Retenciós készülék – A legjobb barátod fogszabályozás után

A legtöbben azt gondolják, hogy a fogszabályozás az állandó fogszabályzó készülék levételével véget is ér, de valójában ez nem így van.

Szükség van ugyanis arra, hogy megakadályozzuk a relapszust, ami a fogak újonnan beállított helyzetéből való elvándorlást, kimozdulást jelenti. Sőt, ez a továbbiakban még a gondosan beállított harapás elcsúszását, eltolódását is kiválthatja. Ezt a negatív folyamatot akadályozza meg a fix és kivehető retenciós készülék.

A kivehető retenciós készülék fajtái

Bár a retenciós időszak még nyilvánvaló megkötésekkel jár, de érdemes ezekre az eszközökre partnerként tekinteni:

  • Segítenek a nehezen elért fogszabályozási eredmények rögzítésében.
  • Az eredmények elérésére fordított idő, erőforrás és költségek nem vesznek kárba és egy valóban megtérülő, hosszú távú befektetésnek számítanak.
  • A retenciós fázist úgy is jellemezhetjük, mint a tartós, magabiztos mosoly zálogát.

    Időpontot kérek

    Mi az a retenció és mi történik ilyenkor a fogakkal?

    A fogszabályozás aktív folyamata után következik a passzív, retenciós fázis, ami a fogak új pozícióban való megtartását, stabilizálását jelenti.

    • A fogszabályzó kezelés befejezésével az új állapot még nem állandósult, meg kell akadályozni a fogak részleges vagy teljes visszarendeződését.
    • A fogak elvándorlásának megelőzéséhez a fogorvos retenciós készülékeket, másnéven retainer-t használ, ami biztosítja a fogak korrigált helyzetének fenntartását és az elért eredmény rögzülését.

    Mi történik a fogakkal a retenció során?

    A fogak gyökerei gyökérhártya rostokkal, szalagokkal rögzülnek a csontban, amik még a fogakra ható erők csontra való átvitelét is közvetítik.

    Fogszabályzáskor a fogakra ható erők terhelést jelentenek a szalagokra és a csontra nézve is:

    • A szalag megnyúlva, lehetővé teszi a fog rugalmas elmozdulását a fogágyban.
    • A csont a terhelés hatására, a fog egyik oldalán felszívódik, míg a másik oldalán képződni fog, lehetővé téve a fogak csontban való elmozdulását. Ezzel a csont átépülési folyamattal a fogak az elvárt helyzetbe kerülhetnek.

    Fogak stabilizálása retenció során

    Meddig tart a retenciós fázis?

    Ahogyan a fogszabályozás befejeződött és a fogak elérték a tervezett, új pozíciójukat, a csontátépülés még egy ideig zajlani fog:

    • A folyamat addig tart, amíg a csont a szükséges mértékben le nem követte a változásokat. Amíg teljesen alkalmazkodni nem tudott az új helyzethez.
    • A fogak körüli csont fokozatosan épül át, így támogatva a fogakat az új helyzetükben, és biztosítva a stabilitást és a megfelelő funkcionalitást.

    Ha a fogszabályzó kezelés után nem támogatjuk, tartjuk stabilan a fogakat az új helyzetükben amíg a csontátépülés lezajlik, akkor a fogak a kisebb ellenállás irányába elmozdulnak, visszarendeződnek, dőlnek. Diasztéma, rések jelennek meg, a fogazat és a harapás pedig elveszíti a beállított ideális állapotát, helyzetét.

    Neked ajánljuk:

    Esztétikus Damon Clear – az önligírozó fogszabályozó

    5 érv a Damon fogszabályozók mellett

    Milyen típusai léteznek?

    Hogyan zajlik a Damon fogszabályozás?

    Retenciós készülék- A retainer fajtái

    A fogászatban a retenciós készülékek célja tehát a fogak korrigált, új helyzetének stabilizálása, mely segíti a csont és lágyszövetek alkalmazkodását, megelőzi a fogelvándorlást, biztosítja a fogszabályozó kezelés eredményeinek megőrzését.

    A folyamat akkor a leghatékonyabb, ha a fogak ez idő alatt szinte soha nem maradnak támogatás nélkül. A szakemberek, a kiindulási helyzethez mérten – a lezajlott, aktív fogszabályozó kezelés komplexitása függvényében- alkalmazzák a különböző eszközöket.

