A fém fogszabályzó előnyei a szabályos fogsor tervezésénél

A fogszabályozók piacán széles a kínálat, de általában igaz az, hogy a fém fogszabályozó a jobban megfizethető kategóriát jelenti.

Fontos tudni azonban, hogy technikailag semmivel sem tudnak kevesebbet, mint az esztétikus társaik, végeredmény tekintetében pedig biztosan nem kell hátrányra számítani.

Önligírozó fém fogszabályozók- Clinident, 13.kerület

Mit kezelhetünk egy fém fogszabályozóval?

 

Torlódott fogazat, ferde fogak rendezése:

A ferdén nőtt, egymásra dőlő fogak megakadályozzák, hogy azok minden oldalát alaposan tisztítani lehessen, ez pedig – előbb vagy utóbb- biztosan fogszuvasodáshoz vezet.

A ferde fog és fogtorlódás másik jellemző hátulütője a fogínygyulladás, mely szintén a fogak hiányos tisztíthatóságából ered. Érdemes tehát megelőzni a bajt, és belevágni a fogszabályozásba.

Szűk fogív kezelése:

A felső állcsont szűkülete nem csak esztétikai, de állkapocs-ízületi problémát, illetve a fogívben elhelyezkedő fogak rossz terhelését is kiválthatja. Ezt nem csak gyermekkorban, de még felnőttként is kezelni lehet. Ilyenkor egy speciális típusú fogszabályzó a szájpadlás ív tágítását végzi el.

Harapási rendellenességek, eltérések kezelése:

A nyitott harapás, a túlharapás, a bulldogharapás, a keresztharapás és a mélyharapás kezelése felnőtteknél csak rögzített fogszabályozókkal lehetséges.

Kisgyermekkorban ezen rendellenességek kialakulása még jó eséllyel megelőzhető, amihez myo-funkcionális trénereket használnak a fogorvosok. Érdemes a gyermekeket mielőbb hozzászoktatni a gyermekfogászati rendeléshez, és gyermek fogszabályozó konzultációt kérni.

Rossz helyen lévő, rossz irányba növő fogak fogívbe állítása:

Az elő nem tört fog szájsebészeti feltárását és megtisztítását követően a fogszabályzó fogorvos egy speciális bracketet helyez el a fog felszínén, amelyet aztán egy összekötő elemmel bekötnek a meglévő fogszabályozó ívbe, majd zárják a sebszéleket.

Amennyiben hátsó nagyörlő fogról van szó, amit felállítani szeretnének, de hátrafele már nincs mihez hozzákötni, úgy a fog felállításának idejére egy speciális orthodonciai implantátumot helyeznek el a csontban, amivel a felállítani kívánt fogat össze tudják kötni. A speciális mini implantátum fogszabályozás során egy hasznos segédeszköz, mely több lehetőséget biztosít a korábban húzásra ítélt fogak esetében.

Mi az előnye a fém fogszabályozónak?

 

A fém fogszabályozóknak és az olyan esztétikus verzióknak is -mint például a fix Damon Clear vagy az átlátszó és kivehető Clear Aligner-, egyaránt megvannak a maguk előnyei. Sokan azonban, akik a megjelenés miatt rettennek el felnőtt korban a fogszabályozástól, inkább az esztétikusat választják, pedig a kezelés időszaka csupán átmeneti és manapság már felnőttként sem ciki a fogszabályozás. Ráadásul a mai modern fém készülékek -a számos fejlesztésnek köszönhetően- sokkal diszkrétebbek az elődeikhez képest.

A fém fogszabályozó és az esztétikus fogszabályzó közötti választás jellemzően az egyéni preferenciáktól, a kezelési igényektől és a saját költségvetési szempontoktól függ, de a teljesség érdekében muszáj látnunk, hogy bizony még a fém fogszabályozónak is vannak előnyei.

