiválasztott nézetnek megfelelő irányú képet rögzíti.
Teleröntgen árak – Clinident teleröntgen Budapest
Míg régebben jellemzően inkább csak egy-egy nagyobb röntgen labor volt teljesen felszerelt a különböző szakmai célt szolgáló készülékekkel, addig manapság már a fogászati magánklinikákon is elérhetőek ezek a felvételi lehetőségek, ráadásul modern, digitális formában.
Pácienseink számára -köszönhetően a rendelőnk folyamatos fejlesztésének- mi sem csupán a panoráma röntgent, a teleröntgent vagy a kis röntgeneket biztosítjuk, hiszen digitális készülékparkunkban a 3 dimenziós felvétel, a cbct is helyet kapott.
A digitális felvételek készítése gyors, néhány percet vesz igénybe csupán, igény esetén pedig a rendelőnkben készült felvételek, így a digitális teleröntgen is cd-re írható.
Klinikánk jelenleg érvényes árlistája, melyben a teleröntgen árak is szerepelnek, ide kattintva érhető el.
Az oldalt lektorálta: Dr. Czigler Péter
[/cmsms_text]