    Kivehető lemezes retainer

    Ezek alapján a retenciós eszközök lehetnek kivehetők és a fogakhoz rögzítettek is, de mivel ez a folyamat már nem az aktív fogszabályozó kezelés része, így nincs külső ragasztott készülék a szájban.

    A kivehető retenciós készülékek fajtái:

    • Lemezes retainer – kivehető fogszabályozó: Fém alkatrészekből és akril lemezekből áll, ezért retenciós lemeznek is hívjuk.
    • Mélyhúzott sín – átlátszó fogszabályzó sín: műanyagból, speciális fóliából készült áttetsző, a fogsorra pontosan illeszkedő retenciós sín. Mivel a legtöbbet éjszaka kell hordani, így sokan átlátszó éjszakai fogszabályzó néven említik.

    A retenció kezdeti szakaszában az orvos valószínűleg azt javasolja majd, hogy egész nap, lehetőleg minél többet viseljük a kivehető eszközöket. Ez azt jelenti, hogy csak étkezés, fogmosás és különleges alkalmakkor javasolt kivenni (ez idő alatt pedig egy műanyag tokban kell tárolni).

    Az idő előrehaladtával már egyre kevesebbet lesz rá szükség nap közben, mígnem – az orvos utasítása szerint-, teljesen elhagyható.

    Rögzített, fix retainer: A retainer drót a fogak belső felszínéhez van rögzítve, általában az elülső fogakat kötik vele össze.

    • Kívülről nem láthatóak, teljesen észrevétlenül teszik a dolgukat, nem zavaró a jelenlétük.
    • Utókezelés során a fix retainer és a kivehető készülék alkalmazása egyidőben is történhet.
    Fix retainer – passzív, belső rögzítő készülék

    Fix retainer és fogszabályzó sín gyakori kérdések

    Minden esetben szükséges retenciós kezelés?

    A fogszabályozást követő, retainer sín, lemez és fix retainer alkalmazása fontos a fogszabályozással elért eredmények megőrzésében. Tehát szükség van rájuk egy állandó fogszabályozó után, de akár a kivehető sínes Clear Aligner kezelés után is.

    Miután a fogszabályozó készülékkel sikeresen elmozdítottuk a fogakat a kívánt helyzetbe, megkezdődik a retenciós fázis, ami addig tart, amíg a csontátépülés zajlik és a fogak rögzülni nem tudtak.

    Neked ajánljuk:

    Állandó fogszabályzó – Kinek ajánlható és mikor ellenjavallt?

    Kinek nem való, mikor ellenjavallt a fix fogszabályozó?

    Mennyi alkatrész kerül a szájba egy állandó fogszabályozással?

    Mennyi ideig tarthat egy fogszabályzó kezelés?

    Mi a retainer kezelés menete és meddig kell hordani a retenciós készüléket?

    A retenciós utókezelés általában így zajlik:

    1.  A rögzített fogszabályozó levétele után megtisztítják a fogak felszínét.
    2.  Fogkőeltávolítás történik.
    3.  A fogak belső felszínére ezután felkerül a fix retainer.
    4.  Lenyomatvételt követően a fogtechnikus elkészíti a személyre szabott, kivehető retainer sínt is.
    5.  Az orvos pontosan meghatározza (hetekre lebontva) a kivehető készülékekre vonatkozó viselési időtartamot, egyfajta ütemtervet határoz meg.
    6.  6-12 havonta fogorvosi kontroll szükséges.

    A retenció időtartama:

    • A retenciós fázis időtartama páciensenként változik, de általában több hónaptól több évig (3-4) is tarthat.
    • A rendszeres kontrollok alkalmával a fogszabályzó fogorvos ellenőrzi a fogsor helyzetét, az utókezelés folytatását pedig a vizsgálat alapján határozza meg.
    • Egyes esetekben – a kiindulási helyzettől függően- a rögzített verziót akár határozatlan ideig is hordani szükséges.

    Mire kell figyelni egy retenciós készülék viselése során?

    A kivehető retenciós készülék viselésére vonatkozó szabályokat – annak típusától függően- az orvos határozza meg. Lehet, hogy kezdetben napközben is minél többet kell majd viselni, de idővel elég lesz csak éjszaka hordani, végül pedig már csak pár éjszakát kell használni a héten.

