A nyirokcsomók az immunrendszer részeiként a kórokozókkal szembeni küzdelemben töltenek be kulcsfontosságú szerepet. A nyirokerek mentén elhelyezkedve egyfajta szűrőként funkcionálnak.
Az állkapocs alatti nyirokcsomó duzzanat, vagy a nyaki nyirokcsomók duzzanata különböző okok miatt fordulhatnak elő, beleértve a fertőzéseket, gyulladásos állapotokat vagy akár rosszindulatú folyamatokat. Mivel nyirokcsomó duzzanat fog miatt, szájüregi problémából is eredhet, így mindenképpen érdemes utánajárni a kiváltó okoknak.
Hogyan okozhat egy fog nyirokcsomó duzzanatot?
Amikor kórokozók, idegen anyagok jutnak be a szervezetbe, akkor az egy immunválaszt vált ki: a nyirokcsomókban lévő immunsejtek aktiválódnak, az immunrendszer működésbe lép. A nyirokcsomó duzzanata tehát ezt a folyamatot jelzi.
Egy gyulladt, fertőzött fog, az elhanyagolt szájhigiénia bizony kórokozók tömegét jelenheti. A baktériumok pedig könnyen átterjedhetnek a fogról a környező szövetekre, az ínyre, az állcsontra, bejutnak a keringésbe és így eljutnak a közeli nyirokcsomókhoz is. A folyamat jellemzően, az érintett foghoz legközelebb eső nyirokcsomó duzzanatához vezet.
A nyirokcsomó duzzanat fog miatt – Ezek a lehetséges okok
Nyirokcsomó duzzanat tehát a fertőzéshez közelebb eső mirigynél lép fel. Az adott nyirokcsomó duzzanatából tehát következtetni lehet a fertőzés eredetére, kiindulási pontjára.
A nyaki nyirokcsomó duzzanatát tapasztalhatjuk az arc, a nyelv, a torok, a garat fertőzöttsége okán, míg az áll alatti nyirokcsomók duzzanata jellemzően fogászati eredetre vezethetők vissza.
A nyirokcsomó duzzanatok lehetséges szájüregi okai:
Rossz fog nyirokcsomó duzzanat: A fogszuvasodásból eredő fertőzések, a súlyos kezeletlen szuvasodás, vagy gyulladt fog, fogtályog miatt kialakuló fertőzöttség.
Parodontális fertőzések: A súlyos, kezeletlen ínygyulladás, gennyes tasakképződés. A fogágybetegség okozta fertőzések nyirokcsomók duzzadásához is vezethetnek.
Bölcsességfogak: Nyirokcsomó duzzanat léphet fel egy előtörésben akadályozott begyulladt bölcsességfog, az impaktált bölcsességfog növekedése esetén, vagy ha a bölcsességfog rosszul nő és a szomszédjába ütközik. Jelezhetnek a nyirokcsomók azoknál is, amelyek nem bújnak ki teljesen és az íny által részben fedve maradnak és gyulladt tasak képződik körülöttük.
Sérülés, baleset: A fog sérülése, a törött fog, letört fog belépési pontot jelenthet a baktériumok számára, növelve a fertőzés kockázatát.
Elváltozások a szájban: A szájüregi kóros elváltozások, sebek, fekélyek érinthetik az ínyt, a nyelvet, a nyelv alatti területet, az ajkakat, az arc belső felét, de akár szájpadlást is. A nyálkahártya szövetének fertőződése pedig kiválthatja a nyirokcsomók duzzanatát. Az elváltozásokra különösen fontos odafigyelni. A rendszeres fogászati szűrővizsgálattal megelőzhető, hogy a tünet rosszindulatú folyamatba csapjon át.
Nyálmirigy gyulladás: A nyáltermelésért felelős nyálmirigyből 3 pár van. A fültőmirigy, az állkapocs alatti és a nyelv alatti mirigyek. Mivel a gyulladásukat számos tényező kiválthatja, ezért mindenképpen fontos az orvosi ellenőrzés és diagnózis. Kiváltója lehet például az autoimmun eredetű Sjögren-szindróma – szájszárazság, de okozhatja még nyálkő, ciszta, a nyálmirigy mechanikai sérülése, vírusfertőzés (mumpsz), de akár daganat is.
Milyen fogászati tünetek társulhatnak a nyirokcsomó duzzanathoz?
Összességében tehát a nyaki és állcsont alatti nyirokcsomók a szervezet immunrendszerének kritikus bástyáiként szolgálnak. Alapvető szerepet játszanak a nyirokfolyadék szűrésében, az immunválaszok beindításában, a kórokozók és rendellenességek megfigyelésében. Hatékony működésük döntő fontosságú az egészség megőrzésében, és a szervezet fertőzésekkel és betegségekkel szembeni védelmében. Ha jeleznek akkor fontos, hogy sorra vegyük a lehetséges kapcsolódó tüneteket és állapotfelmérésre időpontot foglaljunk a fogorvoshoz.
Tünetek melyek a nyirokcsomók duzzanatával társulhatnak:
- Fogfájás
- Ínygyulladás, ínyduzzanat
- Fogínyvérzés
- Gennyes tasak a fog körül
- Rossz szájíz, rossz lehelet
- Ráharapási, rágási nehézség
- Arcduzzanat
- Sebek, elváltozások a nyálkahártyán
- Szájnyitási nehézség, korlátozottság
- Láz, levertség
- Nyelési nehézség
A fogászati eredetű okok közül a legtöbbször a bölcsességfog kinövés során tapasztalható állcsont nyirokcsomó duzzanat. A legtöbb problémát általában a bölcsességfog gyulladás okozza.
Problémás lehet az előbújásuk, és nehéz a tisztíthatóságuk. Gyakran tasak vagy ciszta képződik körülöttük. Könnyen elromlanak, s mivel nehezen hozzáférhető az orvos számára, így például egy több lépéses bölcsességfog gyökérkezelés is csak ritkán kivitelezhető.
Általában a kamaszkor és fiatal felnőtt kor körül szoktak előbújni, de az sem ritka, hogy a bölcsességfog 40 felett indul meg. Sokan így azzal sincsenek tisztában, hány olyan bölcsességfog van, ami előbújására potenciálisan számítani lehet.
Összegyűjtöttük a leghátsó fog okozta lehetséges tüneteket, így egyben láthatjuk, milyen érzés ha nő a bölcsességfog. Ide olyan tünetek is bekerültek, melyekből laikusként nem is feltétlenül következtetnénk fogászati problémára. A tünetek jelentkezhetnek önállóan, de akár többet egyszerre is tapasztalhatunk, és bármelyikük mellé becsatlakozhat a nyirokcsomó duzzanata is.
- A bölcsességfog fájdalmas ínygyulladás formájában is jelezheti, ha elkezdett előbújni vagy, ha gyulladt tasak keletkezett körülötte.
- Ha növekszik a bölcsességfog torokfájás jelentkezhet, nehezebb, fájdalmasabb lehet a nyelés.
- Amikor előtörésben van a bölcsességfog, fejfájás is társulhat a folyamathoz.
- Gyakori az állkapocsfájdalom és szájnyitási nehézség, vagy szájzár
- Feszítő érzés jelentkezhet a fogsorban.
- Arcduzzanat, láz, levertség kísérheti.
- Az ínyduzzanat fura „viszkető” érzéssel párosulhat, ami tipikusan az előtörni készülő fog tünetei közt szerepel.
- A fájdalom kisugározhat, így előfordulhat fülfájás a fogtól.
Nyaki vagy állcsont alatti nyirokcsomó duzzanat fog miatt – Hogyan kezelik?
A fogorvos előbb felderíti a tünetek kiváltó okát. Az alapos vizsgálat és precíz felderítés érdekében panoráma röntgenre, vagy akár fogászati CT vizsgálatra is szüksége lehet.
A vizsgálattal a problémának megfelelő kezelésre tesznek javaslatot:
- Ha a gyulladást bakteriális fertőzés váltotta ki, akkor antibiotikum kezelésre, gyógyszerszedésre lehet szükség.
- A szuvas fog helyreállítása fogtöméssel történhet.
- Gyulladt fog, tályogos fog esetén gyökérkezelés
- Az ínygyulladás, gennyes tasakok megszüntetésére megoldás jelent a parodontológiai kezelés.
- A letört fog súlyosságától függően igényelhet gyökérkezelést, tömést vagy felépítve, csapos fogként porcelán koronával lehet megerősíteni.
- A menthetetlen fogra foghúzás vár.
- Ha a bölcsesség fog akadályozva van az előtörésben, akkor bölcsességfog műtét vár rá.
- Felmerülhetnek még olyan szájsebészeti beavatkozások, mint a fogciszta eltávolítás, a szövetszaporulat eltávolítása, vagy a sérült alsó ajak kisnyálmirigy műtét.
Neked ajánljuk:
Bölcsességfog műtét – Hogyan készülj?
Fontos teendők a beavatkozás előtt
Így zajlik rendelőnkben a bölcsességfog műtét
Tippek a gyors gyógyuláshoz
Áll alatti nyirokcsomó duzzanat vagy nyaki nyirokcsomó gyulladás kezelése otthon
- A fájdalmatlan nyaki nyirokcsomó duzzanat a legtöbbször ártalmatlan jelenség, a szervezet egyedül is képes megküzdeni a kórokozókkal, de mindenképpen figyelni kell rá. A nyaki nyirokcsomó fájdalom vagy áll alatti nyirokcsomó fájdalom esetén már mihamarabb érdemes orvosi segítséget kérni.
- A nyakon, állcsont alatt könnyen kitapintható, látható, kemény, duzzadt csomók a legtöbb esetben gyulladás, fertőzés vagy fertőző betegség miatt válnak érzékennyé, fájdalmassá. Ha a duzzanattal együtt fogászati panaszok, erős fogfájdalom, és magas láz is járnak, akkor jobb gyorsan orvoshoz fordulni.
- Nyirokcsomó duzzanat kialakulhat fogtól, de fájdalmasabb fogászati tünetek hiányában is hasznos, ha egy duzzanatot nem hagyunk figyelmen kívül és a nagyobb bajok elkerülése érdekében, időben orvoshoz fordulunk vele.
- Fontos tudni, hogy a nem múló panaszok, a szervezet állandó vészjelzése mögött sajnos akár daganatok, daganatos folyamatok is állhatnak. Ilyen esetben érdemes egy komplex egészségügyi kivizsgáláson részt venni, melyhez az általános orvosi kivizsgáláson túl, sok esetben segítséget jelenthet még a fogorvosi szűrővizsgálat is.
Az oldalt lektorálta: Dr. Czigler Péter