A fogtömés a fogorvosi rendelők leggyakoribb kezelési típusa, hiszen alig fordul elő olyan páciens, akinek ne lenne, vagy ne lett volna legalább egy szuvas foga. A lyukas fog hirtelen fellépő fájdalommal jelez, leggyakrabban az édes ízű vagy meleg ételek fogyasztásakor.
Azonban, már a legelső tüneteknél sejteni lehet, hogy nincs visszaút, fogorvosi kezelésre, fogtömésre lesz szükség, s ha ilyenkor időpontot egyeztetünk, akkor általában kisebb kezeléssel és kisebb költséggel meg is úszhatjuk a kalandot. A fogtömés árak tehát azon is múlnak, hogy az első tünet után meddig halogatjuk a magán fogorvos látogatását.
Mitől függnek a fogtömések árak?
A szuvas fogak kezelésének legalacsonyabb és legmagasabb árai között, azaz a fogtömés árak tekintetében, rendelőnként akár nagyobb eltérések is lehetnek. A fogászati költséget nem érdemes forintra pontosan összehasonlítani, hiszen a felhasznált anyagokon és eszközparkon túl, az ellátás színvonala, a szakemberek tapasztalata, sőt a szükséges kiegészítő vizsgálatok is sokat számítanak. A legjobb ellátáshoz és tartós fogtöméshez ezért érdemes személyesen is megismerkedni a fogászati rendelővel.
A fogtömés ára és minősége
Az orvos által készített fogtömés ára és annak tartóssága általában összefüggnek egymással. A tartósság pedig egyrészt a töméskészítés technikáján, másrészt az anyag minőségén is múlik.
• A rendelőnkben készült fogtömésekhez kizárólag prémium minőségű, svájci és japán tömőanyagokat használnak a szakembereink.
• Az így készült tömések garanciális- és egyben hosszútávú megoldásokként is szolgálják pácienseinket. Rendelőnk által a fogtömésre biztosított garancia 1 év.
Kapcsolat a szuvasodás nagysága és a fogtömés árak között
A fogtömés árak további befolyásoló tényezője lehet a szuvasodás mértéke is. A költségek kalkulációjánál válik meghatározóvá, ha valaki rendszeresen jár ellenőrzésre, illetve az első tünet felbukkanásakor azonnal időpontot egyeztet a fogorvoshoz.
• Minél tovább halogatjuk a kezelést, minél ritkábban járunk szűrővizsgálatokra, annál nagyobb az esély egy kiterjedt szuvasodásra. Ilyenkor pedig csak nagyobb mennyiségű tömőanyaggal lehet helyreállítani a fog eredeti formáját és pótolni az elvesztett foganyagot.
• A fogtömés ára tehát a kezelendő fogfelületek számától is függ. A szuvasodás nagyságán túl az árat kisebb mértékben még az is befolyásolhatja, hogy metszőfog vagy hátsó, rágófog érintett-e a szuvasodásban.
Hogyan lyukad ki a fog, hogyan alakulnak ki a fogszuvasodás tünetei?
Mi az 5 leggyakoribb jel? Jók a szájápolási szokásaid?
Hogyan igyunk kólát és más üdítőket a fogak károsodása nélkül?
11 módszer a fogszuvasodás tünetei ellen
Neked ajánljuk:
A fogszuvasodás tünetei – A kóla és a cukor hatása a fogakra
EZT MINDENKÉPPEN TUDNOD KELL!
Fontos tudni, hogy jellemzően még a gyökérkezelés is a rendszertelen szűrővizsgálat és a kezelés halogatása miatt válik szükségessé. A szuvasodás ilyenkor olyan mélyre terjed, hogy eléri a pulpát, ami begyullad, így egyetlen töméssel már nem lehet meggyógyítani a fogat. A fogtömés árak mellett ilyenkor a gyökérkezelés árával is számolni kell.
Mi a különbség a hagyományos és a mikroszkópos gyökérkezelés között?
Milyen esetekben javasoljuk és mikor lenne feltétlenül szükséges a mikroszkópos kezelés? Mik az előnyei?
Mi a mikroszkópos gyökérkezelés menete?
Mitől függ a mikroszkópos gyökérkezelés ára a Clinidentben?
Neked ajánljuk:
Esztétikus fehér tömés – kompozit fogtömés árak
A fogtömés technológiája sokat változott az elmúlt évtizedekben. Az ezüst színű amalgám tömés mára teljesen elavulttá vált a benne lévő higany egészségre- és környezetre gyakorolt terhelő hatása miatt. Helyét az esztétikus fogtömés vette át, melyet napjainkban leggyakrabban fényre kötő kompozitból készítenek.
Az esztétikus tömés számos előnyös tulajdonsága közé tartozik, hogy készítéséhez jóval kevesebb foganyag elcsiszolása szükséges, mint az amalgám töméshez, aminek használatát egyébként is szigorú szabályozásokkal korlátozták.
Mit kell feltétlen tudnod az amalgámról?
Miért kell eltávolítani az amalgám tömést és hogyan zajlik?
Mik a higanymérgezés tünetei?
Mit tegyél az amalgám töméseddel, ha várandós vagy?
Hogyan előzd meg várandósan az amalgám alászuvasodását!
Neked ajánljuk:
A kompozit tömés előnyei és hátrányai
• A kompozit tömések szinte tökéletesen illeszkednek a saját fogak színéhez, így igazán természetes hatást, nagyszerű esztétikát biztosítanak, és egyáltalán nem tűnnek ki a sorból.
• Igényes, esztétikus megoldást jelentenek a mosoly zónában, az elülső fogakon. Direkt héjként a fogak közötti rés diszkrét zárásához használják.
• A fogtömés árak viszonyában a kompozit olcsóbb, mint az inlay, de drágább, mint az amalgám. A székben eltöltött idő pedig megint csak a szuvasodás mértékétől függ, de mégis ez a leggyorsabban elkészülő fogtömés fajta.
• A kompozit tömés a töméskészítés jelenlegi, legnépszerűbb fajtája.
• A legtöbb fogpótláshoz hasonlóan a kompozit tömések sem örök életűek, egy napon bizony ki kell cserélni őket. Azonban a rendszeres állapotfelmérés, a fogkő leszedése és a helyes fogmosás mellett átlag 5 évig kitartanak, így hosszan tartó, egészséges fogakat biztosítanak.
Milyen esetekben ajánlott a porcelán héj, milyen érvek szólnak mellette?
5 jellemző probléma, amire a foghéj a megoldás
A héj készítése 5 lépésben, mi jelenthet nehézséget a készítése során, mennyire fáj a kezelés?
Hogyan, milyen garancia vonatkozik a porcelán héjra és mennyibe kerül a kezelés?
Neked ajánljuk:
Érvek kompozit tömés készítésére
Esztétikus tömés 7 lépésben
1. A kompozit tömések általában egy alkalommal készülnek el.
2. Amíg a fog zsibbad, a fogorvos eltávolítja a szuvasodást vagy a régi tömőanyagot.
3. Az üreget alaposan megtisztítják és gondosan előkészítik, mielőtt az új tömést elkészítenék.
4. Ha a szuvasodás a pulpa közelében volt, akkor a fog alábélelést is kap a fokozott védelem érdekében.
5. A kompozit tömőanyagot ezután helyezik az üregbe, kialakítják az anatómiai fogfelszínt és polírozzák, így visszaállítják a fog eredeti formáját és funkcióját.
6. Normális jelenség, ha a zsibbadás elmúltával átmeneti érzékenységet tapasztalunk a melegre és a hidegre, ez azonban el is múlik, mihelyt a fog hozzászokik az új töméshez.
7. Amennyiben rágás közben tapasztható kényelmetlen érzés, azt azonnal jelezni kell a fogorvosnak. Ilyenkor a tömés magasságának korrekciójával az érzékenység is elmúlik és megelőzhető a fog túlterhelése.
Miről ismered fel a régi vagy meglazult fogtömést?
Miért esik ki a fogtömés?
