A panoráma röntgen felvétel a mai modern fogászatban a kezelések alapját jelenti. A röntgen a mi harmadik szemünk, amivel tisztán látjuk, hogy milyen problémával küzdesz, és amivel még a fogászati kezelés előtt aprólékosan megtervezhetünk mindent.
Röntgen felvétel hiányában jóval nehezebb lenne a tünetek forrásának beazonosítása, de olyan problémákra sem derülhetne fény időben, melyek alapvetően nem jeleznek a jól ismert fogfájdalommal, viszont a mélyben munkálkodnak.
Cikkünkből a következőket tudhatod meg a fogászati röntgenekről:
Fogászati állapotfelmérés digitális technológia mellett
Milyen esetekben számíts röntgen vizsgálatra a fogászaton?
Lépésről lépésre! Így készül a röntgenfelvétel!
Milyen fog eredetű betegségek számítanak gócpontoknak és hogyan néz ki egyáltalán egy góc?
Egy jól felszerelt fogászati rendelőnek tehát fontos részét képezik a digitális röntgenkészülékek, így például
- a panoráma röntgen
- és az intraorális kisröntgen is,
amelyek nagy segítséget nyújtanak a pontos diagnózis felállításában.
Csak az ilyen professzionális képalkotó berendezések segítségével lehet alapos és precíz egy állapotfelmérés, és csak a röntgenképekkel mérhetjük fel minden kétséget kizáróan a szájüreged egészségi állapotát. Ráadásul a röntgenképek segítségévél a kétkedő páciensek is bizonyítékot nyernek olyan fogproblémákra és gócokra, mint a fogszuvasodás, a ciszta, az állcsontban zajló gyulladásos folyamat vagy egy a rosszul fejlődött fog.
A legtöbbször használt panoráma röntgennel teljes képet kapunk a fogazatodról, míg a kisebb területet mutató intraorális röntgen nagyfelbontású képet mutat az adott problémáról.
- Fogászati szűrővizsgálat során: A fogakról készült röntgen sok más mellett segít detektálni a szuvas területeket, de rájöhetünk a fogínyvérzés okára, megmutatja a fogíny és a csont sorvadását.
- Góckutatás esetén: Óriási segítség a góckutatás és a rákszűrés során, mert beazonosíthatók a krónikus gyulladások és a ciszták is.
- Nagyobb beavatkozások előtt: A fogmegtartó kezelések, a szájsebészeti beavatkozások vagy a fogszabályozás megtervezése előtt.
- Zökkenőmentes konzultációhoz: A képalkotó eljárással még a kezelések megkezdése előtt észrevehetjük a rejtett problémákat, ezáltal könnyedén felvázolhatjuk neked a lehetséges megoldásokat, valamint a kezelési tervet. A képet kivetítve egyszerűen meg tudjuk mutatni a neked az érintett területeket.
A röntgen emellett teljesen biztonságos, hiszen a digitális rásegítés miatt csak minimális sugárzást bocsát ki, ez pedig nem terheli meg a szervezetedet.
Cikkajánló:
Mik a foggyulladás tünetei, mit jelent, ha akut a gyulladás és hogyan kezelheted otthon a problémát?
Panoráma röntgen készítése a legelső lépés az állapotfelmérésre érkező páciensek esetében. Ez az a diagnosztikai elem, mellyel sikeresen egészíthető ki a fogak manuális vizsgálata, amikor a szájban szabad szemmel látható tünetek, szuvasodás, ínygyulladás, tasakok után kutatnak.
Abban az esetben pedig, amikor a páciensünk konkrét panasszal érkezik, gyorsabbá és hatékonyabbá válik a diagnózis felállítása, hiszen a fájdalomérzet és annak kiindulási helye igen szubjektív, sokszor nehezen beazonosítható, ám a röntgenfelvétel ebben az esetben is pontosítást tesz lehetővé még a beavatkozás előtt.
A röntgenfelvétel készítése – a modern gépeknek hála- semmilyen káros hatással nincsen a szervezetünkre, ehhez azonban bizonyos biztonsági előírásokat, lépéseket be kell tartani.
