Sajnos tény, hogy a torlódott fogak, a fogszabályozás elmulasztásának nyilvánvaló jelei nem csak esztétikai problémát okoznak, hanem a fogak egészségére is rányomhatják bélyegüket. Ilyen esetekben a fogközöket igen nehéz tisztítani, ami pedig lassan, de biztosan fogszuvasodáshoz vezethet.
A korszerű eljárásoknak és eszközöknek köszönhetően ma már a felnőtt fogszabályozás is tökéletes eredményekkel valósítható meg. Amennyiben gyermekkorban nem került rá sor, az még nem jelenti azt, hogy le kellene mondani a rendezett, esztétikus megjelenéssel bíró fogakról.
Miért szükséges a felnőtt fogszabályozás, mit kezelhetünk és előzhetünk meg vele?
Bár jobb fiatalabb korban túlesni rajta, igen gyakran előfordul, hogy a fogszabályozás lehetősége csak felnőttként merül fel. A kezelés célja az esztétikum mellett mindig az, hogy a fogazat ideálisan funkcionáljon, a páciens jól tudjon rágni, nyelni, beszélni.
Fogszabályzóval megelőzhető vagy kezelhető problémák:
- Kusza fogsor miatti fogszuvasodás
- Állandó fogínygyulladás
- Későbbi fogágybetegség – fogínysorvadás
- A fogvesztés és a foghiány valamennyi káros mellékhatása
- Rendellenes harapás miatti állkapocsízületi ártalom
- Önbizalomhiány, önértékelési zavarok.
- Beszédzavar
Foghiány a mosolyzónában előtte-utána képekkel
Hogyan pótoljuk esztétikusan, láthatatlanul az elvesztett fogat?
Lehet természetes és elegáns megjelenése egy implantátumos fogpótlásnak?
Lehet fémmentes egy implantátum?
Neked ajánljuk:
Fogszabályozás felnőtteknek – Hány éves korig érdemes belevágni?
Bár a fogszabályozás felnőtt korban némileg különbözik a gyerekkoritól, sosem késő elkezdeni azt. Még az évtizedek óta fennálló szabálytalanságot, harapási rendellenességet is érdemes rendbe tenni, hogy az egészséges fogak még hosszú-hosszú évekig bírják a rájuk nehezedő erőket.
Az állkapocsízületi problémák legfőbb okai
Honnan tudhatjuk, hogy érintettek vagyunk-e? Tünetek, amelyek gnatológusért kiáltanak
Milyen lépésekből áll a személyre szabott gnatológiai terápia?
Így történik a helyes harapás beállítása új fogpótlás készítése esetén
Neked ajánljuk:
- A felnőttkori fogszabályozásnak igazából nincs felső korhatára, ám minél későbbre halasztjuk a kezelést, annál valószínűbb, hogy a fogak rendellenes helyzete és a harapási rendellenesség miatt a fogsorunk már komolyabb kezelésre szorul.
- Idősebb korban akkor lehet nagyobb jelentősége a fogszabályozásnak, ha mondjuk az alapvetően rendezett és ápolt fogsorunkban változást tapasztalunk: a fogak valamelyest elmozdultak, vagy megváltozott a harapásunk.
- Ilyenkor a felnőtt fogszabályozás segítségével megállíthatjuk a folyamatot, mely károsan hatna a fogak esztétikájára, egészségére, de akár az állkapocs ízület egészségére is, s így az igen gyakori gnatológiai problémákat is megelőzhetjük.
Mi okozza a fogak mozgását, meddig normális a mozgásuk?
Mennyi időbe telik a fogak látványosabb elmozdulása?
Milyen tünetekkel kell fogorvoshoz fordulni?
A mozgó fogak legveszélyesebb okai és kezelésük
Hogyan előzhetjük meg otthon a mozgó fogak okozta problémákat?
Mozgó fogak kezelése házilag
Neked ajánljuk:
A gyermek- és felnőttkori fogszabályozás közötti különbségek
A kezelés során a fogak ugyanolyan módon mozgathatók a felnőtteknél, akárcsak a fiataloknál, ám mégis vannak különbségek. Vannak esetek, amelyek gyermekkorban még tökéletesen orvosolhatók, míg felnőttkorban ugyanezeket már nem lehet maradéktalanul megoldani.
