Szuvas tejfog: ez történik, ha a tejfog kilyukad
A tejfogakat megjelenésüktől kezdve úgy kell ápolni, mint a maradó fogakat. Gondozásuk egyrészről azért fontos, mert a gyerekek kb. tizenkét éves korukig élnek együtt tejfogaikkal, másrészről a tejfogak szuvasodásának a maradó fogak is kárát láthatják.
Ha a maradó fogak olyan szájba törnek elő, ahol szuvas tejfog is van, sokkal nagyobb eséllyel kezdenek el azok is kilyukadni, hiszen rögtön érintkezésbe kerülnek a sok szuvas elváltozást okozó baktériummal.
Mit tehet a szülő, hogy a fájdalmas élményeket elkerülje a gyermeke? Cikkünkben bemutatjuk mire kell figyelni!
szuvas tejfog kezelése a Clinidentben
Írásunkból a következő kérdésekre találsz válaszokat:
Minden, amit még nem tudtál a tejfogakról
Rossz tejfog megelőzése – Ez a 3 legfontosabb lépés
Titeket is érint? Hitek és tévhitek a tejfogakról
Tejfog fájdalom csillapítása otthon
Erre kell figyelned szülőként: Fog- és szájápolás csecsemőknél és ovisoknál
A tejfogak „úgy lettek tervezve”, hogy a gyermek korai fejlődési szakaszában és az első bő egy évtizedben kiszolgálják gazdáikat. Az apró fogak azonban sokkal kevésbé ellenállóak és sokkal kevesebb terhelést is képesek elviselni, mint a felnőttek fogai. A felnőtt állkapocsban a maradó fogaknak már jóval nagyobb rágóerőt és komolyabb munkát kell elvégezniük, mint a tejfogaknak.
Amilyen aprók a tejfogak, annyival „egyszerűbb” is a szerkezetük, és annyival kevesebb a védelmező, ellenálló zománcréteg rajtuk. A fele annyi zománcréteg mellett, fele annyi idő kell ahhoz is, hogy a szuvasodás mélyre terjedjen bennük és a begyulladt tejfog problémájával kelljen szembe néznünk.
A romló fog, a szuvas tejfog ugyanúgy kellemetlen leheletet okoz, mint a felnőttek esetén, így ez hatással van a társas kapcsolatokra is.
Gyermekfogászat Budapest kedvelt rendelőjében
Ezért fontosak a tejfogak
-
Emésztési zavarok megelőzése: A helyes, kiegyensúlyozott rágáshoz elengedhetetlenek a kis fogacskák, az pedig a jó emésztés előfeltétele.
-
A hiánytalan fogazat a világos beszéd és a rendes hangképzés alappillére.
-
Helyfenntartókként a tejfogak biztosítják a maradó fogak helyeit a sorban.
-
Már egy gyermek esetén is fontos az esztétikum. Tudjuk, hogy a sokszor cserfes gyermekszáj olykor csúfolódásban edzi a nyelvét, nem kímélve ezzel azt, aki éppen elszenvedője a gonoszkodó humornak.
Cirkuláris szuvasodás:
-
Kisgyermekek esetén gyakori fogazati probléma az ún. cirkuláris caries, ami nem más, mint a frontfogak ínyszélen megjelenő szuvasodása. A tejfogak romlása ilyenkor rendkívül gyors lefolyású, „pillanatok alatt” körbefut a fog nyaki területén, lemetszve ezzel a koronai részt.
-
Mosolygáskor a sötétre színeződött csonkok, elhalt, állcsontban maradt gyökerek árulkodnak, a nem csupán esztétikai problémáról.
-
Jellemzően a cumisüvegből adott cukrozott teák, üdítők idézik elő. Leggyakrabban azoknak a gyerekeknek romlik látványosan a foga, akiknek a szájában sokat, sőt, gyakran egész éjszaka ott lóg a cukros teával töltött cumisüveg.
Őrlőfog szuvasodása:
Szintén problémát okoz, ha a szuvas tejfog, a tej-őrlőfog jóval korábban kerül kihúzásra, minthogy az magától kiesne. A szuvasodás miatti foghúzás után a tejfog helye beszűkül, és a maradandó fognak nem lesz elegendő helye a megfelelő pozícióban kinőni, így rendezetlen fogsor alakulhat ki.
Ekkor fogszabályozás kezelésre van szükség, ami hosszadalmas lehet és nagy együttműködést igénylő folyamat. Az ideje korán eltávozott fog emellett a rágás és a beszéd fejlődését is károsan befolyásolhatja.