Neked ajánljuk:

Porcelán korona – valódi elegancia természetes mosolyokhoz

A fogszabályozás alternatívája, mosolyszépítés tökéletes végeredménnyel

A fogszabályozáshoz képest rövidebb kezelési idő

A fém fogszabályozó előnyei

1. A fém fogszabályozók kiváló minőségű rozsdamentes acélból készülnek, így jobban ellenállnak a kezelés során fellépő erőknek.

 

2. A fém fogszabályzók jellemzően tartósabbak és kevésbé hajlamosak a törésre, mint az esztétikusak. A fém bracketek kisebbek, kecsesebbek, míg az esztétikusak épp a törékenységük miatt nagyobbak.

 

3. Mivel a fém készülékek alkatrészeinek nem porózus a felszíne, így adott esetben kisebb súrlódással, lágyabb fogmozgatást (pl.: fém, önligírozó fogszabályozó) és jobban átlátható kezelést tesz lehetővé.

 

4. A fém fogszabályozót nem fenyegeti az elszíneződés veszélye, így a tisztán tartásuk sem jelent akkora kihívást. Ezzel szemben a kerámia fogszabályzók porózusabb felszíne lehetőséget ad a bakteriális biofilm réteg megtapadásának, a lepedék könnyebb felhalmozódásának és a fogszabályozó elszíneződésének.

 

5. Bár fém fogszabályozók nem teljesen láthatatlanok, de mégsem jelentenek meghökkentő megjelenésbéli változást. Az évek alatt ezek is fejlődtek és egyre diszkrétebbé váltak. Közelről pedig minden kívülre ragasztott fogszabályozó elkerülhetetlenül láthatóvá válik.

 

6. Fiataloknál kifejezetten keresett az egyediséget kifejezni segítő színes fogszabályozó gumi. Ezekkel bizonyos mértékig személyre szabhatják a fogszabályzóikat, kifejezhetik vele személyiségüket, vagy az adott alkalomhoz igazíthatják a megjelenésüket. Ezzel szemben, a felnőtteknek az áttetszőt vagy a fémes színűt ajánlják a szakemberek.

 

7. A fém fogszabályozók általában költséghatékonyabbak az esztétikus fogszabályozókhoz képest. Adott fogszabályozó típuson, márkán belül gyakran ezek képviselik a megfizethetőbb megoldást, így a fogszabályozási kezelést szélesebb körben teszik elérhetővé.

Fogszabályzó típusok – Clinident Fogászat, Budapest

Rendezetlen, szabálytalan fogsor, egymásra dőlő fogak, a mosoly takargatása, önbizalomhiány.  Ez a tünetegyüttes nem csupán esztétikai okok miatt érdemel figyelmet.

A fém, rögzített fogszabályozó készülékkel megelőzhető a fogtorlódás miatti fogínygyulladás, s a fogak sorba rendezése nélkül a fogszuvasodás tüneteire is számítani lehet.

Rendelőnk páciensei többféle állandó fogszabályozó készülék közül választhatnak, elérhetőek az esztétikus és a fém típusok is. S bár nagy divat a fehér fogszabályozó, mégis fontos kihangsúlyozni, hogy a ma elérhető fém fogszabályozók igen diszkrétek, és már egyáltalán nem érintik hátrányosan a megjelenést.

Neked ajánljuk:

Kerámia fogszabályozó: esztétikus fogszabályozás felnőttkorban

Erre számíthatunk a rögzített fogszabályozó kezeléssel

Fogszabályozás előtt és után – Esetleírás képekkel

Az önligírozó és a hagyományos fém fogszabályzó készülékek

Rendelőnkben elérhető az önligírozó Damon rendszer fém változata, a Damon Q. Az önligírozó rendszer legfőbb előnye, hogy lágy erőkkel dolgozik, kisebb a súrlódás, kényelmesebb a fogmozgatás. Az íveket nem gumiligatúrák, hanem beépített zárak rögzítik, így kevesebb fogorvosi kontroll szükséges, mint a hagyományos fém fogszabályozó esetén, melyet rendelőnkben az Rmo mini fém fogszabályzó készülék képvisel.

Rendelőnk aktuális, fém fogszabályzó árak árlistája ide kattintva érhető el.

A fogszabályozás lépései

A páciens először a fogszabályozási konzultáción tudhat meg többet a fogazata állapotáról, illetve a választható készülék típusokról.

  • A fogazat állapotfelméréséhez panoráma röntgen készül, így azokról a problémákról is tájékoztatást ad az orvos, ami a fogszabályozás folyamatát befolyásolhatja, vagy amiket még a rögzített készülék felragasztása előtt el kell végezni. (Pl.: foghúzás, tömés, fogkő eltávolítás…stb.)

Neked ajánljuk:

Bölcsességfog műtét – Hogyan készülj?

Milyen esetekben kell eltávolítani a bölcsesség fogakat?

Hogyan zajlik a műtét, hogyan készülhetünk fel rá?

  • Ezen a ponton merülhet fel a bölcsességfog kérdése. A gyakran ferdén növő fogak sok problémát okozhatnak a növekedésük során, a szakemberek többnyire ezért javasolják az eltávolításukat.
  • A fogazat és az állcsontok átvizsgálása után a fogszabályozó szakorvos összeállítja a kezelési tervet, mellyel a várható költségek is körvonalazódnak.
  • Ezután következik a tervezés fázisa, melyhez szükség van egy teleröntgen felvételre és egy lenyomatvételre. A lenyomat nem csak a kezelési terv összeállításában segít, hanem a személyre szabott fogszabályozó készülék elkészítésében is. A lenyomatvételre rendelőnkben a digitális verzió is elérhető, mely kifejezetten azoknak jelent nagy segítséget, akik garatérzékenység miatt nehezen élik meg a hagyományos, kanalas lenyomatrögzítést.

Ezek a rögzített fogszabályozó részei

A rögzített fogszabályozó leggyakrabban előforduló alkatrészei:

  • Hagyományos bracket: Fém tappancsok, melyekből minden fogra felragasztanak egyet-egyet, így azok az ívek „horgonyaiként” szolgálhatnak.
  • Önligírozó bracket: az önligírozó, azaz önzáró. Olyan alacsony súrlódású tappancsok, melyek beépített zárral rendelkeznek, ezek rögzítik az íveket, nincs szükség gumiligatúrára.
  • Ív: Vékony fémhuzal, amellyel egy egységbe kötik a bracketeket. A tappancsok és ívek együttese fejti ki azt a hatást a fogakra, amitől azok a kívánt pozícióba kerülnek.
  • Band: Olyan fém rögzítő gyűrű elem, amelyet a hátsó őrlőfogak valamelyikére helyeznek, s így az, a fogszabályzó biztonságos rögzítését szolgálja.
  • Gumiligatúra: Ezek kis gumiszalagok vagy vékonyka fémligatúrák, amelyek a hagyományos készülék esetében az ívet a bracketekhez rögzítik.
  • Intermaxilláris gumiszalagok: Ezek a gumiszalagok a két fogív szabályos illeszkedésének beállítását segítik.

A fém fogszabályzó felrakása

1. Az előkészítő kezelések (fogkőeltávolítás, fogtömés, foghúzás) után, amennyiben az eszköz része a band-gyűrű, akkor azokat egy külön találkozó alkalmával a hátsó fogakra rögzítik.

2. A fogszabályozó rögzítése újabb időpontot igényel, mely a tanácsadással együtt kb. 1-1,5 órát vesz igénybe.

  • A szakorvos előkészíti a fogak külső felszínét, ahová a bracketek kerülnek.
  • Felragasztja a bracketeket.
  • Behúzza az íveket, majd rögzíti őket.
  • Speciális szájápolási tanácsokat- és kezdő fogápolási eszköz csomagot kap a páciens.
  • Az orvos tájékoztatást ad a következő időpontról: A fogszabályzó típusától függően 4-6-8 hetente ellenőrzést igényel, amikor a szakorvos elvégzi a megfelelő beállításokat.