1. lépés:
A felvétel készítéséhez minden a fejen, nyakon hordott ékszert, szemüveget le kell venni, mert a fémes alkatrészek torzulást idéznek elő a felvételen, ami pedig kulcsfontosságú információvesztést okoz, tehát meg kell ismételni a felvételt.
2. lépés:
A készítés idejére ólomköpenyt kell viselni, mellyel a létfontosságú szerveket védjük a sugárzástól. Ezt a röntgen készítője segíti fel a páciensre.
3. lépés:
- A felvétel idején, azaz az exponálás alatt mozdulatlanul, a készítő által beállított és rögzített pozícióban kell várni, hogy a gép végezzen a folyamattal.
- Ezen idő alatt a készítő egy külső helyiségben várakozik.
- Panoráma felvétel esetén a gép a fej körül körbejár, mely általában 5-10 másodpercet vesz igénybe.
- Ez alatt az idő alatt mozogni tehát nem, de lélegezni természetesen szabad.
Panorámaröntgen menete
Másik konkrét eset, amikor az orvos a panoráma röntgenhez nyúl, amikor a páciens kifejezetten góckutatásra érkezik, mert jellemzően más terület szakorvosa kéri. Fogászati gócra utalnak a petefészket vagy a prosztatát érintő panaszok, az ízületi fájdalom, a hajhullás, az ekcéma és az allergiás tünetek, de akár a szív- és érrendszeri betegségek is.
Fogászati gócnak számítanak például:
- a gyökérkezelt fogaknál visszamaradt gyulladások,
- rejtve maradt kezeletlen gyökércsatornák,
- ciszták, gyulladt tasakok,
- a fogágybetegség
- vagy egy az állcsontban maradt gyökérdarab.
Bejelentkezés telefonon: 06 1 801 2250
Így néz ki a fogászati góc a panoráma röntgen felvételen
Így néz ki a röntgenen a fogászati góc
A röntgenkép által mutatott estben páciensünk körülbelül 6 évig nem látogatott vissza klinikánkra, miután elkészültek az új fogpótlásai. Alul, a kihúzott fogak helyére implantátumokra épülő hidakat kapott. A sok év kihagyás után góckutatásra érkezett újra rendelésünkre.
A felvételen jól látható a sajnálatos állapotromlás, mely az egész szájüreget érinti.
- Fogágybetegség ütötte fel a fejét, melyre abból lehet következtetni, hogy a legtöbb fog gyökere szinte alig van a csontban.
- A hiányos szájhigiénia, a szűrővizsgálatok és fogkőeltávolítások mellőzése miatt a gyulladást okozó baktériumok a fogakat tartó szöveteket, az ínyt és a csontot is megtámadták.
- Az implantátumok is veszélybe kerültek. Ezt az implantátumok csúcsa körüli sötét „üreges” terület jelzi, de ugyanígy a foggyökér körüli gyulladások is jól láthatóvá válnak. Mindezek összességében gócpontoknak számítanak, tele olyan baktériumokkal melyek veszélyesek lehetnek a páciens más szerveire, így magyarázatot is adnak a páciens egyéb testi tüneteire.
- A helyzet megoldásához, parodontológus és szájsebész bevonására is szükség volt. Hiszen ahhoz, hogy biztonsággal új fogpótlás készüljön, hogy új implantátum kerülhessen beültetésre, a fogágybetegség megfékezésére van szükség, melyhez több fog- és a jobb alsó implantátumok (kép bal oldalán láthatók) eltávolítására is szükség volt.
Azokban az esetekben, amikor a digitális röntgenfelvétel alapján – amely 2 dimenzióban mutatja csak a szájüreget-, nem pontosan állapítható meg a diagnózis, a CT felvétel segíthet a részletek kiderítésében, ezáltal a fogászati beavatkozásokat még pontosabban tudjuk megtervezni.
A fogászati CT felvétel valójában egy 3 dimenziós röntgenfelvétel.
- A fogászati beavatkozások a legapróbb részletekig is megtervezhetők.