A tejfog szuvasodás legfőbb oka
1. A cukros italok cumisüvegből való elfogyasztása folyamatosan gyengíti a fogakat.
2. A nassolni valók kontrollálatlan fogyasztásával szintén cukorban áznak a fogak.
3. A szénsavas üdítők kikezdik a vékony zománc réteget.
4. Közös evőeszközzel, vagy a lepottyant cumi lenyalásával a szuvasodást okozó baktériumokat átadjuk a gyerekünknek.
5. A túl kevés ideig tartó fogmosás, a mosásból kihagyott fogak. Ha a szülő nem ellenőrzi fogmosást, a visszamaradt lepedékből fogkő lesz, ami pedig ínygyulladást, szuvasodást okoz.
Ezek tehát azok a tényezők, melyek a legfőbb szerepet játsszák a szuvasodás, a szuvas tejfog kialakulásában. Ha odafigyelünk a fogmosására, a megfelelő étkezésre és rendszeresen hordjuk a fogászat gyermekfogorvosának rendelésére, akkor sokkal kisebb eséllyel alakul ki a fogszuvasodás.
1. A kicsik rendszeres, ellenőrzött fogmosása, szükség esetén együttműködés a fogorvossal, dentálhigiénikussal.
2. Egészséges táplálkozás, szénhidrátok kerülése, csökkentése.
3. Rendszeres fogorvosi ellenőrzés: korai beavatkozás, tejfog tömése.
Szuvas tejfog megelőzése fogmosással
1. A rossz fogaimat a szüleimtől örököltem
A gyerekek fogai eredendően egészségesek. A gyermekfogak sorsáért elsősorban a szülők felelősek, akik viszont gyakran csak az iskolás fogászati szűrés után döbbenek rá az aggasztó állapotokra.
Gyakran halljuk az anyukáktól, hogy “pedig a gyerek rendesen mossa, fogorvoshoz is járunk vele, de nincs mit tenni, ilyen fogakat örökölt”.
De igen, van mit tenni!
A gyenge fogzománc, a szuvasodásra való hajlam valóban örökölhető, de a nem megfelelő fogápolás és étkezés ennél lényegesen fontosabb, és sokkal nagyobb szerepet játszik a szuvas tejfog kialakulásában.
- Minden étkezés után, de legalább reggel és este együtt mossunk fogat a gyerekkel és ellenőrizzük a végeredményt. A kicsik kézügyessége messze elmarad a felnőttekétől, a pontosságot akadályozza a fog mosása közbeni ábrándozás, vagy éppen az, ha kedv hiányában teljesen el is sumákolják azt.
- Figyeljünk az étkezésre és törekedjünk arra, hogy minél kevesebb cukros ételt és italt adjunk nekik. Helyettük keressük egészséges nassolni valót, de legalább a cukor fogyasztás után 20-30 perccel alaposan mossanak fogat.
Tejfog szuvasodás okai
Ha megfelelő a szájhigiénia, és odafigyelünk az étkezésre, sokkal kisebb eséllyel alakul ki a fogszuvasodás.
2. A lyukas tejfogat nem kell kezelni
A szuvasodást a legrövidebb időn belül kezelni kell, mert a szuvasodás más fogakra is átterjedhet. A tejfog kezelés teljesen fájdalommentes, érzéstelenítő a gyermekeknél is alkalmazható. A kisebb beavatkozásokhoz vagy a szuri beadásához finom, ízesített zselét használ az orvos.
A lyukas tejfog kezelése történhet:
- a szuvas részek elcsiszolásával,
- minimális beavatkozással: ecseteléssel, de
- tömés, sőt
- súlyosabb esetben még gyökérkezelés is szóba jöhet.
Fontos minél tovább, egészséges állapotban a szájban tartani a tejfogakat. Nem mindegy, hogy egy menthetetlen fog mennyivel a maradandó fog érkezése előtt kerül eltávolításra, mert a tejfog húzás késleltetheti, de akár komolyabb zavart is okozhat a maradandó fog előtörésében, ami miatt pedig fogszabályozás is szóba jöhet.
Érdemes tehát a tejfogakat ugyanúgy, -mint a maradó fogakat- idejében kezelni, vagy töméssel ellátni, hogy így biztosítsuk funkciójukat és az előtörő maradandó fogak épségét.
Gyerek tejfog fájdalom
A bágyadtságot, riadalmat és nyűgösséget is okozó tejfog fájdalom csillapítása érdekében olyan gyermekeknek adható fájdalomcsillapítókkal kell próbálkozni, mint amilyenek például a Nurofen különböző ízekben kapható szirupjai.
Gyerekek fájdalma esetén ugyanaz érvényes, mint a szülőknél: a fájdalomcsillapítás csak tüneti kezelésre szolgál. Minél hamarabb időpontot kell egyeztetni a gyermekfogászati rendelésre, hogy a szakorvos kezelhesse a problémát.