- Azért is különböztetjük meg a felnőtt és gyermek fogszabályozást, mert a felnőtteknél az állkapocs és a teljes fogazat már kifejlődött, így a fogak elmozgatása komplex kezelést és több időt igényelhet.
- Felnőttkorban a nagyobb mértékű harapási rendellenességet és torlódást tökéletesen csak állcsont műtéttel vagy foghúzással kombináltan kezelhetjük.
- Bár a felnőtt fogszabályozás sok esetben komplexebb, mégis fontos kezelés, hiszen az esztétikán és a funkción is jelentősen javítani tudunk.
Mik lehetnek a felnőtt fogszabályozás alternatívái?
Sajnos sok szülő nem fektet elegendő hangsúlyt arra, hogy a gyermeknél a fogszabályozó kezelés a megfelelő időben és módon elvégzésre kerüljön. A fogakkal való elégedetlenség pedig felnőttkorban egyértelműen rányomja bélyegét a magabiztosságra, hátulütőit pedig a felnőtt páciensek mind a magánélet, mind pedig az önmegvalósítás terén megérzik.
- Aki nem szeretne több hónapon át tartó fogszabályozásba kezdeni, mégis rendezett mosolyra vágyik, az -a fogazat kiindulási állapotától függően-, választhat a porcelán héj és az esztétikus cirkon korona, vagy teljes kerámia korona adta lehetőségek közül.
- Az azonban biztos, hogy beavatkozás nélkül a fogszuvasodás, a fogágybetegség és a szinte elkerülhetetlenül kialakuló foghiányok miatt később a mosolynak már komplex ellátásra lesz szüksége.
- Ehhez a modern fogászatban a kezelésbe már bevonják a fogínysorvadás-, a szájsebészet– vagy éppen a gnatológia szakértőjét is, és koronákkal, hidakkal és implantátum beültetéssel oldják meg fogazati problémát.
Miből készül a cirkon korona?
Cirkon fogpótlás – Az 5 legfontosabb, amit tudnod kell róla
A cirkon korona és a fémmentes préskerámia korona összehasonlítása
Teljes kerámia korona vagy cirkon korona – Kinek, melyiket ajánljuk?
Így zajlik az esztétikus és elegáns cirkon korona készítése a Clinidentben
Neked ajánljuk:
Cirkon korona vagy teljes kerámia korona? Melyik lehet a jobb?
Milyen felnőtt fogszabályozó készülékek léteznek?
Általában elmondható, hogy minél fiatalabb korban történik a fogszabályozás, annál gyorsabban érhető el vele eredmény. Ez természetesen a rendellenesség mértékétől is függ, de fiatal korban a fogakat tartó csontállomány sokkal gyorsabban reagál a kezelésre, jobb az anyagcseréje és gyorsabb a csontképződés.
Az új típusú készülékek legfontosabb előnyei:
- A kezelések korszerűbbek mint a régi, 1-2 évtizede használt készülékek esetén, így az akár rövidebb is lehet.
- A legújabb típusú, ragasztott fogszabályozókkal kényelmesen, gyorsan, sőt akár észrevétlenül alakíthatunk fogsorunkon.
- Többféle fogszabályozó típus közül választhatunk, így a fogszabályozó kezelést akár az életstílusunkhoz is igazíthatjuk.
- Manapság arra is lehetőség van, hogy láthatatlan fogszabályozót válasszunk, melynek több típusa is ismert: az alig észrevehető esztétikus porcelán fogszabályozó, a diszkréten áttetsző és kivehető sínek, vagy a teljesen láthatatlan, a fogak nyelv felőli oldalán rögzített belső fogszabályozó.
- A kívülre rögzített készülék esetén dönthetünk az önligírozó mechanizmussal működő szabályozó mellett, mely lágyabb erőleadással, kíméletesebb fogmozgatást végez. A kezelés kényelmesebb és ritkább orvosi vizitekre van szükség.
Honnan tudhatjuk, hogy fogszabályzóra van szükségünk?
Fogszabályzó típusok a modern fogszabályozásban
Porcelán fogszabályozó kínálat a Clinidentben
Mennyibe kerül az esztétikus porcelán fogszabályzó?
