A panoráma röntgen felvétel a mai modern fogászatban a kezelések alapját jelenti. A röntgen, az orvosok harmadik szeme, ami tiszta képet ad arról, hogy milyen problémával küzdünk, így pedig még a fogászati kezelés előtt pontos kezelési terv készülhet.
Fogröntgen felvétel nélkül jóval nehezebb lenne a tünetek forrásának beazonosítása, de olyan problémákra sem derülhetne fény időben, melyek nem jeleznek brutális fogfájással, viszont károsan hatnak a fogazatunkra és az egészségünkre.
A következőkről írtunk:
Hogyan segít állapotfelméréskor a digitális röntgen?
Lépésről lépésre! Így készül a panoráma röntgenfelvétel!
Góckutatás Budapest – Így néz ki röntgenen egy fogászati góc
Amikor a panoráma röntgen nem elég – Mikor segítség a fogászati CT?
Neked ajánljuk! Teljeskörű vizsgálat és egészségmegőrzés a Clinidentben
Hogyan segít állapotfelméréskor a digitális röntgen?
Egy jól felszerelt fogorvosi rendelőnek tehát fontos részét képezik a digitális röntgenkészülékek, így például:
- a panoráma röntgen
- és az intraorális kisröntgen is,
amelyek nagy segítséget nyújtanak a pontos diagnózis felállításában.
Csak professzionális képalkotó berendezések segítségével lehet alapos és precíz egy állapotfelmérés, és csak röntgenképekkel mérhetik fel minden kétséget kizáróan a szájüreg egészségi állapotát.
Még a kétkedő páciensek is bizonyítékot nyernek olyan fogproblémákra és gócokra, mint a fogszuvasodás, a ciszta, az állcsontban zajló gyulladásos folyamat vagy egy a rosszul fejlődött fog.
Mi a ciszta és milyen fajtái lehetnek?
Így derítheted ki gyorsan, hogy van-e cisztád
Így alakul ki a gyökércsúcsi ciszta
Cisztás fog kezelése
Fogciszta műtét után ezekre figyelj
Ezt teheted a ciszta elkerülésére
Neked ajánljuk:
Fogciszta eltávolítás fájdalommentesen – gyökércsúcs rezekció
Röntgen diagnosztikai eszközök a Clinidentben
Panoráma röntgen: az évi rendes kivizsgálás alkalmával egyszer történik. Ekkor a teljes szájüreget mutató panoráma képet készítik el, mely alátámasztja a szájüregi vizsgálatot.
Intraorális röntgen: Gyökérkezelés során, a kezelt fogról további felvételek szükségesek, amihez az intraorális, más nevén a kis fogászati röntgent használják.
CBCT felvétel: Komplikáltabb foghúzás, szájsebészeti beavatkozás vagy fogbeültetés tervezéséhez a 3 dimenziós felvétel a leginkább informatív eszköz, míg ugyanennek az egy fogról készülő változatát szintén használják nehezebb, több gyökerű fogak gyökérkezelésének a pontosításához.
Teleröntgen: Fogszabályozó kezelés elindításához és a kezelés tervezéséhez teleröntgent is készítenek. Ennél a felvételnél a koponya teljes egésze megjelenik a felvételen.
Mikor van szükség panoráma röntgen felvételre?
A legtöbbször használt panoráma röntgennel a fogorvos teljes képet kap a fogazatról, míg a kisebb területet mutató intraorális röntgen nagyfelbontású képet mutat az adott problémáról.
- Fogászati szűrővizsgálat során: Évente egyszer – a korábban kezelt fogak átvizsgálása miatt-, ajánlott röntgent készíteni. Nem csak segít detektálni az újabb szuvas területeket, de fontos, hogy az orvos nyomon követhesse a fogtömések, a gyökérkezelt fogak, a beültetett implantátumok állapotát is. Az időben elvégzett ellenőrzéssel komolyabb problémák, költségesebb beavatkozások előzhetők meg.