4. A tejfog csupán átmeneti fog, még gyökere sincs
Nem igaz! A tejfogak gyökere a kicsik állkapcsához és csontozatához mérten normális hosszúságú, tehát van gyökerük. Például egy elhalt tejfog kezelése érdekében még a gyökérkezelés is bevethető.
Amiért ez a tévhit fennmaradt, az azért van, mert a kipottyanásukkor már nem látszik a gyökér és ez megtévesztő lehet. Valójában azonban csak arról van szó, hogy a tejfog gyökere a maradó fog nyomásának hatására lassanként felszívódik, így könnyítve a fogváltást.
Egészséges tejfog és okos táplálás 0-3 éves korig:
-
A szoptatás újra virágkorát éli, mely nagyon is szükséges a gyermek egészséges fejlődése szempontjából.
-
A mellről való táplálás a rágás, az állcsont, a fogív helyes fejlődését befolyásolja. A rágás összehangolt izommunka, mert a kemény, rostdús étel erősebb rágást igényel. Az erős rágásnak és a vele fokozódó nyálelválasztásnak pedig fokozott tisztító hatása van.
-
Fontos azonban észben tartani, hogy a mellről való táplálás vagy anyatejes táplálás is étkezésnek számít!
Az anyatej cukortartalma ugyanúgy károsítja a fogakat, mint más ételek vagy italok cukortartalma. Etetés után tehát a babai fogait meg kell mosni!
7 tipp a gyerekfogak ápolásához:
1. Cumisüveg helyett kiskanál, csésze, használatára szoktatás már egy éves kor előtt.
2. Cumisüveget maximum vízzel töltsük fel „nyugtatóként” és csecsemőnk soha ne aludjon el cumisüveggel a szájában.
3. Már a babáknál is fontos a szájüreg, az íny, a nyelv és az előbújt pici fogacskák tisztítása. Csecsemőknél steril gézzel végezzük a szájüreg tisztítását, és minden étkezés után tisztítsuk meg a fogakat és az ínyt!
4. Soha ne mártsuk a cumit cukorba, mézbe vagy cukros folyadékba!
5. Életkorának megfelelő konzisztenciájú élelmiszereket adjunk gyermekünknek.
6. A leesett cumit soha ne nyaljuk le tisztítás gyanánt, és gyermekünkkel ne együnk ugyanazzal az evőeszközzel, mert átadjuk ezt a szuvasodást okozó baktériumflórát.
7. Az első fogorvosi vizit az első fogak előbújását követően történjen meg!
Az óvodáskor nehézségei 3-6 éves korig: amikor próbára tesszük a tejfogakat
Az oviskor jellemzően a tejfogazat időszaka. Mivel a nap nagy részét a gyerkőc a szülőktől külön tölti, fontos, hogy egy rendes fogmosással kezdjük a napot. Még akkor is, ha az oviban uzsonnával indítanak.
Tejfog szuvasodás megállítása
A lényeg, hogy mihamarabb a napi rutin részévé váljon a reggeli és esti fogmosás. Napközben a gyerekek saját maguk mossák a fogaikat (úgy ahogy), tehát este megint a szülő felelőssége az alaposságra figyelés.
- Lehetőleg ne változtassunk a jó szokásosokon: előnyben az egészséges nassolni valók és kerüljük a cukor fogyasztást!
- Amennyiben a cumizás vagy ujjszopás a probléma, esetleg szájlégző a kicsi, úgy a fogszabályozás korai eszközeivel, úgynevezett trénerekkel hatékonyan történhet ezek kezelése.
- A legtöbb baleset is az ovis időszakban éri a fogakat. Kismotoros balesetek, letört fogak, ütés miatt elhalt tejfog, elszürkült tejfog. Ezek esetén biztosan fogorvoshoz szaladunk és sokkal könnyebb lesz a dolgunk, ha ekkorra már ismerős a gyermekfogászat, sőt a rendelő és az eszközök sem okoznak a gyereknek riadalmat.
A Clinident fogászat gyermekfog szakértője segít:
-
ha baleset éri a tejfogat,
-
ha fontos a szuvas tejfog megelőzése, a szuvasodás megállítása,
-
ha begyulladt tejfog gondunk van,
-
netán ínygyulladás ütötte fel a fejét.
-
Segít megtanulni a helyes fogmosást
-
de azt is megmutatja, mire kell figyelni a fogváltáskor.
A lényeg, hogy az első találkozástól számítva rendszeresen, félévente vigyük a kicsiket kontrollra, mert a tejfog gyengébb, így a szuvasodás is gyorsabban alakul ki rajtuk.
Szuvas tejfog tömése és gyors gyógyulása
Kezelést végző orvosaink: