A fájdalom egy szubjektív érzés, mely a saját érzésvilágunkból indul ki. Van, akinek magas a fájdalomküszöbe és van, akit jobban megvisel.
Szerencsére azonban a modern fájdalomcsillapításnak köszönhetően a fogászati kezelések alatt sem kell szenvednünk, s a fájdalom javarészt csak addig tart, míg “beülünk” a fogorvos székébe. De persze előfordulhatnak ettől eltérő esetek is.
Cikkünkben többek között azt is megválaszoljuk, hogy gyökérkezelés után meddig fáj a fog, miért fordulhat elő arcduzzanat a kezelés után, vagy mit tehetünk az újabb gyökérkezelés elkerülésére.
A következőkről írtunk:
Milyen tünetek esetén kell gyökérkezelésre számítani?
A gyökérkezelés folyamata pár, fontos lépésben
Mi jelenthet nehézséget a gyökérkezelés során?
Ezekre a tünetekere jó figyelni a gyökérkezelés idején
Így moss fogat gyökérkezelés után!
Panaszok, amik a gyökértömés után is gócos állapotra utalnak
Milyen tünetek esetén kell gyökérkezelésre számítani?
Ha fogfájdalom jelentkezik, akkor fogorvosi vizsgálatra biztosan szükségünk lesz és jobb mihamarabb időpontot foglalni. Ezzel szemben, ha a fájdalom elmúlik sokan sajnos lemondják az időpontot, pedig ez nem jelenti azt, hogy a probléma megoldódott volna.
A fájdalom elmúlása lehet a fájdalomcsillapítók átmeneti gyulladáscsökkentő hatása, de történhet azért is, mert a fogbél elhalt. Sajnos egyik lehetőség sem ideális.
A gyógyszerekkel néhány napig ugyan el lehet nyomni a fájdalmat, de a gyulladást házilag nem tudjuk megszüntetni. Tehát megszűnt fájdalom esetén is fontos a fogászati állapotfelmérés és kontroll.
A következő esetekben pedig fogorvosi kezelésre van szükség:
A gyökérkezelés folyamata pár, fontos lépésben
A legjobb tehát az, ha már az első tünetek észlelésekor fogorvoshoz fordulunk, aki ekkor még fájdalommentesen tudja a fogat megmenteni. A gyökérkezelés célja -melyhez fogröntgen vizsgálatot is végez az orvos-, a gyulladás megszüntetése, így a fog még évtizedekig is szolgálhat bennünket.
Első alkalom:
- Az orvos a helyi érzéstelenítés beadását követően fog hozzá a gyökérkezeléshez.
- A szuvas részek eltávolításával megnyitja a fogat.
- Eltávolítja a beteg pulpát a fogból, köznapi nyelven “kiidegeli a fogat”.
- Kitisztítja a gyökércsatornákat, majd speciális gyógyszerrel tömi be azokat.
- Ideiglenes töméssel zárja a fogat a következő kezelésig.
További alkalmak:
- Ha az első gyökérkezelés után fáj a fog, vagy ha a gyökérkezelés után lüktető fájdalom jelentkezik, akkor a következő alkalomkor ismét a gyökércsatornák tisztítását és gyógyszerrel való ellátását végzi el az orvos.
• Ezt annyi alkalommal ismétli meg, míg a fog teljesen tünetmentessé nem válik, így tehát, biztosan több alkalomra kell számítani.
- Ha azonban a panaszok elmúltak, a csatornák végleges gyökértömést kaphatnak.
- A gyökértömés után várnak pár napot, majd a fogat is lezárják például egy esztétikus fogtömés vagy inlay tömés, erősen sérült fog esetén pedig esztétikus porcelán korona segítségével.
EZT MINDENKÉPPEN TUDNOD KELL
A gyökérkezelés során klinikánkon, a legmodernebb diagnosztikai eszközök állnak rendelkezésre. Az egy fogról készített CT felvétel 3 dimenziós képet ad a gyökér anatómiájáról, mely segít a csatornák feltérképezésében. A gyökérkezelést speciális gépi gyökérkezelő műszerekkel végzik a szakemberek, melyek a korábbiakhoz képest jóval precízebb kezelést jelentenek.
Mi jelenthet nehézséget a gyökérkezelés során?
A gyökérkezelés a fog megmentésére tett utolsó kísérlet. Nélküle jelenleg csak a foghúzás képes maradéktalanul megszüntetni a gyulladást és a fájdalmat.