Az 5 leggyakoribb páciens kérdés porcelán fogszabályzó előtt
Neked ajánljuk:
Porcelán fogszabályzó – Milyen esetben, melyiket, mennyiért?
EZT MINDENKÉPPEN TUDNOD KELL
Az esztétikus és lágy erőkkel működő rögzített fogszabályozók nem csupán a legmodernebb és legkíméletesebb készülékek, de adott esetben a kezelési idő is lerövidülhet, esztétikus változatban pedig rendkívül diszkrét megjelenést biztosítanak a felnőtt fogszabályozás idejére.
Fogszabályzó felnőtteknek – A Clinident modern készülék ajánlata:
Gyermekkorunkból sokan emlékszünk még a robosztus, messziről is kiszúrható készülékekre, melyek szinte megbélyegezték viselőjüket.
Manapság azonban nem csak, hogy megváltozott a fogszabályozáshoz való hozzáállás, és viselésük már kicsit sem számít cikinek, de a készülékek is sokat fejlődtek, alakultak az évtizedek alatt.
Így az életvitelünktől, foglalkozásunktól függően választhatunk a fixen rögzülő fogszabályozók és a kivehető változatok között.
A Damon fogszabályozó és előnyei
Leggyakoribb páciens kérdés: melyik esztétikus fogszabályozó a legjobb
A Damon fogszabályozó rendszer titka
Damon clear fogszabályozó ár – Összehasonlítottuk, mi éri meg jobban
Neked ajánljuk:
Fix, azaz rögzített fogszabályozóink
Klinikánkon a legkedveltebbek a hagyományos, gumiligatúrával rögzített készülékek, valamint az önligírozó készülékekkel végzett fogszabályozó kezelések. Mindkét típus a kiindulási helyzettől függően, általában 1-2 évig marad a fogakon.
- A hagyományos fogszabályozónál gumikarikákkal rögzítik a sínt a bracketekhez, ami a fogszabályozó merevebb rögzülését biztosítja.
- Az önligírozó fogszabályozó esetén az ívet önzáró bracketek vájatába fűzik be, így nincs szükség gumira, az ív pedig így könnyebben el tud csúszni a zárban. A lágy erőkkel dolgozó önligírozó eszközök így finom mozgatást, fogszabályozást tesznek lehetővé.
- Mindkét készülék esetén, meghatározott időnként aktiválás (ívcsere, gumicsere) szükséges, amit addig folytatnak, míg a fogak a megfelelő pozícióba nem kerülnek.
- Az önligírozó fogszabályozó esetén ritkábban, kb. 6-8 hetente szükséges a kontroll.
A felnőtt fogszabályozás során a páciensek -a fémszínű készülék helyett-, sokszor előnyben részesítik a szinte láthatatlan és esztétikus megjelenést biztosító porcelán fogszabályozókat:
- Mind a hagyományos, mind az önligírozó elérhető esztétikus változatban is.
- Az esztétikus fogszabályozók fogszínű fehér vagy áttetsző alkatrészekkel működnek.
- Rendelőnk kínálatában a hagyományos Signature III. esztétikus készülék és az esztétikus önligírozó Damon Clear szerepel. Akit pedig nem tántorít el a fogszabályozó fém színe az az önligírozó Damon Q fogszabályozót is választhatja.
Kivehető fogszabályozó felnőtteknek:
Az átlátszó fogszabályozók alkalmazása már szűkebb mozgásteret, felhasználást biztosít.
- Az átlátszó sínt napi 20-22 órát kell viselni folyamatosan.
- Nem minden fogazati eltérés alkalmas a kivehető sínnel való kezelésre, jelentős szabálytalanságot nem tudunk korrigálni vele.
- Ennek ellenére számos olyan helyzet van, amikor ideálisnak bizonyulnak és remekül illeszkednek viselőjük életmódjához, munkahelyi sajátosságaihoz.
- Rendelőnk kínálatában a Clear Aligner és hozzá hasonló BioAligner sínek szerepelnek.
Belső fix fogszabályozók: Klinikánkon – a nyelv felőli készülékek magas költsége miatt-, jelenleg nem foglalkozunk belső fogszabályozással.
Milyen az átlátszó Clear Aligner fogszabályozó, és mi a menete?
Kinek és mikor ajánljuk a láthatatlan fogszabályozót?
Mitől függ a Clear Aligner fogszabályozás ára?
Leggyakoribb páciens kérdések a Clear Aligner láthatatlan, kivehető sín kapcsán
Neked ajánljuk:
Clear Aligner: láthatatlan, kivehető fogszabályozó – Budapest
A felnőtt fogszabályozás menete: tervezéstől a kezelés végéig
A fogszabályozó kezelés előkészületei
1. Az első konzultáció során a fogszabályozó szakorvos felméri a fogak helyzetét és tájékoztat a kezelés menetéről, melynek része az árajánlat összeállítása is.
2. Az elkészült röntgenfelvételek és lenyomatok alapján az orvos megtervezi a kezelést és legyártatja a fogszabályozót.
3. A fogszabályozó felhelyezése előtt fontos rendbe tenni az esetleges fog- és íny problémákat is. Fogkő-eltávolításra biztosan szükség lesz, a lyukas fogakat is be kell tömni, sőt az is előfordulhat, hogy egy-egy fog kihúzására is sort kell keríteni.
A rögzített fogszabályozó felragasztása
A fix fogszabályozó, legyen az fém vagy esztétikus porcelán – átadása általában 1-2 órát vesz igénybe és a következő lépésekben történik.
1. Fogak megtisztítása és a fog felszínek szárítása.
2. Az orvos a megtisztított fogfelszínekre applikálja azt a ragasztót, mely a fém vagy a porcelán bracketeket rögzíti.
3. Végezetül az apró, négyzet alakú bracketbe fűzi be az orvos a fogszabályzó ívet, mely így a fogakat egymáshoz is rögzíti.
4. Maga a felrakás nem jár fájdalommal, nem sokkal később viszont már érezhetjük a fogszabályozó hatását, ezért az első néhány napban érdemes könnyen rágható ételeket fogyasztani.
Hasznos tippek a fogszabályozó viseléséhez!
Érzékenység: Az első egy-két héten normális jelenség a fájdalom, főként rágás és harapás során.
- Ha nagyon elviselhetetlen az érzés, akkor nyugodtan be lehet venni egy-egy fájdalomcsillapítót az adagolási útmutató szerint.
- Lehetséges, hogy az első napokban csak joghurtot, rántottát, krémlevest, főzeléket, püréket, banánt és reszelt almát tudunk fájdalom nélkül elfogyasztani.
Sebek: Előfordulhat, hogy a nyálkahártyát irritálja, dörzsöli a fogszabályozó készülék.
- A sebek kialakulása megelőzhető az orvostól kapott, vagy patikában, drogériában vásárolt viasszal.
- A viaszt az elálló, kiálló alkatrészre érdemes rányomni fogmosás után, ez véd majd a nyálkahártyát a sérüléstől. Sebek esetén kerülni kell a forró, fűszeres, csípős és savas ételeket, mert fokozzák a kellemetlenséget.
Fogmosás: Mivel a fogszabályozóba könnyen beleragad az étel, sokkal jobban kell ügyelni a megfelelő fogtisztításra.
- A kezelés időtartama alatt naponta háromszor, vagy minden étkezés után érdemes fogat mosni, melyhez speciális fogköztisztító kefe és fogselyem használata is szükséges, de a szájzuhany sem árt.
- Az otthoni tisztítás mellett alkalmanként szükség lehet rendelőben végzett fogkőleszedésre is, melynek során a dentálhigiénikus eltávolítja a gyulladást okozó fogkövet és a nem túl esztétikus elszíneződéseket.
Kerülendő ételek: Kerülni kell az olyan élelmiszereket, amik beleragadhatnak a fogszabályozóba, beszorulhatnak a fogak közé, valamint azokat, melyek túl sok cukrot tartalmaznak.
- Diétázni természetesen nem kell, de néhány dologról jobb lemondani. (Pl.: rágógumi, kemény és ragadós cukorkák, tejkaramella, magvak, pattogatott kukorica, chipsek)
Fogvédő használata: Extrém sportokhoz, küzdősporthoz, csapatjátékhoz fogvédő viselése javasolt.
- Érdemes ezeknél speciális fogvédőt viselni, ami megvédi a száj belsejét az ütések miatti sérülésektől.
Fogszabi kontroll: Készülék típustól függően 2-8 hetente kell megjelenni kontrollon.
- Ilyenkor a fogazat változásai mellett a készüléket is ellenőrzi az orvos.
- Sínes kezelés esetén új szettet ad, vagy dönt a másik sínre való átállásról.
- A rögzített fogszabályozót igazítják, gumiligatúrát vagy ívet cserélnek, vagyis aktiválják a készüléket.
- Aktiválás után két-három napig ismét felléphet a kezdetekben tapasztalt érzékenység.
Miből lesz a fogkő és milyen jelek utalnak a jelenlétére?
Miért fontos a biofilm eltávolítása fogkőleszedés során?
A fogkőleszedés menete Irányított Biofilm Terápia (GBT) segítségével
Milyen gyakran érdemes fogkőleszedés kezelésre jelentkezni?
Miért javasolt ezt a korszerű fogtisztítás a fogszabályzás idején?
Neked ajánljuk:
Fogkőleszedés – Egészséges fogak a biofilm eltávolítása után
Fogszabályozó kezelés után – Éjszakai fogszabályzó felnőtt korban
A kezelés a készülék levételével még nem ér véget, mert az elért eredmények csak annyira tartósak, amennyire gondos gazdái vagyunk az új mosolyunknak.
A fogszabályozó eltávolítása után a fogszabályozás idejének kétszereséig kell még az úgynevezett retenciós készüléket is viselni, melynek két fajtáját alkalmazzuk a Clinidentben.
- Az egyik típus rögzített, mely a rögzített fogszabályozó eltávolítása után a front fogak belső felszínére kerül fel egyfajta “helyben tartóként”. Viselése kényelmes, a beszédet egyáltalán nem zavarja.
- A másik típus az éjszakai kivehető fogszabályozó, ami valójában egy átlátszó sín. Ezekkel együttesen a fogak visszarendeződését akadályozhatjuk meg, hiszen a fogak új pozícióban történő rögzülését segítik.
- A tartós eredmény eléréséhez elkerülhetetlen a viselésük, de idővel ezek is elhagyhatók lesznek.
Így alakulnak a felnőtt fogszabályozás árak
A felnőttkori fogszabályozás árak adott esetben eltérnek a fiatalkorban végzett kezelésétől, de nem azért mert a készülék kerül többe, hanem mert felnőttként komplexebb lehet a kezelés, illetve valamivel tovább is tarthat, ami miatt többször kell kontrollon megjelenni.
Bár a magán fogászat árakat tekintve eltérő ajánlatokkal találkozhatunk, az ár jellemzően a készülék típusától függ. A kezelések általában 200 ezer forint felett kezdődnek, de ezen felül még – minden esetben- a rendszeres kontroll díjával, valamint az utókezelés azaz a retainer díjával is számolnunk kell.
Legyen szó akár karrierről, akár a magánélet alakulásáról, a fogszabályozási kezeléssel nyert mosoly szerepe és értéke valójában felbecsülhetetlen. A kezelési tervben szereplő korszerű készülékek és a kifogástalanul megvalósított szabályozási terv is mind azt a célt szolgálják, hogy mindennapjainkat fogproblémák nélkül, magabiztosabban élhessük meg.
Felnőtt fogszabályzó kezelést végző orvosaink:
Fogszabályozás felnőtt korban vélemények:
„Dr. Kerekes Fanni doktornővel: fogszabályozás – Tökéletesen sikerült és abszolút fájdalommentesen.” – H.A.
„Dr. Kerekes Fanni gyorsan és professzionálisan kerekestül jobb irányba megváltoztatta az életem! Örökké hálás leszek érte!” – T.G.
„Dr. Koncz Andrea és Dr. Kerekes Fanni magas szintű kollaborációjának köszönhetően mára olyan javuláson vagyok túl, amire nem számítottam. Rendkívül hatékonyan dolgoznak, és empatikusak, kedvesek mindketten.” – F.ZS.