Gyermek fogszabályzó kezelés – mikor jó elkezdeni?
Ma már kétség kívül nyilvánvaló az, hogy az esztétikus és fehér fogsort a legtöbben az ápoltsággal azonosítják. A szimmetrikus, egymással a megfelelő viszonyban álló fogak esztétikai szerepéhez kétség sem férhet, ám ennél sokkal több érv szól a fogszabályozás és a jó szájhigiénia mellett.
A szakember segítségével kiválasztható az a gyermek fogszabályzó, mely a kornak és fogazati adottságnak leginkább megfelel. Így akár már egészen fiatalon, óvodás korban is lehetőség van megelőző fogszabályozásra, de hogy mit tehetünk óvodás vagy kisiskolás korban, az a cikkünkből kiderül.
Gyermek fogszabályzó kezelés Budapest kedvelt fogászatán
Cikkünkben a következő kérdésekre találsz válaszokat:
Tényleg csak a genetikán múlik? Mi okozza a fogazati problémákat?
Összegyűjtöttük! Ezekben az esetekben szükséges a gyermek fogszabályzó.
Tehetünk ellene? Megelőzhetjük? Amit a gyermek fogszabályozásról tudni kell
Fontos teendők korosztályonként, mikor kezdjük a fogszabályozást?
Gyermek fogszabályzók. Ezek közül válogathatunk!
Úgy gondolod, ráértek még a fogszabályzással? Van 5 érvünk a gyermek fogszabályzó kezelések mellett
Fogorvoshoz szoktatás és gyermek fogszabályozás a Clinident Fogászaton
- A szoptatás hiánya:
A mellről való szoptatásnak rendkívül fontos funkciója van tehát a gyermek fogazatának és állcsont fejlődésének szempontjából:
-
- Egy olyan ritmikus mozdulatsort tanul meg ilyenkor, amely számos folyamatot hangol össze. Ezek persze ösztönös mozdulatok, ám a táplálékért mégiscsak meg kell dolgozni.
- A folyamatos munka során a szájkörüli izmok dolgoznak, fejlődnek és erősödnek, ennek pedig hatása van az arc szerkezetére, a fogak elhelyezkedésére.
- A szájkörüli izmok renyhesége:
A szoptatás elmaradásán túl ezekért a tünetekért, jelenségekért a következők lehetnek még felelősek: orrlégzési zavarok – szájlégzés, orrsövényferdülés, orrpolip, szűk orrnyílás.
- Rendellenes nyeléstípusok:
Izomműködés eltérését jelzik a rendellenes nyeléstípusok: nyelvlökéses nyelés, ajakszorításos nyelés.
- Beszédhibák:
Bizonyos hangok képzésekor nyelvlökés történik. Míg a hibás hangképzés logopédus bevonásával orvosolható, addig kezelés nélkül ez a rossz vagy helytelen szokás fogazati eltérést okoz.
- Testtartás hibák:
A rágó- és mimikai izmok a nyak és a vállöv izmaival kölcsönös kapcsolatban vannak, így egy görbe tartás, jellemzően előrehajtott fej az alsó állkapocs rendellenes tartását idézi elő.
Cikkajánló:
Az első perctől fogva szeretnéd a kisbabád fogait biztonságban tudni? Segíteni a fogzás nehézségeiben és gondosan ápolni a tejfogakat az előbújás után?
Alábbi cikkünk segíthet:
Összes tudnivaló és tipp a baba fogzás otthoni kezeléséhez
Harapási diszfunkció - bulldogharapás
- Bulldogharapás: Az alsó fogsor a felső elé kerül.
Harapási diszfunkció – túlharapás és pókharapás
- Túlharapás – pókharapás: A felső állcsont és a front fogak előrébb állnak.
Harapást érintő eltérések:
Harapási diszfunkció – mélyharapás
- Mélyharapás: a felső metszőfogak szinte teljesen kitakarják az alsókat.
Harapási diszfunkció – nyitottharapás
- Nyitottharapás: metszőfogak nem érintkeznek, közöttük rés van. Ujjszopás, cumizás miatt fordul elő a leggyakrabban.