    • A legtöbb páciens gyorsan megszokja és jól alkalmazkodik a retainerek viseléséhez.
    • Néhányan átmenetileg a szokásosnál nagyobb nyáltermelődést tapasztalhatnak, ami normális válaszreakció a szájban lévő idegen tárgyra.
    • Eleinte előfordulhat, hogy kicsit furább a beszéd és hangképzés, de a hozzászokás ütemében ez is enyhülni fog.
    • A nem rögzített készülékeket mindig ki kell venni étkezéskor és fogmosáskor!
    • A gondos szájápolás továbbra is szükséges.
    • Ha a fix retainer leesett, vagy megsérült, vagy a kivehető elveszett esetleg megsérült, akkor javítás, csere miatt mihamarabb jelentkezni kell a fogorvosnál. Bár ilyen esetekben a retenciós sín ár, vagy a fix retainer ár plusz költséget jelenthet, de a teljes eredmény tekintetében bőven megéri a befektetés.

    Hogyan kell ápolni a fogakat retenciós készülékek mellett?

    Ahogyan a rögzített fogszabályozó idején alapos fogmosással és fogselymezéssel kellett tisztán tartani a fogakat és a fogszabályozó alkatrészeket, úgy a retenciós készülékek esetén sem lesz másként.

    Fogmosás: A kivehető eszközöket el kell távolítani evéshez és a fogmosáshoz. Minden esti fogmosásnál feltétlenül használni kell Superfloss fogselymet és fogköztisztító kefét is, különös tekintettel a rögzített retainer környékén. Így elkerülhetők lesznek a fogkő kiváltotta fogínygyulladás, de akár a fogszuvasodás tünetei is.

    A kivehető lemezes retainer és a retenciós sín tisztítása: A lemezes retainereket érdemes fogkefével megtisztítani a napközbeni és éjszakai lepedéktől, így reggel és este is gondozni kell.

    A jellemzően alvási időszakban használt éjszakai fogszabályzó tisztítása reggel esedékes, mielőtt a sínt a tartó tokba visszahelyeznénk.

    Javasolt az is, hogy a kivehető fogszabályzó tisztító tabletta segítségével 2-3 naponta fertőtlenítve legyen.

    Rögzített retenciós készülék tisztítása: Ezek a ragasztott eszközök lepedékcsapdaként működnek, ezért kiemelt figyelmet érdemelnek. Az alapos fogmosás során a cél az, hogy baktériumoktól és lepedéktől mentes legyen a környékük.

    Fogkő eltávolítás: Rögzített retainer idején rendkívül fontos, hogy 6 havonta fogkő eltávolításon is részt vegyünk. Ennek kímélőbb és modernebb alternatívája az Irányított Biofilm Terápia, mely nem csak a fogkövet, de már a fogkő kialakulásáért felelős bakteriális biofilm réteget is eltávolítja. Segítségével – egy alapos fogmosási gyakorlat mellett-, sokkal jobb szájhigiéniára tehetünk szert. Megszűnhet a rossz lehelet, rendszeresen alkalmazva pedig akár a kemény fogkőből is egyre kevesebb képződhet.

    Fogorvosi kontroll, utóellenőrzés: A pácienseknek a retenciós időszakban is rendszeres utóellenőrzésre, kontrollra kell járniuk, hogy a fogszabályozó orvos figyelemmel kísérhesse a fogazat helyzetének stabilizálódását, a retenciós eszközök állapotát, szükség esetén cserélni, javítani lehessen őket.

    Utókezelés retenciós készülékkel, 13. kerület – Garancia a szabályos mosolyhoz

    Rendelőnkben, a retenció az átfogó fogszabályozási folyamat elengedhetetlen része. Ha a páciensnek sikerül megértenie a jelentőségét és fontosságát, és követi a fogszabályzó orvos útmutatásait: használja a retainert és gondoskodik a megfelelő szájhigiéniáról, akkor a gyönyörűen stabilizálódott fogsort és mosolyt egy életen át élvezheti majd.

    Az oldalt lektorálta: Dr. Déri Katalin fogszabályozó szakorvos

     

    Kérjen időpontot!