Kiesett fogtömés esetén mi a teendő?
Mikor kell ideiglenes tömés a fogba?
Neked ajánljuk:
Fogtömés porcelánból – a tartós és esztétikus inlay
Az inlay fogtömés a szuvasság helyreállításának másik lehetősége. Amikor a fogtömésünk porcelánból készül, akkor az egyik legmodernebb technológiát alkalmazó fogtömést kapjuk. Tartós és esztétikus megoldást jelent a szuvasodást helyreállító kezelések között.
Az inlay készítés előnyei és hátrányai
• Ezt a ragasztható fogtömést a fogorvos nem közvetlenül a páciens szájában alakítja ki, hanem lenyomat alapján, laboratóriumi körülmények között készül, így elkészítése tovább tart, mint egy kompozit tömésé. Az elkészült betétet a fogorvos ragasztással rögzíti az általa előkészített üregbe.
• Ez az ismert legtartósabb tömésfajta, hiszen a készítés folyamatába már a fogtechnika is bekapcsolódik, viszont így a fogtömés árak is magasabbak lesznek.
• Megbízható, rendkívül esztétikus, a saját fogaktól szinte megkülönböztethetetlen végeredményt kapunk.
• Betétek készülhetnek kerámiából, kompozitból, ezek hibridéből, illetve aranyból is.
• A kerámia pótlások rendelkeznek a legkedvezőbb tulajdonságokkal, ezeknek a legnagyobb a kopásállóságuk és ezek nyújtják a legesztétikusabb látványt is.
• A legtöbb fogpótláshoz hasonlóan a betétek sem örök életűek, egy napon bizony ki kell cserélni őket. Azonban rendszeres állapotfelmérés, fogkő-eltávolítás és helyes fogmosás mellett legalább 10 évig kitartanak, így hosszú ideig megfelelő rágó funkciót biztosítanak.
Miből lesz a fogkő?
Miért fontos a biofilm eltávolítása fogkőleszedés során?
A fogkőleszedés menete Irányított Biofilm Terápia (GBT) segítségével
Milyen gyakran érdemes fogkőleszedés kezelésre jelentkezni?
Neked ajánljuk:
Fogkőleszedés – Egészséges fogak a biofilm eltávolítása után
A betétek kiterjedése szerint beszélhetünk inlayről, onlayről és overlayről:
Inlay: a pótlás nem érinti a fog egyetlen csücskét sem.
Onlay: legalább az egyik csücsökre kiterjed a tömés.
Overlay: az onlay egy típusa, mely az összes csücsköt lefedi.
Esetek, amikor inlay készítése javasolt
Inlay készítése 7 lépésben
1. Konzultáció és kezelési terv – az első találkozás alkalmával egy általános állapotfelmérés történik fogröntgen vagy panoráma röntgen alapján. Mindig készül egy személyre szabott terv, ami tartalmazza, hogy hány alkalom szükséges a kezeléshez, várhatóan mennyi idő alatt készül el a betét és hogyan alakulnak a fogtömés árak a kompozit vagy inlay betét esetében.
2. Az inlay betétek elkészítéséhez általában két alkalom szükséges.
3. Az első alkalommal, amíg a fog zsibbad, a fogorvos eltávolítja a szuvasodást vagy a régi tömőanyagot.
4. Az üreget alaposan megtisztítják és gondosan előkészítik, úgy alakítják a felületet, hogy megfelelően illeszkedjen egy inlay betéthez.
5. A preparált fogról ezután lenyomat készül, majd ideiglenes tömés kerül az üregbe, ami átmenetileg helyettesíti a betétet.
6. A lenyomat alapján a fogtechnikai laboratóriumban készül el az inlay tömés. A fogtechnikus korszerű gyártási technológiák alkalmazásával pontosan illeszkedő, tartós pótlást készít.
7. A második alakommal a fogorvos bepróbálja az elkészült betétet, ellenőrzi a széli zárást, hogy tökéletes-e az illeszkedés és – amennyiben mindent rendben talál – speciális ragasztóval rögzíti a betétet. A kész betét anatomikus formájának és élethű színének köszönhetően teljesen beleolvad a környezetébe, így szinte észrevehetetlen. A végeredmény tehát egy precízen illeszkedő, életteli színű, élethű rágófelszínnel rendelkező fog!
Vajon neked való megoldás az inlay fogtömés?
A betéteket olyan fogak javítására használhatjuk, amelyek nagy méretű, régi, rosszul záródó tömésekkel rendelkeznek, vagy amelyek szuvasodás vagy trauma miatt sérültek, letörtek. A betét ideális alternatívát jelent az amalgám és a kompozit tömések mellett és kisebb beavatkozást jelentenek, mint a porcelán korona vagy a cirkónium korona, mivel kevesebb foganyagot távolítanak el a betétek előkészítése során.
Ezért szeretjük az inlay fogtöméseket
• Esztétikus megoldást nyújt kiterjedt foganyag-veszteség kezelésére, lekopott csücskök helyreállítására.
• Megbízható és jól terhelhető megoldás gyökérkezelt fogak ellátására, illetve harapásemelésre is.
• Épülhet rá híd típusú fogpótlás. Foghiány esetén a szomszédos fogak külső felszínének lecsiszolása nélkül páratlan pótlást kaphatunk az inlay híd által.
• Ellenálló és tartós megoldás fogszuvasodás ellátására. Jobb fizikai adottságokkal rendelkezik, mint a fehér fogtömés. Nagyobb a kopásállósága, ellenállóbb a mechanikai hatásokkal szemben.
• Precíz technológiával készül. A betét ezredmilliméter pontossággal zárja a kitöltendő üreget, míg a hagyományos kompozit tömések a polimerizáció során bizonyos fokú zsugorodást szenvedhetnek.
• Szintén a pontos széli záródásnak köszönhetően elkerülhető a fogérzékenység. A későbbiekben kevésbé lesz érzékeny a fog és az alászuvasodás is ritkábban fordul elő.
A fogérzékenység tünetei
Azonnali orvosi ellátást igénylő fogérzékenység
Fogkrém érzékeny fogakra – Ezek a legfontosabb hatóanyagok
Speciális fogmosás az érzékeny fog védelmére
A fogkefe választás legfőbb szempontjai
A legfontosabb, otthoni szájápolási tanácsok fogérzékenységre
Neked ajánljuk:
Érzékeny fog okai, tünetei, legjobb fogkrémek fogérzékenységre
Fogtömés Budapest – A fehér fogtömés ára és az inlay tömés ár
A fogtömés a lyukas fogak kedvező árú és hatékony helyreállítási módszere. Az esztétikus fogbetét ára általában duplája a hagyományos fehér tömés árának, persze ez a porcelán betétre igaz, a kompozit betét kevesebbe kerül.
A fogtömés ára tehát elsősorban a szuvasodás mértékétől és a választott fogtömés típusától függ. Amennyiben több fog szorul ellátásra, akkor súlyosságtól függően lehet a kezelésüket időzíteni, priorizálni.
EZT MINDENKÉPPEN TUDNOD KELL!
A fogak helyreállítását szolgáló tömésekre úgy érdemes tekintenünk, mint a fogaink egészségbe tett befektetésekre, melyek csökkentik annak az esélyét, hogy később drágább kezelésekre legyen szükség. Ha egy lyukas fogat nem kezelnek, akkor az előbb vagy utóbb a fog elvesztéséhez vezethet.
Persze a modern fogászat szinte minden problémára tud megoldást, így foghúzást követően, a hiányzó fog pótlására több lehetőségünk is van. Választhatunk a fogbeültetés vagy fogászati híd készítése között, ám azzal fontos tisztában lenni a fogászati költségeink kalkulálásakor, hogy a fogtömés árak a fogpótlásokkal szemben kevésbé terhelik meg a pénztárcát. A hiányzó fog pótlása mindig költségesebb, jobban a zsebünkbe kell majd nyúlni, mint egy időben elvégzett tömés vagy inlay kezelés esetén.