Egyes fogív részeket érintő eltérések:
Harapási diszfunkció – keresztharapás
- Keresztharapás: Az alsó és felső fogak keresztirányban is záródhatnak, melyet keresztharapásnak nevezünk.
Egyes fogakat érintő eltérések:
Fogtorlódás
- Ha a fog az íven kívül vagy belül van.
- Ha kifejlődött fog nem képes előtörni és a csontban marad.
- Ha a fog előtörése akadályozva van.
- Ha csírahiány van, egyes fogak hiányoznak.
- Ha szám feletti fogak vannak.
Ha fogszabályozásról van szó, akkor gyermekek esetében főként a kivehető készülékek mellett dönt a szakorvos. A gyermek fogszabályzó nem csak a kialakult rossz szokások tekintetében segít, hanem a harapási rendellenességek kezelésében is. A gyermek fogszabályozás jellemzően korszakokra különíthető el: a tejfogak idejére, a vegyes fogazat szakaszára -amikor már a maradók is sorban előbújnak-, és a maradó fogazatra.
Fogászatunkon a gyermekfogorvos és a fogszabályzó orvos is fontosnak tartja a megelőzést és az életkornak és fogazatnak megfelelő megelőző kezelést vagy készüléket alkalmazza.
0-3 éves korosztály:
- A cumisüvegből való táplálást mellőzzük vagy mihamarabb hagyjuk el: a cukor tartalmú táplálék rontja a fogakat, a száj körüli izmok nem fejlődnek megfelelően.
- Rossz szokásokról való leszokás: ujjszopás, cumizás elhagyása.
- Mindig az életkornak megfelelő, kellő szilárdságú, rágást igénylő ételeket fogyasszon a kicsi, ami segíti az állcsont helyes fejlődését.
- Az első fogak előbújása után nem sokkal kezdjük el a gyermek fogorvos látogatását, hogy megelőzzük a gyermekkori félelmet és kellemetlen élményeket.
3-6 éves korosztály:
- Lehetőség van arra, hogy akár már 4 éves korban elkezdjük a megelőző fogszabályozást. Erre főként azoknak a gyermekeknek van szüksége, akik nehezen szoknak le az ujjszopásról vagy nyelvmozgásaik nem megfelelőek vagy jellemzően szájlégzők.
- Említést érdemel, hogy bizonyos esetekben logopédus felkeresése is szükségessé válhat a helyes nyelvhasználat elsajátítása érdekében, segítségével például a nyelvlökés problémáját orvosolhatjuk.
Cikkajánló:
10 pontos útmutató a tejfogak egészségéhez. Tippek a babák fogmosásához és a nagyobbakéhoz. Melyik életkorban, melyik a jó fogkefe?
Alábbi cikkünkben hasznos tanácsokat találsz:
Tejfogak: összes tudnivaló a gyerekek fogápolásáról
6-12 éves korosztály:
- Az iskolás korral párhuzamosan jelentkeznek a testtartás problémák, melyek okozhatnak fogazati gondokat. Növekedési szakaszban hasznos lehet a gerinctorna, az úszás, vagy más, hátizmot erősítő sport.
- 8 éves kortól már elég maradandó foga van ahhoz, hogy a fogak állásából megállapítható legyen, hogy előreláthatóan szüksége van-e gyermek fogszabályzóra.
- A fogorvos vegyes fogazatra való funkcionális gyermek trénert vagy a kivehető készülékeket javasolja.
- Egyes gyerekeknek az iskolakezdés vagy egy vizsga helyzet is stresszes lehet, ami a fogak éjjeli csikorgatásával jár, napközben pedig fáradtság, fejfájás, koncentráció zavar jelentkezik. Ha ezt a problémát tapasztaljuk, kérjünk tanácsot éjszakai harapásemelő trénerek használatához.
A maradó fogazat korszaka:
- A teljes fogváltás folyamata után kerül csak fel a ragasztott, állandó készülék, melynek természetesen megfelelő tisztítását is el kell sajátítani a fogak egészségének megőrzése érdekében.