- Góckutatás esetén: A röntgen óriási segítség a góckutatás és a rákszűrés során is. Segítségével beazonosítható a gócbetegség kiváltására képes krónikus gyulladás, ciszta vagy egyéb fogászati probléma.
Mik a foggyulladás tünetei?
Mit jelent, ha akut a gyulladás?
Hogyan kezelheted otthon a problémát?
Neked ajánljuk:
- Nagyobb beavatkozások előtt: Szintén nélkülözhetetlen egy szájsebészeti beavatkozás, egy implantáció esetén vagy éppen a fogszabályozás megtervezése előtt.
- Szakorvosi konzultációk során: A képalkotó eljárással még a kezelések megkezdése előtt észrevehetőek a rejtett problémák, így pedig pontosabb kezelési tervre és meglepetésektől mentes, kiszámíthatóbb kezelésre számíthatunk.
Hogyan lehet biztonságos a röntgenkészítés?
1. lépés:
A felvétel készítéséhez minden a fejen, nyakon hordott ékszert, szemüveget le kell venni, mert a fémes alkatrészek torzulást idéznek elő a felvételen, ami pedig kulcsfontosságú információvesztést okoz, tehát meg kell ismételni a felvételt.
2. lépés:
A készítés idejére ólomköpenyt kell viselni, mellyel a létfontosságú szerveket védjük a sugárzástól. Ezt a röntgen készítője segíti fel a páciensre.
3. lépés:
- A felvétel idején, azaz az exponálás alatt mozdulatlanul, a készítő által beállított és rögzített pozícióban kell várni, hogy a gép végezzen a folyamattal.
- Ezen idő alatt a készítő egy külső helyiségben várakozik.
- Panoráma felvétel esetén a gép a fej körül körbejár, mely általában 5-10 másodpercet vesz igénybe.
- Ez alatt az idő alatt mozogni tehát nem, de lélegezni természetesen szabad.
A fogászati góckutatás menete
Másik konkrét eset, amikor az orvos a panoráma röntgenhez nyúl, amikor a páciens kifejezetten góckutatásra érkezik, mert jellemzően más terület szakorvosa kéri.
Fogászati gócra utalhatnak:
EZT MINDENKÉPPEN TUDNOD KELL
Ha egy betegség nehezen kontrollálható, gyógyszerekre kevésbé reagál, akkor a kiváltó okok keresése indul meg. Ebben az esetben olyan mélyben zajló folyamatok után kutat a fogorvos, melyek baktériumokat továbbíthatnak a szervezetbe.
Fogászati gócnak számítanak például:
- a gyökérkezelt fogaknál visszamaradt gyulladások,
- a rejtve maradt kezeletlen gyökércsatornák,
- a ciszták, gyulladt tasakok,
- a fogínysorvadás,
- vagy egy az állcsontban maradt gyökérdarab.
A röntgenkép által mutatott estben páciensünk körülbelül 6 évig nem látogatott vissza klinikánkra, miután elkészültek az új fogpótlásai. Alul, a kihúzott fogak helyére, implantátumokra épülő hidakat kapott. A sok év kihagyás után, egészségügyi problémák miatt jelentkezett nálunk, immár góckutatásra.
A felvételen jól látható az állapotromlás, mely az egész szájüreget érinti.
- Fogágybetegség ütötte fel a fejét, melyre abból lehet következtetni, hogy a legtöbb fog gyökere szinte alig van a csontban.
- A hiányos szájhigiénia, a szűrővizsgálatok és fogkőeltávolítások mellőzése miatt a gyulladást okozó baktériumok a fogakat tartó szöveteket, az ínyt és a csontot is megtámadták.
Gócos fog mit okozhat a szervezetben?
- Páciensünk esetében a gócos fog miatt még az implantátumok is veszélybe kerültek. Ezt az implantátumok csúcsa körüli sötét „üreges” terület jelzi, de ugyanígy a foggyökér körüli gyulladások is jól láthatóvá válnak.