Fontos tanácsok fém fogszabályozós kezelés idejére

A mindennapi szájhigiéniára való odafigyelés kiemelt jelentőséggel bír a fogak hosszú távú egészségét illetően. S mivel az elérni kívánt változás mértékétől függően felnőttkorban körülbelül egy-másfél-két évig szokott tartani a fogszabályozás, így rendkívül fontos, hogy a fogszabályozó kezelés mellett a szájhigiéniára is kellő időt fordítsunk.

Amire még szükség lehet fogszabályozó kezelés során

Utasítások betartása:

  • A beragasztást követő, első egy-két hétben, illetve aktiválások után normális jelenség a fájdalom és érzékenység, főként rágás és harapás során.
  • Az első napokban érdemes csak könnyen rágható ételeket fogyasztani. Pl.: joghurtot, rántottát, krémlevest, főzeléket, püréket, banánt, reszelt almát…stb.
  • Kerülni kell továbbá az olyan élelmiszereket, amik beleragadhatnak a fogszabályozóba, beszorulhatnak a fogak közé. Szükség esetén, a fogszabályozás fájdalom fogfájás gyógyszerrel is enyhíthető.

 

Fém fogszabályozó tisztítása otthon

Fogszabályozó viasz:

  • Előfordulhat, hogy a nyálkahártyát irritálja, dörzsöli a fogszabályozó készülék. A sebek kialakulása megelőzhető a fogszabályzó viasz segítségével, melyet az elálló, kiálló alkatrészre érdemes rányomni fogmosás után, ami védi majd a nyálkahártyát a sérüléstől.
  • Sebek esetén kerülni kell a forró, fűszeres, csípős és savas ételeket, mert fokozzák a kellemetlenséget.

 

Speciális fogkefék és kiegészítők:

  • Mivel a fogszabályozóba könnyen beleragad az étel, sokkal jobban kell ügyelni a megfelelő fogtisztításra, a szájápolási útmutató betartására.
  • A kezelés időtartama alatt naponta háromszor, vagy minden étkezés után érdemes fogat mosni, melyhez speciális fogköztisztító kefe és fogselyem használata is szükséges.

 

Fogvédő használata:

  • Extrém sportokhoz, küzdősporthoz, csapatjátékhoz speciális fogvédő viselése javasolt, ami megvédi a száj belsejét az ütések miatti sérülésektől.

 

Fogszabályozás kontroll:

  • Készülék típustól függően 2-8 hetente kell megjelenni kontrollon, amikor a fogazat változásai mellett a készüléket is ellenőrzi az orvos.
  • A rögzített fogszabályozót igazítják, gumiligatúrát vagy ívet cserélnek, vagyis aktiválják a készüléket.

 

Szájhigiénés kontroll:

  • A fogszabályozós kontroll időpontokon túl, rendszeres fogkőeltávolításon is meg kell jelenni. (általában 4-6 havonként)

Clinident fogszabályozás rendelés, 13. kerület

A fogorvosok kivétel nélkül egyetértenek abban, hogy a szabályos fogsor megvalósítása nem csupán az esztétikum, de a fogak egészsége szempontjából is kiemelt jelentőséggel bír. Rendelőnkben, évente több száz páciens választ magának fogszabályozó szakorvost a szabályos fogsor megtervezéséhez és a fogszabályozó kezelés elvégzéséhez.

A Clinident Fogászati Centrum fogszabályozással foglalkozó specialistái, olyan szakemberek, akinek munkájuk egyben a szenvedélyük is. Pácienseik az együttműködésükért cserébe maximális odafigyelésben, minden részletekre kiterjedő tájékoztatásban és precíz ellátásban részesülnek, melyek végeredménye a mindig is vágyott, rendezett mosoly.

 

Az oldalt lektorálta:

Dr. Déri Katalin