- Ma már nagyon sokféle fogszabályzó készülék közül válogathatnak a szakemberek, így gyermekek számára is megtalálhatóak azok a rögzített fogszabályzó típusok, melyek a viselést, a tisztítást és persze a hatékonyságot illetően is tökéletesnek mondhatóak.
Míg néhány évtizede kevés olyan gyerkőc volt a közösségekben, akin fogszabályzót lehetett látni, addig mára ez elterjedtebbé vált. A gyermek fogszabályozás célja nem más, mint a fogazat és az állkapcsok fejlődésének helyes irányba mozdítása. A harapási rendellenességek kiküszöbölésével megvalósítható, hogy az alsó és a felső állkapocs megfelelően találkozzon egymással.
Trénerek: kíméletes fogszabályzó gyerekeknek
Ha nem kezeljük a lágy szövetek funkciózavarait egy funkcionális fogszabályzó készülékkel, akkor az elégtelen arcfejlődést és állkapocsbéli eltéréseket fog eredményezni. Ezért fontos a mihamarabbi felismerés és terápia. Az egyik legkedveltebb gyermek fogszabályzó a puha műanyagból készülő, speciálisan az adott problémára való harapásemelő sín, tréner.
A trénert is minél többet a szájban kell tartania a gyermeknek, hogy az kifejthesse hatását. Az iskolán kívül tehát, szabadidőben, tanulás és alvás közben, sőt még a sportolás idején is érdemes hordani. Étkezéshez és fogmosáshoz eltávolítható, könnyen tisztítható.
A myo funkcionális trénerek az alábbi speciális esetek kezelésében hasznos készülékek:
- ujjszopás, cumizás
- szájlégzés
- nyelvlökéses nyelés
- harapási problémák: kereszt-, nyitott-, mélyharapás
- vegyes fogazat esetén a fogak helyes irányba terelése
Kivehető fogszabályozó készülékek
A kivehető fogszabályozókat elsősorban vegyes fogazat idején használjuk, amikor tej és maradó fogak egyaránt vannak a szájban.
A kivehető fogszabályozók típusai:
- Készülhet csak egy-egy állcsontra, bizonyos harapási eltérések vagy a fogak közötti rések megszüntetésére, esetleg egyes fogak helyének megteremtéséhez.
- Van olyan készülék is, amely az alsó és a felső fogívre is kiterjed, ez az állcsont helyes növekedését segíti elő, egymáshoz viszonyított helyzetüket korrigálja.
- A kivehető fogszabályozók fém és műanyag kombinációjával készülnek és gazdag színválasztékból válogathatunk.
A kivehető fogszabályozó működése:
- A gyermekek számára a kivehető megoldás sokkal kényelmesebb, mint a rögzített készülék viselése, hiszen szükség esetén (étkezéskor, fogmosáskor, beszélgetésnél) eltávolítható.
- Néhány nap alatt, könnyen hozzá lehet szokni a használatához, eleinte csak egy-két órát ajánlatos hordani, majd mindennap érdemes egy-egy órával emelni a fogszabályozó viselésnek idejét, amíg el nem érjük, hogy csak a legszükségesebb esetben vesszük ki.
- Természetesen a készülék akkor fejti ki legjobban a hatását, ha a páciens rendszeresen, minél többet hordja.
- A rögzített készülék előkezeléseként tekintünk rá, mert bár csak kismértékű fogmozgást lehet elvégezni vele, az viszont pont elég ahhoz, hogy a rögzített készülékes kezelés egyszerűbb és rövidebb legyen, jobb helyzetből induljunk vele.
Kivehető fogszabályzó
Rögzített fogszabályzó készülékek:
A ragasztott, fix verzió a gyermek fogszabályzó készülékek utolsó lépcsője, melyet a fogváltás után alkalmaznak. Alapvetően két fő típusát különböztetjük meg: a fémet és az esztétikus verziót. A kezelés menete azonban mindkettőnél ugyanúgy zajlik: a fém vagy porcelán tappancsokat (bracket) a fog felszínére ragasztják, és fém vagy esztétikus ívekkel rögzítik.
Harapás problémák, torlódott fogazat esetén is ideális.
Egyre több szülő dönt úgy, hogy gyermekének egészséges és vonzó mosolyát fogszabályzó készülékkel szeretné elősegíteni. A megoldásnak köszönhetően csökkenthető annak esélye, hogy a torlódás és a szuvasodások miatt a saját fogakat elveszítse a későbbiekben.
Cikkajánló:
Családotokban időszerű a gyermek fogszabályozás kérdése? Ragasztott fogszabályozóra lesz szükség? Összeszedtünk minden hasznos információt a rendelőnkben elérhető készülékekről, bemutatjuk azt is, hogy mi a kezelés menete.
Esztétikus, gyors fogszabályozás gyermeknek, felnőttnek
Tény, hogy gyermek fogszabályozás nélkül számos problémával kell szembesülnie gyermekünknek:
1. A feltorlódott fogakat gyakran nehéz megfelelően tisztítani, a fogközökben elszaporodó baktériumok miatt fogkő és szuvasodás is jelentkezik, ami kezelés hiányában fogágybetegséghez, a saját fog elvesztéséhez vagy további egészségügyi kockázatokkal járó betegségekhez vezethet.
2. Felnőttként előfordulhat, hogy valamely torlódott fog eltávolítása mellett még állcsontsebészeti beavatkozásra is szükség van, hogy megteremtsük a szabályozáshoz szükséges feltételeket.
3. A szabálytalan, széptől eltérő fogsor a gyermekekben komoly önértékelési problémákat okozhat, s az önbizalom hiánya végig kísérheti a kamaszkort.
4. A helytelen pozícióban levő fogak beszédhibákhoz is vezethetnek, ez pedig kétségtelenül rányomja bélyegét az érvényesülésre nem csak a gyermek, de egy felnőtt esetében is.
5. Gyermekünk magabiztossága és ezzel együtt boldogsága is múlhat azon, mennyire elégedett fogaival. Lehet, hogy kisiskolásként még csak gúnyolódás tárgyát képezik azok a gyermekek, akik az átlagostól eltérő fogazattal rendelkeznek, de a későbbiekben további hátrányait is megélhetik a munkavállalás, a párkapcsolat, a mindennapi önbizalom kapcsán.
Clinident -gyermek fogszabályzó kezelés
A gyermek fogászat esetében mindenképpen szót érdemel a fogászattól való, sokszor irracionális félelemek jelenléte a gyerekeknél. De elég akár egyetlen rossz emlék is ahhoz, hogy a kicsik kézzel-lábbal tiltakozzanak már a fogorvos felkeresése ellen is.
Tippek szülőknek a pozitív fogászati élményekhez
- Szülőként tehát nem csak arra érdemes odafigyelni, hogy milyen technikával mos fogat a gyermek és mennyire gyakran teszi azt, hanem a rendszeres fogászati kontrollra is célszerű rászoktatni.
- Az is fontos, hogy ne csupán a lyukas fogakat akarjuk megelőzni, hanem gondoskodjunk a gyermek szép és esztétikus fogsoráról is. A gyermek fogszabályzó kezelések manapság már a kicsik körében sem számítanak ciki dolognak, sokan igenis büszkén viselik a színes trénereket.
- Érdemes már az első fogorvos látogatás helyszínét és szakemberét is körültekintően megválasztani. A megfelelő, empatikus, gyermekbarát klinika választásával, egy az egészséghez való pozitív attitűdöt építhetünk fel gyermekünkben.
Cikkajánló:
Mikor kell a gyermeket először fogorvoshoz vinni? Hogyan készítsük fel a kicsiket a vizsgálatra úgy, hogy együttműködjön a fogorvossal?
Tudd meg, hogyan dolgoznak a mi gyermekfogorvosaink, ha a kisgyermek fél a kezeléstől. Kattints a részletekért!
Clinident gyerek fogászat: első látogatás a fogorvosnál