- A CT felvétel szeletekben mutatja az állkapcsot, így rendkívül precíz képet kapunk.
- Olyan helyre is bepillantást nyerünk, amit eddig csak egy nézőpontból láthattunk.
- A CT felvétel szeletei mozgathatók, elforgathatók és felnagyíthatók.
Milyen kezeléseknél segít a fogászati CT?
Implantáció:
CT-t leggyakrabban implantációs műtétek előtt készítenek, azért, hogy pontosan meg tudják ítélni, hogy hová lehet az implantátumot beültetni.
Szájsebészeti műtétek:
A szájsebésznek segít egy műtéti fogeltávolítás kivitelezésében, egy az állcsontban maradt foggyökér vagy ciszták granulómák kiterjedésének megállapításában.
Cikkajánló:
Érdekel mik a fogászati implantátumok előnyei, miért választják egyre többen a műgyökér beültetést?
Gyökérkezelés:
A gyökérkezeléseknél egyre gyakrabban alkalmazzák, hogy pontosan megállapíthassák a fog gyökerén levő gyulladás mértékét, a gyökércsatornák számát, vagy korábbi gyökérkezelés során takarásban maradt, feltáratlan gyökércsatornát. Ezek az információk alapvetően határozzák meg a kezelés sikerességét.
Cikkajánló:
Rossz emlékeid vannak a gyökérkezelésről? Megmutatjuk, miért nem kell félni és nálunk mitől teljesen fájdalommentes a modern gyökérkezelés…
Klinikánkon olyan digitális berendezést használunk, amely mindkét funkciót betölti és ugyanazon készülékkel készíthető digitális panoráma röntgen és CT felvétel is. A készítés menete sem tér el egymástól, a különbség a gép beállításában van csupán, melyet a felvételt készítő szakember végez el.
Röntgenes szűrővizsgálataink biztonságosak
Pácienseinket teljeskörűen tudjuk kezelni és kivizsgálni:
-
Panoráma röntgennel:
Röntgenfelvétel készítése az évi rendes kivizsgálás alkalmával egyszer történik. Ekkor a teljes szájüreget mutató panoráma röntgent készítik el, mely alátámasztja a szájüregi vizsgálatot és pontos kezelési terv állítható fel a segítségével.
-
Intraorális röntgennel:
További vizsgálatokat kell elvégezni, ha olyan beavatkozás történik, mint a gyökérkezelés, amihez az intraorális, más nevén a kis fogászati röntgent használják elsősorban.
-
CBCT felvétellel:
Komplikáltabb foghúzás, szájsebészeti beavatkozás vagy implantáció tervezéséhez a CT felvétel a leginkább informatív eszköz, míg ugyanennek egy kisebb változatát szintén használják nehezebb, több gyökerű fogak gyökérkezelésének a pontosításához.
-
Teleröntgennel:
Fogszabályozó kezelés elindításához és a kezelés tervezéséhez egyrészt szintén a panoráma röntgent alkalmazzák a szakemberek, másrészt pedig teleröntgent készítenek.
Részletgazdag, 3 dimenziós digitális felvételek
Rendszeres fogászati szűrővizsgálat – fókuszban az egészség
Éves fogászati kontroll és állapotfelmérés panoráma röntgennel
Empatikus ellátás, személyre szabott kezelés
Cikkajánló:
Fogorvost keresel hosszú távra? Precíz állapotfelmérésre és szakértő gondoskodásra van szükséged!
Az alábbiakban találja a főbb kezeléseket és azok árait. A megadott kezelési időtartam csak tájékoztató jellegű, páciensenként nagyobb eltérések is lehetnek.
Fogröntgen és CT felvétel áraink az árlista menüpont alapján
Panoráma röntgenfelvétel:
8 900 Ft
Intraorális röntgenfelvétel:
4 900 Ft
3D CT felvétel – kis térfogatú:
16 000 Ft
3D CT felvétel – nagy térfogatú:
22 000 Ft
3D CT + panoráma felvétel együtt:
22 000 Ft
Teleröntgen felvétel:
8 900 Ft
Időtartam: 10 perc
A kezelést végző orvosaink: