Porcelán fogszabályzó – Milyen esetben, melyiket, mennyiért?

A fogszabályozás témakörben az esztétika és az egészség kéz a kézben jár. Az egymásra dőlt, torlódott fogak, a harapási rendellenességek ugyanis gyakran a szájhigiéniára is rányomják bélyegüket, s innentől még a legnagyobb odafigyelés ellenére is egyenes út vezethet a fogszuvasodáshoz. 

A felnőtteket sokszor a fogszabályzó látványa rettenti el a kezeléstől és hagyják a fogaikat eredeti állapotukban. Pedig egy porcelán fogszabályzó nem csupán finom eleganciát sejtet, de tiszteletet és elismerést is kiválthat a fogak egészségéért tett igyekezet.

Mosolyrendezés - kerámia fogszabályozó - Budapest

    Időpontot kérek

    Honnan tudhatjuk, hogy fogszabályzóra van szükségünk?

    Bár nem szükséges magunk diagnosztizálnunk a fogaink állapotát, mégis vannak olyan szembetűnő jelek, melyek egyértelműen fogszabályozó szükségére utalhatnak. 

    A fogak torlódása, elmozdulása bármely életkorban bekövetkezhet még akkor is, ha alapvetően rendezettek voltak a fogaink. Az emberi fogazatot ugyanis rugalmas gyökérhártya rostok rögzítik a fogágyban, így azok nem mereven, hanem a mindennapos terheléshez megfelelő mobilitással rögzülnek.

    Ha felnőttként egy vagy több mozgó fog miatt feszülést, vagy rést tapasztalunk a fogsorban, esetleg kényelmetlenné válik a harapás, akkor mihamarabb fogorvosi időpontot kell egyeztetni.

    Mi okozza a fogak mozgását, meddig normális a mozgásuk?

    Mennyi időbe telik a fogak látványosabb elmozdulása?

    Milyen tünetekkel kell fogorvoshoz fordulni?

    A mozgó fogak legveszélyesebb okai és kezelésük

    Hogyan előzhetjük meg otthon a mozgó fogak okozta problémákat?

    Mozgó fogak kezelése házilag

     

    Neked ajánljuk:

    Mozgó fog – Mi okozza, hogyan kezelik, mit tehetünk ellene?

    Tünetek, amelyek fogszabályozási konzultációt igényelnek:

    • A fogak ferdén nőttek vagy zsúfoltak.

    • A fogselyem nem vagy csak nehezen használható.

    • A rendszeres fogmosás ellenére is gyorsan fogkőfelrakódás jelenik meg.

    • Gyakran elharapjuk a nyelvet vagy az arc belső területét.

    • Összezáráskor egyes fogak nem illeszkednek megfelelően.

    • A beszéd, a hangképzés nehézségeit tapasztaljuk.

    • Ébredéskor állkapocsfájdalom vagy rágás közben kattogás, recsegés – ropogás hallatszik.

    • Az orron keresztüli rendes légzés helyett száj légzés a jellemző.

    • A tejfogakat túl korán, vagy az általánosnál később, esetleg nem rendes fogváltás során vesztettük el, hanem baleset, begyulladt szuvas tejfog vagy foghúzás miatt.

    • A normálishoz képest késve vagy későn nőttek ki a felnőtt, maradó fogak.

    • Nehézségek jelentkeznek az élelmiszer rágásakor.

    • Foghiányunk van vagy extra, szám feletti fogakkal élünk.

    • Feszülést tapasztalunk a fogsorban vagy rés jelent meg egyes fogak között.

    Fogszabályzó típusok a modern fogszabályozásban

    Manapság már igen sokféle fogszabályozási lehetőség létezik – a trénerektől az átlátszó Clear Aligner síneken át a rögzített fém vagy porcelán fogszabályzó készülékekig.

    Mindegyiknek megvan a maga speciális szerepe és haszna, így az orvos segítségével az is kideríthető, hogy a céljaink elérése érdekében mi, melyik készüléket használhatjuk. 

    • A fogszabályzó fogorvos a vizsgálat alapján és a páciens személyes preferenciáinak figyelembe vétele mellett mérlegel minden lehetőséget.
    • Figyelembe vesz olyan tényezőket is, mint az életkor, az állkapocs lehetséges egyensúlyhiánya, a fogak méretének különbsége …stb.
    • Tudja, hogy adott esetben melyik készülék a megfelelő eszköz ahhoz, hogy a mosolyból a legtöbbet hozza ki.

    Fogszabályzók közötti különbségek

    A fogszabályzók palettáján érdemi különbséget jelent, hogy a készülék rögzített, azaz a fogakhoz ragasztott vagy kivehető típusú. A kezelési idő egyik esetben sem jósolható meg pontosan, ez teljes mértékben a páciens fogazatán múlik.

    Rögzített fogszabályozók:

    A nem kivehető szabályzók a fogak külső felszínén rögzülnek. A fogászati technológia közelmúltbeli fejlődésével a fogszabályzók már sokkal kényelmesebbek, karcsúbbak és kevésbé feltűnőek, mint korábban.

    Választhatunk hagyományos fém készüléket vagy egy esztétikusabb kerámia fogszabályzót is, mely porcelán- vagy fehér fogszabályzó néven is ismert a páciensek körében.

    A felragasztást követően 4-6-8 hetente kontroll vizsgálat és aktiválás történik. Ezeket a készülékeket fiatalok és felnőttek is egyaránt használják, bármely életkorban a komolyabb harapási eltéréseket és fogtorlódást is egyszerre kezelik.

    Fém vagy porcelán fogszabályzó

    Kivehető készülék típusok:

    Clear Aligner: Ezek elsősorban azon felnőtt páciensek számára jelentenek megoldást, akik személyes okokból, vagy a megjelenésük miatt nem vállalják a rögzített fogszabályozót.

    • Normál beszéd közben nem zavaró, de egy-egy fontos tárgyalás, előadás vagy szereplés idejére kivehető ez a szinte láthatatlan szabályzó.
    • Ezen időn és az étkezésen kívül viszont mindig viselni kell, mert hatását csak tartós hordás esetén fejti ki.
    • Ez a készülék a fogakról vett lenyomat alapján, digitális tervezéssel készül el. Hátránya, hogy a láthatatlan sínek egy összetett esetet -harapási probléma kezelését-, nem képesek elvégezni, inkább csak az enyhébb kócosságot kezelik.

    Mi a Clear Aligner és hogyan működik?

    Konzultációtól a tervezésig. Mi a kezelés menete?

    Gyors és kényelmes, de hogyan zajlik az átlátszó fogszabályozás

    Ezek a Clear Aligner fogszabályozás előnyei

    Mitől függ a Clear Aligner fogszabályozás ára?

     

    Neked ajánljuk:

    Clear Aligner fogszabályozás

    Trénerek: A kivehető szabályzók másik nagy területe az ún. ajak- és fogtrénerek, melyek gyermekkorban nyújtanak hathatós segítséget egy-egy rossz szokás elhagyásában vagy harapási eltérések korai kezelésében.

    • A gyermekfogásszal együttműködve lehet elkezdeni ezen készülékek viselését, melyek nagy előnyt jelentenek a későbbi fogszabályozás hatékonyságában és gyorsaságában.
    • A kivehető készülékek egyetlen hátránya a kivehetősége, hiszen éppen emiatt rendre el is felejtheti a gyermek visszatenni. A kezelés lényege azonban éppen a napi 12-16 órányi viselésében rejlik.
    • A tréner idővel elhasználódik, illetve a fogazat alakulása miatt másik típus lesz szükséges, így az orvos javaslata szerint cserélni kell.

    Gyermek fogszabályzók. Ezek közül válogathatunk!

    Ezekben az esetekben szükséges a gyermek fogszabályzó.

    Minden, amit a gyermek fogszabályozásról tudni kell

    Van 5 érvünk a gyermek fogszabályzó kezelések mellett

    Fogorvoshoz szoktatás és gyermek fogszabályozás a Clinident Fogászaton

     

    Neked ajánljuk:

    Gyermek fogszabályzó kezelés – mikor jó elkezdeni?

    Retenciós készülék: A retenciós készülék a fogszabályozási eredmény fenntartására szolgáló készülék, mely a fogak visszarendeződését akadályozza meg a rögzített készülék eltávolítását követően.

    • Ez lehet egy kivethető sín, vagy lehet egy, a nyelv felől a fogakhoz rögzített vékony ív, mely szintén a fogak stabilizálódását segíti.
    • A végeredmény fenntartása szempontjából a nyelv felőli hatékonyabb, a kivehető készülék már ismert hátránya miatt.

    Porcelán fogszabályozó kínálat a Clinidentben

    A mindennapi magabiztosság témája kapcsán akarva akaratlanul is előkerül a fogainkkal való elégedettség. Ugyan kétségtelen, hogy azok egészsége az elsődleges, de az esztétika sem elhanyagolható kérdés, aminek érdekében sokan az éves szűréseknél többet is hajlandóak tenni.

    Kezelendő kérdés, ha teljesen vállalhatatlan, vagy takargatnivaló a mosoly, de a fogszabályozást tervezve bizony az is fontos, hogy a kezelés alatt milyen lesz a megjelenésünk.

    Tehát függetlenül attól, hogy korábban volt-e már fogszabályozónk, vagy még csak először vágnánk bele, felnőttként fontos szempont lehet:

    • a kezelés kényelmessége,
    • a kezelés gyorsasága,
    • a fogszabályozóval való együttélés könnyedsége: tisztíthatóság, orvosi kontrollok száma…stb.
    • a megjelenésünkre gyakorolt hatása.

    Kerámia fogszabályozó előtte-utána

    Hagyományos és esztétikus porcelán fogszabályzó készülékek

    A hagyományos fogszabályzó esztétikus változata a Signature III. olyan bracketekből áll, melyek kerámiából vagy porcelánból készülhetnek, így egy bracket lehet akár fogszínű fehér, vagy víztisztán áttetsző, azaz clear is.

    • Mivel az esztétikus bracketek szinte láthatatlanok, így ez a legfőbb oka annak, hogy sok páciens a fém fogszabályozóval szemben ezt a verziót választja.

    • A bracketeket a fogak külső felszínén rögzítik, majd egy esztétikus drót ívet húznak át rajtuk. Az ívek fémötvözetből készült drótszálak, melyek vékonyak és kényelmesek, miközben pont elegendő erőt képesek kifejteni a fogakra ahhoz, hogy azok a megfelelő helyzetbe kerülhessenek.

    • A hagyományos kerámia fogszabályozó készülék részei lehetnek még olyan fémgyűrűk is, melyek a hátsó fogakra kerülnek – így viszont ezek sem feltűnőek. 

    • Szükségesek még apró gumigyűrűk, úgynevezett ligatúrák is. A gumigyűrűk feladata, hogy az íveket a bracketekhez rögzítsék, így azok folyamatosan nyomást gyakorolhatnak a fogsorra, a fogak pedig ennek hatására, fokozatosan a megfelelő helyzetbe kerülhetnek.

    Porcelán fogszabályozó alternatívája: önligírozó Damon Clear

    Fontos tudni, hogy a fogsor kiindulási helyzetétől függően a fogszabályozás kezelési ideje egyénenként akár nagyobb eltéréseket is mutathat. S mivel az állcsont fejlődése felnőtt korra már rég befejeződött, így a kezelés egy komplex esetben akár hosszadalmasabb is lehet, mint fiatalabb korban.

    Ennek függvényében pedig az idő mellett fontos szemponttá válik a kényelem is, amit az önligírozó kerámia fogszabályzó testesít meg a leginkább:

    • Az önligírozó az jelenti, hogy a gumikarikák helyett speciálisan kialakított, beépített zárak rögzítik az íveket a fogak külső felszínére.

    A zárak kisebbek a hagyományos készülék zárjaihoz képest és átlátszó, alumínium-oxid kristályból készülnek.

    • Az ívek lazán helyezkednek el a zárakban és akadálymentesen, kisebb erővel tudnak elcsúszni a rögzítő elemekben.

    A fogak szabadabban és kényelmesebben mozognak, ami megakadályozza a hagyományos, rögzített fogszabályozóknál jelentkező feszülést.

    • Mivel a terhelő erő jóval kisebb, mint a hagyományos rendszereknél, így ez komfortos a pácienseknek, kedvező a fogaknak, a fogágynak és a csontnak.

    • Nincs szükség a szájpadlásra rögzített tágító és összekötő elemekre, így a fogszabályozási folyamat könnyebben viselhető.

    • Az önzáras brackettek biztosítják a folyamatos, lágy erőleadást, ezért ritkábban, átlagosan csak 6-8 hetente van csak szükség az aktiválásokra, tehát kevesebb orvos látogatást igényel.

    • Mivel a fogszabályozó rögzítéséhez nem használnak gumigyűrűket – amelyek egyébként megnehezítik a lepedék eltávolítását a fogakról-, így a fogápolás is könnyebbé válik.

    5 érv a Damon fogszabályozók mellett

    Mire számíthatunk fogszabályozás nélkül?

    Mit tud az önligírozó fogszabályozó készülék?

    Milyen típusú Damon fogszabályozók léteznek?

    A Damon fogszabályozás menete 3 lépésben

    Hogyan gondoskodj a fogaidról a fogszabályozás ideje alatt?

    Önligírozó fogszabályozó ár

     

    Neked ajánljuk:

    Esztétikus Damon Clear – az önligírozó fogszabályozó

    Tehát az alacsony súrlódású bracketekkel végzett kezelések számos előnnyel bírnak, így pedig megfontolandó, hogy felnőtt korban erre a megoldásra essen-e a választás.

    A porcelán és kerámia fogszabályzó nem csak abban nyújthat segítséget, hogy fogaink végre rendezetten álljanak, hanem a rendezetlenség szövődményeire is megoldást jelentenek. Segítséget nyújthat abban, hogy akár az egész addigi életünket megnehezítő problémának pontot tehessünk a végére.

    Mennyibe kerül az esztétikus porcelán fogszabályzó?

    A készülékek előnyei mellett természetesen felmerül az a kérdés is, hogy mégis mennyibe kerülhet a fogszabályozás, ha inkább az esztétikus megoldást választanánk a látványosabb fém készülék helyett.

    • Nos, manapság a porcelán fogszabályzó árak ívenként pár százezer forintos költséget jelentenek, de a pontos ár attól függ, hogy melyik klinikán, melyik rendszer mellett tesszük le voksunkat.

    • A kerámia vagy porcelán fogszabályzó árak mellett a 4-6-8 hetente szükséges készülék aktiválásokkal és fél évenkénti fogkőeltávolítással is mindenképpen számolni kell. Érdemes azonban a fogászati kezelés költségére inkább úgy tekinteni, mint egy jövőre szóló befektetésre.

    A szabálytalan fogazat miatt jelentkező szuvasodás, és az esetlegesen szükségessé váló foghúzás a későbbi fogpótlást vetítik előre, amelynek költségei a fogszabályozás árának sokszorosát jelenthetik. 

    • Egyszerűbb tehát, ha inkább a megfelelő szájhigiéniát is lehetővé tevő, rendezett fogsor megvalósítása a cél, mint a felmerülő egészségügyi problémák orvoslása.

    Amennyiben sem időnk sem kedvünk nincs a fogszabályozó kezeléshez, akkor adott esetben héj, vagy cirkon korona is készülhet. Ezek előnye, hogy segítségükkel a szabályos mosoly gyorsabban megvalósítható, mint a fogszabályozással.

    Jó azonban azzal is tisztában lenni, hogy így akár többe is kerülhet majd a kezelésünk, mintha a fogszabályozást választottuk volna, ráadásul egészséges fogakat is be kell áldozni a könnyebben elérhető megoldás érdekében.

    A fehér fogszabályzó esztétikussága miatt klinikánkon nagy népszerűségnek örvend, orvosaink pedig nyugodt szívvel ajánlják, hiszen árban sem jelent megfizethetetlen különbséget a fém változatokhoz képest.

    A Clinident Fogászat fogorvosai a fogszabályozás konzultáción segítenek megtalálni azt a készüléket, mely igényeinknek és fogainknak leginkább megfelel, legyen az a hagyományos fém, a porcelán fogszabályzó, esetleg a víztiszta fogszabályozó sín, a Clear Aligner.

    Az 5 leggyakoribb páciens kérdés porcelán fogszabályzó előtt

    Milyen gyorsan kaphatom meg a porcelán fogszabályzómat?

    A fogszabályozós kezelésünk a kezelési terv elfogadásával indul. Ezután az orvos megtervezi és legyárttatja a készülék elemeit, ami 1-2 héten belül el is készülhet.

    • Mivel azonban a felragasztás időpontja attól is függ, hogy a fogak milyen állapotban vannak, így ezt az időt az egyéb kezelések elvégzésével is tölthetjük.

    A felragasztást mindenképpen meg kell, hogy előzze egy alapos fogkő-eltávolítás, illetve a rögzítési folyamat szempontjából halaszthatatlan fogtöméseket és foghúzásokat is el kell végezni.

    Hogyan kell a fogszabályozó felragasztására készülni?

    Az előzetesen szükséges kezeléseken túl egyéb teendőnk nincs.

    • Mindenképpen jó azonban, ha nem éhesen ülünk be a székbe, mivel közvetlenül a ragasztás után még szokatlan lesz a fogszabályozó, kezdetben nehezebben rágunk vele.

    • A fogászati székbe már úgy kell beülni, hogy a fogak tökéletesen tiszták, ezért előtte alapos fogmosásra és fogselymezésre van szükség. 

    Miért fontos a biofilm eltávolítása fogkőleszedés során?

    A fogkőleszedés menete Irányított Biofilm Terápia (GBT) segítségével

    Milyen gyakran érdemes fogkőleszedés kezelésre jelentkezni?

    Működik a fogkőleszedés otthon? Melyik a biztonságos módszer?

    Miért javasolt az Irányított Biofilm Terápia fogszabályozó viselése során?

     

    Neked ajánljuk:

    Fogkőleszedés – Egészséges fogak a biofilm eltávolítása után

    Fogszabályozás után tudok enni?

    Természetesen igen, bár először érdemes olyan ételeket fogyasztani, amelyek alig vagy egyáltalán nem igényelnek rágást. Pl.: leves, puding, joghurt, burgonyapüré, főzelékek, szószok stb.

    Azon a napon, mielőtt a kerámia fogszabályzó készüléket felragasztják, a szokásos módon érdemes étkezni. 

    • A fogszabályzóhoz való hozzászokással fokozatosan a rágás is könnyebbé válik, de még később is jobb, ha inkább szeleteljük és falatnyi darabokra vágjuk az ételt ahelyett, hogy beleharapnánk.

    Mit nem javasolt enni és inni egy fogszabályzóval?

    A kemény, ragadós, ropogós vagy rágós ételek rágása fogszabályozóval nehézzé válik, ezért jobb kerülni.

    Kerülendő a perec, chips, ropogós kenyér, karamell, pattogatott kukorica, kemény cukrok, magok – diófélék …stb.

    • Italok közül csökkentsük a kávé, a tea és a vörösbor mennyiségét, mert elszínezhetik a fogakat vagy a szabályozó alkatrészeit.

    • A cukros és keményítőtartalmú ételeket és italokat (üdítő, energiaital, szénsavas ital, gyümölcslé) pedig azért érdemes mellőzni, hogy csökkentsük a fogszuvasodás kockázatát.

    Hogyan kell ápolni a fogakat és a fogszabályzót?

    Az esztétikus vagy porcelán fogszabályzó átadásakor is személyre szabott szájápolási tanácsokat ad a fogorvos. Elmagyarázza a fogmosási technikát, a fogselyem használatát, javasolhat fogkrémet, szájöblítőt és készülhetünk arra is, hogy 6 havonta biztosan szükség lesz egy alapos fogkőleszedésre is.

    Esztétikus és porcelán fogszabályzó kezelést végző orvosaink:

    Kérjen időpontot!