A kiálló fogak -amit előre álló-, vagy pókharapó fognak is neveznek gyakran-, olyan rendellenes fogazati állapotot jelent, amikor a felső fogsor front fogai a fogsor ívéből kifelé dőlnek és vagy a kelleténél jobban átfedik az alsó fogakat, vagyis túlharapnak rajtuk. A teljes felső fogív rossz helyzetén túl, akkor is kiálló fogakról beszélhetünk, ha csak egy-egy fog áll ki rendellenesen a sorból, és zavarja meg a mosoly összképét.
A kiálló fogak okai és hatása
Ez a fogazati állapot nem csupán a mosoly megjelenését befolyásolja, de olyan funkcionális problémát is okozhat, ami hatással van az emésztésre, a beszédre, a fogak stabilitására, az állkapocsra és az állkapocs ízületre. S mivel egyik másik kiváltó ok megelőzhető, illetve jó eséllyel kezelhető és megszüntethető, így érdemes számba venni őket.
Mik lehetnek a kiálló fogak okai?
Genetika: A családtörténet gyakran jelentős szerepet játszik. Ha a szülőknek kiálló fogai vannak, a gyerekek nagyobb valószínűséggel öröklik ugyanazt a fogszerkezetet.
Rossz szokások: A gyermekkorban elhúzódó cumizás vagy ujjszopás előre, kifelé nyomja a felső fogakat, és ún. nyitott harapást és előre álló fogsort okoz.
Nyelvlökéses nyelés: Vannak, akik nyelés közben a nyelvüket a fogukhoz nyomják, ami állandó nyomást keltő hatásként a fogak kifelé dőlését okozza.
Szájlégzés: Azokat nevezzük szájlégzőknek, akik nyugalmi állapotban sem az orron keresztül lélegeznek, a száj nyitott állapota mind ébrenlét, mind alvás közben állandó. Ez a probléma eredhet a száj körüli izmok renyheségéből, de akár fül-orr-gégészeti problémából is. Ilyen esetekben az ajkak védelmi szerepe és a száj körüli izmok szabályzó, ívben tartó hatása sem érvényesül.
Szűk fogív: A szűk fogív a fogak számára helyhiányt jelent. A fogak zavartalan elhelyezkedéséhez nincs elég hely, az előbújó fogak torlódnak, ami miatt akár több is, jelentős mértékben kilóghat a sorból, a fogíven kívül fejlődnek.
A kiálló fogak következményei, hatása
Fogászati betegségek: A rendezetlen fogakat sokkal nehezebb tisztítani, nagyobb eséllyel halmozódik fel a lepedék és gyakrabban szükséges ultrahangos fogkőeltávolítás is, máskülönben állandósul az ínygyulladás. Sajnos a rosszul, nehezen tisztítható, kiálló metszőfogak velejárója a fogszuvasodás, ami miatt pedig az első fog tömése, a sérült fogzománc helyreállítása szükséges.
Esztétikai problémák: A kiálló fogak hatással vannak az önbecsülésre, mentális jóllétre. Egy látványos fogazati eltérés akár már tinédzser korban is komoly hátrányt, nehézséget okozhat, nem kezelve pedig állandósulhat az önértékelési zavar.
Balesetek, sérülések: A kiálló fogak jobban kitettek a sérüléseknek, különösen kontaktsportok vagy balesetek esetén. Több mint 50 ezer 19 év alatti gyermek vizsgálatával bizonyították, hogy – akiknél a tejfogak vagy fogváltás után a maradó fogak kilógnak a sorból, kifelé dőlnek a fogívből-, azok nagyobb eséllyel is sérülnek meg. A fogak rendeztlenségi foka és azok károsodásának esélye között közvetlen kapcsolat áll fenn. Azaz, minél nagyobb mértékben lógnak ki, állnak kifelé a fogak, annál nagyobb az esélye a sérülésüknek.
A traumás fogászati sérülések, a letört fogak világszerte az ötödik leggyakoribb fogászati problémának számítanak.
Szerencsésebb esetben lehet az egy kisebb fogzománc sérülés, ami még metszőfog tömés segítségével orvosolható, de akár gyökérkezelésre is szükség lehet.
Sőt olyan súlyosabb baleset is történhet, ami foghiányt okoz vagy komolyabb funkcionális, pszichológiai következményekkel jár, amik kezelése pedig költséges.
Beszédproblémák: Súlyos fogazati eltérésnél, a jelentősen kiálló fogak beszédproblémákhoz, bizonyos hangok kiejtésének-, a beszédérthetőség nehézségeihez vezetnek.
Rágási nehézség: A nem beállított, egymással rosszul összezáró fogak megnehezíthetik az étel megfelelő harapását, ami emésztési problémákhoz vezethet.
Ínyirritáció: Amennyiben a kiálló fogak akadályozzák a száj, az ajkak rendes összezárását, akkor az íny folyamatos irritációja következhet be, ami fogínygyulladáshoz vezet.
A kiálló fogak kezelései gyereknél, felnőttnél
A fogorvos az állapotfelmérés, vizsgálat során a fogak állásának megfelelően javaslatot tesz a lehetséges kezelésekre. A fogak kifelé dőlésének súlyosságától és a páciens életkorától függően többféle kezelési lehetőség létezik, az időigényesebb és kevésbé invazívtól a gyorsabb és invazívabb beavatkozásig.
Neked ajánljuk:
Esztétikus fogszabályozás felnőttkorban, szinte láthatatlanul
Kiálló fogak kezelése fogszabályzóval
Esetbemutatás, előtte-utána fotók
Fogszabályozó kezelés – Clinident, Budapest
Fogszabályozó kezelés kiálló fogakra
A tej és a vegyes fogazati időszakban inkább megelőző fogszabályozásról, a problémák korai észleléséről és elhárításáról beszélhetünk.
A fogak rögzített fogszabályozóval való korrekciójára ugyanis csak akkor kerül sor, ha az összes maradandó fog kibújt, jellemzően 12 éves kor után, ugyanakkor felső korhatára nincs a kezelésnek.
A hagyományos fém fogszabályzó, az esztétikus és láthatatlan fogszabályozók vagy az átlátszó és kivehető Clear Aligner fogszabályzó a legelterjedtebb kezelés a maradó, kiálló fogak korrigálására.
Lehetséges kiegészítő kezelések az állandó fogszabályozó rögzítése előtt:
Fogeltávolítás: Túlzsúfoltság esetén foghúzás is szükséges lehet. Egy vagy több fog eltávolítása ilyen esetekben megteremtheti a szükséges helyet a kiálló fogak sorba rendezéséhez.
Hyrax – szájpadlástágító: A fogszabályozó készülék beragasztását előzheti meg a szájpadlástágító eszköz használata, amellyel a felső fogívet olyan mértékben tudják szélesíteni, hogy azzal helyet teremthetnek a torlódások megszüntetéséhez.
Headgear: Különösen fiatalabb pácienseknél alkalmazzák ezt az eszközt. Ez egy olyan kivehető és egy rögzített részből is álló fogszabályzási készülék, ami alkalmas a felső rágósík billentésére.
Héjak és esztétikus koronák felnőtt kiálló fogakra
A felnőtteknél alkalmazható állandó fogszabályzó vagy a sínes, aligner típusú kezelés invazív alternatívái azok az esztétikai fogászati kezelések, melyekkel a szabályos fogsort a fogak előkészítése és lecsiszolása után érjük csak el. A fogazat kiindulási állapotától függően héjkerámia, cirkon korona, vagy teljes kerámia korona készíthető, melyek a fogak nem csupán funkcionális, de kozmetikai célú javítását is jelentik.
Neked ajánljuk:
Cirkon korona vagy teljes kerámia korona? Melyik lehet a jobb?
A cirkon korona és a fémmentes préskerámia korona összehasonlítása
Kinek melyiket ajánljuk?
Porcelán héj kiálló fogakra:
A porcelán héjról fontos tudni, hogy inkább csak olyan problémák esetén jelent megoldást, amikor csak enyhébb esztétikai javításra van szükség és harapási rendellenesség nem áll fenn. A zománcfelszínből nagyon kis mennyiséget, néhány tized millimétert csiszolnak el, ezért is nem képes a héjpótlás nagyobb torlódást, eltérést kezelni.
Kiálló fogak korrigálása koronákkal:
A cirkon korona és a teljes kerámia már a fogak teljes lecsiszolásával jár, így a harapás korrekciójára is képes azon túl, hogy a csúnyán torlódott, zsúfolt fogazatból rendezett és személyre szabott mosolyt alkotunk általa.
- A cirkon és a teljes kerámia is biokompatibilis anyag, vagyis nem lépnek reakcióba a test szöveteivel.
- Allergénmentesek így a fémallergia problémája elkerülhető általuk.
- Nincs kellemetlen fémes íz a szájban, mint a fémkerámia koronáknál.
- A cirkon koronát cirkónium tömbből egy gép faragja ki, a váza fehér, míg a teljes kerámia is fehér, fogszínű kerámiából készül, de már préstechnológia által.
- A cirkonnak tehát van váza, míg a préskerámiának nincs, így ez utóbbinak sokkal természetesebb a fénytörése. Ugyanakkor a terhelést viselő váz híján törékenyebb is, ezért híd nem készülhet belőle. Tehát a front fogak esztétikai helyreállítására alkalmazzák.
- A cirkon korona váza porcelán leplezés után éri el a végső alakját, ami szintén természetes és elegáns megjelenést biztosít, és vele akár foghiányt is áthidalhatunk, front és rágózónában ugyanolyan biztonsággal alkalmazható.
A kiálló fogak megelőzése
A szülőknek érdemes már óvodás korban fogszabályzó orvoshoz vinniük a gyermeket, hogy egy hozzáértő azonosítsa és kezelje a fogelmozdulás korai jeleit. Annak ellenére, hogy rögzített fogszabályzó kezelés ebben a korban még nem időszerű, megelőző lépésekkel sokat tehetünk a probléma súlyosbodása ellen.
Gyermekkorban:
- Rendszeres gyerekfogászati ellenőrzések: segítenek a fogak és az állkapcsok fejlődésének nyomon követésében, és korán felismerik a rendellenességeket.
- Előzetes tennivalók: 6 éves korig a különböző izomgyakorlatok, a helyes hangképzés elsajátítása, a nyelvlökéses nyelés tudatos kezelése, a beszédproblémák logopédussal való kezelése fontos szerephez jutnak.
- Lemezes kivehető fogszabályozó: A kiálló gyerekfogak korrigálására alkalmas eszköz, mely akkor hatékony, ha a páciens rendszeresen, minél többet hordja. Alkalmas bizonyos harapási eltérések kezelésére, a fogak közötti rések megszüntetésére, a kiálló fogak korrigálására, esetleg egyes fogak helyének megteremtéséhez.
- Myo funkcionális trénerek: Az állkapocs fejlődését és a fogak állását speciális trénerekkel jobb helyzetbe terelhetik a szakértők. Az ujjszopás és cumizás még korai életkorban való visszaszorítása pedig megelőzheti a későbbi problémákat. A myo funkcionális trénerek alkalmasak az ujjszopás, cumizás, szájlégzés, nyelvlökéses nyelés, egyes harapási problémák és vegyes fogazat esetén a fogak helyes irányba terelésére.
- Fogvédők: Csapatjátékokhoz, egyéni küzdősportokhoz, szabadtéri játékokhoz ajánlott a kiálló fogak védelmét fogvédő sínekkel biztosítani. A sérült fogak ugyanis újabb, nem kívánt traumát jelentenek a gyermeknek, további költséget pedig a szülőknek.
Felnőttkorban:
Ami felnőttként megelőzhető, az a rögzített fogszabályozó eltávolítása utáni visszarendeződés, a kiálló fogak ismételt megjelenése, amihez retenciós készüléket használnak a fogorvosok.
A fogak gyökerei gyökérhártya rostokkal, szalagokkal rögzülnek a csontban. A fogszabályozó kezelés idején ezek a szalagok megnyúlnak, hogy biztosítsák az elmozdulást, míg a csont a kiálló fog egyik oldalán leépül a másik oldalán pedig képződik.
Az elért eredmény után ez a csontátépülés azonban még folyamatban van, s miután a fogszabályozót eltávolítják, akkor a még nem stabilizált fogak többé- kevésbé visszarendeződhetnek. A fix- és kivehető retainerek azt segítik, hogy a fogak az új helyükön stabilan, elmozdulás nélkül rögzülni tudjanak.
Mire számíthatunk hosszú távon, a kiálló fogak kezelése nélkül?
A kiálló fogak tehát igen gyakori fogászati problémának számítanak és az esztétikai fogászat több megoldást is kínál rá. A kezelési lehetőségek – a súlyosságtól függően- a fogszabályzó sínektől és állandó fogszabályzóktól az invazívabb megoldásokig, például az esztétikus koronákig terjednek. A probléma korai felismerése és kezelése pedig nem csak megjelenésre van hatással, hanem a hosszú távú fogászati szövődmények is megelőzhetők vele.
- A fogak, az állkapocs rendellenes helyzete túlterheli az állkapocs izmait és ízületeit, ami kényelmetlenséghez, állkapocs problémákhoz (TMI) vezet.
- Idővel egyre csak fokozódik a kiálló fogak sérülésének, törésének lehetősége.
- A kiálló első fogak nem illeszkednek megfelelően a párjukhoz, ami így egyes fogak túlzott kopásához vezet.
- A szabálytalan fogsor esetén a felhalmozódott lepedék és fogkő miatt állandósul az ínygyulladás, nő a fogágybetegség kockázata.
- A sérülés, törés és fogágybetegség kockázata miatt megnő a fogvesztés esélye is, ezzel együtt pedig a foghiány valamennyi káros mellékhatásával is számolni kell.
- A kiálló metszőfog beszédzavart, nehéz hangképzést, esztétikai problémát, önértékelési zavarokat, önbizalomhiányt okoz. Idővel jelentkezhet még a társas kapcsolatok mellőzése, a visszahúzódás, valamint kapcsolatteremtési és érvényesülési problémák is.
Törekvés a tökéletességre, azaz melyik kezelés éri meg jobban?
Az azonnali gyors megoldás, koronák felnőtt korban vagy a saját fogak megőrzése egy időigényesebb fogszabályozó kezeléssel.
Egy, a fogszabályozó kezeléseket követő, 9 évre visszatekintő tanulmány bizonyította, hogy a rögzített fogszabályozóval elért eredmény fenntartható, a fogazat hosszú távú stabilitása pedig nagyon jó, amennyiben utókezelésként retainert, retenciós készüléket használt a páciens.
Ezek a diszkrét eszközök segítenek a fogakat az elért állapotukban stabilizálni, amíg a csontátépülés lezajlik. Tehát hosszú távon nagyon is megéri a saját fogak megtartásába időt és energiát fektetni.
Az oldalt lektorálta: Dr. Déri Katalin