- Mindezek összességében gócpontoknak számítanak, tele olyan baktériumokkal melyek veszélyesek lehetnek más szervekre is, ez pedig magyarázatot adott a páciensünk egyéb testi tüneteire.
- A helyzet megoldásához, parodontológus és szájsebész bevonására is szükség volt. Hiszen ahhoz, hogy biztonsággal új fogpótlás készüljön, hogy új implantátum kerülhessen beültetésre, a fogágybetegség megfékezésére volt szükség, melyhez több fog- és a jobb alsó implantátumok (kép bal oldalán láthatók) eltávolítására is szükség volt.
Amikor a panoráma röntgen nem elég – Mikor segítség a fogászati CT?
A digitális röntgenfelvétel 2 dimenziójához képest a fogászati CT részletgazdagabb diagnózist biztosít, segít a fogászati beavatkozásokat még pontosabban megtervezni.
A fogászati CT felvétel valójában egy 3 dimenziós röntgenfelvétel.
Milyen kezeléseknél segít a fogászati CT?
Implantáció:
CT-t leggyakrabban implantációs műtétek előtt készítenek, azért, hogy pontosan meg tudják ítélni, hogy hová lehet az implantátumot beültetni.
Érdekel mik a fogászati implantátumok előnyei, miért választják egyre többen a műgyökér beültetést?
Neked ajánljuk:
Szájsebészeti műtétek:
A szájsebésznek segít a műtéti fogeltávolítás kivitelezésében, az állcsontban maradt foggyökér azonosításában vagy ciszták és granulómák kiterjedésének megállapításában.
Gyökérkezelés:
A gyökérkezeléseknél is egyre gyakrabban alkalmazzák a CT-t, mert pontosan megállapítható a fog gyökerén levő gyulladás mértéke, de a gyökércsatornák száma, vagy korábbi gyökérkezelés során feltáratlanul maradt gyökércsatornát is megtalálják.
Ezek az információk alapvetően határozzák meg a kezelés sikerességét.
EZT MINDENKÉPPEN TUDNOD KELL
A CT felvétel során lehetőség van arra is, hogy csak a kezelendő fogról készítsenek felvételt, így még véletlenül sem teszik ki a pácienseket felesleges sugárterhelésnek.
A 3d fogröntgen egyébként sem jár nagyobb röntgensugárzással, mint a digitális röntgenfelvétel, így veszélytelen, és rutinszerűen alkalmazható.
Clinident fogászat – CBCT és fogászati röntgen Budapest
Klinikánkon olyan digitális berendezést használunk, amely mindkét funkciót betölti, így ugyanazon készülékkel készíthető a digitális panoráma röntgen és a CT felvétel is. A készítés menete sem tér el egymástól, a különbség a gép beállításában van csupán, melyet a felvételt készítő szakember végez el.
Ezek a modern, több funkciós röntgen készülékek előnyei:
- Egy digitális felvétel készítéséhez a régi, hagyományos röntgen film készítése során alkalmazott sugárzásnak csupán a töredékét alkalmazzuk.
- A röntgenképet számítógép jeleníti meg, sokkal részletgazdagabb, mint a hagyományos felvétel.
- A digitális kép kielemzése könnyebb, évek múltán is ugyanolyan minőségű a páciens panoráma röntgen felvétele, ami segít a kiindulási és aktuális állapotot összevetni.
- Digitális formában tárolt felvételt készítünk, amit, ha a páciens kér, akkor CD-re mentjük, vagy e-mailben továbbítjuk a számára.
- Három dimenziós CT felvételt akkor alkalmazunk, ha ez a pontos diagnózis felállításához szükséges.
Milyen gyakran érdemes fogkőleszedés kezelésre jelentkezni, hogy megelőzzük a fogínygyulladást?
Miért fontos a biofilm eltávolítása fogkőleszedés során?
A fogkőleszedés menete Irányított Biofilm Terápia (GBT) segítségével
Kinek való az Irányított Biofilm Terápiás fogkőleszedés?
Neked ajánljuk:
Fogkőleszedés – Egészséges fogak a biofilm eltávolítása után