Fontos tisztában lenni azzal, hogy a hagyományos gyökérkezelésnek bizony vannak korlátai, sikerét így több olyan tényező is befolyásolja, amelyek függetlenek az orvos felkészültségétől és segítő szándékától, és sajnos külön-külön is kihívás elé állíthatják a szakembert. Éppen ezért a gyökérkezelés sikere nem garantálható, a beavatkozásra garancia nem vállalható.
Előfordulhat az is, hogy az erőfeszítések ellenére sem sikerül a gyökérkezelés és a fog továbbra is érzékeny, fájdalmas, esetleg a gyökér csúcsán a gyulladás nem szűnik meg.
A gyökérkezelés sikerét befolyásoló körülmények:
- Görbe gyökerek
- Feltáratlan gyökércsatornák -csatorna elágazások
- Nehéz szájnyitás
- Nehezen elérhető hátsó rágófogak
- Erősen lepusztult fog, kiterjedt gyulladás
- Tűbetörés, gyökérperforáció
- Régebben gyökérkezelt fog, mely még mindig a gyulladás jeleit mutatja
A hagyományos gyökérkezelés alternatívája a mikroszkóppal végzett beavatkozás, ami bizonyos esetekben, nehezítő körülmények esetén igenis javasolt a fog megmentése érdekében.
A fogászati mikroszkóp azonban nem elérhető minden fogorvosi rendelőben. Inkább csak az olyan nagyobb klinikákon elérhető szolgáltatás, mint a Clinident fogászat, illetve a kifejezetten gyökérkezésre specializálódott rendelők használják még a kezeléseikhez.
Neked ajánljuk!
Mikroszkópos gyökérkezelés – Mitől gyorsabb és sikeresebb?
Mi a különbség a hagyományos és a mikroszkópos gyökérkezelés között?
Mik a mikroszkópos kezelés előnyei, milyen esetekben javasolt, mi a menete?
Ennyi fájdalomra számíthatsz a kezelés után
- A kezelés után a fájdalom, valamint az íny és arc duzzanata – ha voltak-, pár nap alatt, fokozatosan múlnak el.
- Ha a gyökérkezelés után arcduzzanat jelentkezik, az akár azt is jelezheti, hogy feltáratlan gyökércsatornák maradtak hátra. Ilyenkor a kezelés folytatására és akár CT felvételre is szükség lehet, adott esetben pedig mikroszkópos specialistához érdemes fordulni.
- Gyulladt fog kezelése mellé a fogorvos általában gyulladáscsökkentő fájdalomcsillapítót javasol, súlyosabb gyulladás esetén pedig még antibiotikumot is előírhat, amely teljesen normális ilyen esetben.
• Ha a gyógyszerek szedése mellett jelentkezik duzzanat és erősödő fájdalom, akkor azonnal jelentkezzünk az orvosnál, még akár soron kívüli kontroll vizsgálatra is.
Neked ajánljuk:
Fogfájás gyógyszer – Az erős fogfájás csillapítása otthon
A legjobb gyógyszer fogfájásra – Vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók
Fogfájás ellen házilag – Gyulladáscsökkentő fogra
EZT MINDENKÉPPEN TUDNOD KELL
A nehezebb gyógyulás hátterében jellemzően a fog anatómiája és a nehéz hozzáférhetőség áll. Az orvosi műszerek akármilyen aprók, sokszor mégis óriásinak tűnnek egy korlátozott szájnyitás mellett. Emellett tehát a fog anatómiája, a görbe gyökércsúcs, a feltáratlan gyökércsatorna is lehet a gyökérkezelés utáni fájdalom oka.
Ezt tapasztalhatod, ha érzékeny vagy a gyógyszerre
A gyógyszerek szedésekor szigorúan az orvos utasításait kell követnünk: rendszeresen kell étkezni, és időben, a megfelelő mennyiségű gyógyszert kell bevenni.
Antibiotikumos kezelés mellé a probiotikumos támogatás kifejezetten jót tesz az emésztőrendszerünknek. Ha felborul az emésztőrendszer egyensúlya, akkor arról a következő tünetek árulkodnak:
Vannak olyan tünetek is, melyek probiotikum szedése ellenére is előfordulhatnak. Ezekből a tünetekből gyógyszerallergiára gyanakodhatunk, megjelenésükkor a gyógyszer szedését azonnal függesszük fel és jelezzük azt a fogorvosunknak:
Így moss fogat gyökérkezelés után
A szájhigiénia gyökérkezelés idején is fontos, csak úgy, mint bármikor máskor. Ha mást nem javasolt az orvos, akkor használjuk bátran a szokásos eszközeinket: fogselyem, fogköztisztító, szájzuhany.
- Ha eddig nem tettük, akkor mostantól a nyelv tisztítását is végezzük el rendszeresen.
• Felületén rengeteg baktérium tapad meg, melyek egészségtelen közeget tartanak fenn a szájüregben, ráadásul rossz leheletet, szájszagot is okoznak.
- A szájápolás rutin végén használható szájvíz, melynek létezik olyan speciális formája, mely a komolyabb ínygyulladások kezelésében nyújt hatékony segítséget.
• Ezek használatát mindig egyeztessük a fogorvossal, ezeket ugyanis csak kúraszerűen alkalmazhatjuk.
• Rendszeres használatra inkább a hagyományos drogériás szájvizeket, vagy a természetes gyulladáscsökkentő tartalommal bíró gyógynövényes szájvizeket javasoljuk.
Elkerülnéd az újabb gyökérkezelést? Ezt kell tenned érte
A fog gyulladásának leggyakoribb kiváltója a fogszuvasodás. Ilyenkor a baktériumok a zománc elpusztítása után a fog belsejében, a pulpát megtámadva okoznak problémát. A helyes fogápolással tehát sokat tehetünk a többi fogunk egészsége érdekében!
A fogszuvasodás jellemzően két ponton üti fel a fejét:
1. Az egyik a fogak rágófelszínének mély barázdája:
- A probléma megelőzésére tökéletes módszer a barázdazárás, akár felnőtt korban is. Ez viszont csak ép zománcfelszínen végezhető, amíg az orvos nem tapasztalja a szuvasodás jeleit.
2. A másik kényes, gyakori fogszuvasodásra hajlamos pont a szomszédos fogak egymással érintkező felülete:
- Bár ez rendkívül kicsi felület – amit az orvos is csak kontakt pontnak nevez-, mégis komoly veszélynek van kitéve. Ha nem használjuk rendszeresen a fogselymet, akkor rögtön két fog is veszélybe kerülhet.
Panaszok, amik a gyökértömés után is gócos állapotra utalnak
Fontos tudnunk, hogy beavatkozás nélkül a fájdalomcsillapítók a gyulladást nem tudják megszüntetni vagy visszafordítani. Ha a fájdalom idővel el is múlik, az csupán a fog beidegződésének, vagyis a pulpának az elhalását jelzi, viszont a gyulladás gócként tovább betegíti a testünket.
1. A nem kezelt foggyulladás tehát további szövődményeket okozhat!
- A baktériumok ugyanis a véráramon keresztül a test bármely részére eljuthatnak.
2. Akár a gyökérkezet fogak is lehetnek gócbetegségek forrásai!
- Gyökérkezelés után nagyon fontos a fogak állapotának nyomon követése, így tehát az éves fogászati szűrővizsgálat és a kontroll röntgen igenis szükségesek.
- Ezek a kezelt fogak fájdalommal már nem jeleznek, ám gyulladás még visszamaradhat körülöttük.
A krónikus fogászati gyulladásokra jellemző tünetek:
- Hajhullás
- Bőrkiütések, ekcéma
- Ízületi fájdalmak
- Allergiás tünetek
- Nőgyógyászati problémák, vetélés, koraszülés
- Szívpanaszok
- Légzés problémák
- Bélgyulladások
A szakértő góckutatás Budapest azon rendelőiben érhető el, ahol komoly szakmai hangsúlyt fektetnek a páciens kezelés komplex szemléletére.
Ha a tünetek bármelyikét tapasztaljuk érdemes részt venni egy ilyen célirányos fogászati kivizsgáláson, hogy elejét vegyük a gócos fog talaján kialakuló komolyabb szervi problémáknak:
- Szív- és érrendszeri betegségek
- Krónikus szervi gyulladások
- Légzőszervi betegségek
- Emésztőrendszeri betegségek
- Női és férfi meddőség
A Clinident Fogászati Centrum elkötelezett csapata mindig a fog megmentésére fókuszál, és minden rendelkezésre álló eszközt és technikát be is vet ennek érdekében. Egy beteg fog eltávolítása a legvégső megoldást jelenti csupán, hiszen a hiányzó fog pótlása hosszabb és költségesebb folyamat, mint a gyökérkezelés.
Neked ajánljuk:
Panoráma röntgen – így néz ki egy fogászati góc
Teljeskörű vizsgálat és egészségmegőrzés a Clinidentben
A fogászati góckutatás menete
Góckutatás Budapest – Így néz ki röntgenen egy fogászati góc
Amikor a panoráma röntgen nem elég – Mikor segítség a fogászati CT?