Ahogyan a szuvas fog ellátására úgy a saját fog színének és formájának alakítására is léteznek gyors, fájdalommentes és esztétikus megoldások.
A korona a fog esztétikáját és funkcióját helyreállító fogpótlás, melyből fém alapú és fémmentes változat egyaránt elérhető. Korona felhelyezése fogra tehát akkor szükséges, ha régi pótlást cseréltetnénk, vagy a mosolyunkon javítanánk vagy éppen egy letört fog helyreállítását tervezzük.
Cikkünkkel a fogászati kezelés előtt álló pácienseknek kívánunk segíteni. Milyen lehetőségeink vannak egy teljes mosoly- és szájrendezés esetén? Miért nem elég a tömés vagy a porcelán héj, mikor időszerű a fogak koronázása, azaz a korona felhelyezése fogra?
A következőkről írtunk:
Korona felhelyezése fogra – Milyen okok vezethetnek hozzá?
Milyen típusú koronák léteznek, melyik a legjobb választás?
Cirkon korona – Miért olyan népszerű?
Korona felhelyezése fogra – Mi a készítés menete?
Mit tegyünk, ha a korona alatti gyökérkezelt fog fáj – Leggyakoribb kérdések páciensektől
A fogkoronára különféle okok miatt van szükség, elsősorban a sérült vagy legyengült fog helyreállítása és védelme érdekében ajánlják a fogorvosok.
Íme a leggyakoribb esetek, amikor fogkoronára lehet szükség:
Fogszuvasodás esetén:
- Amikor egy fog kiterjedt fogszuvasodástól szenved, vagy a sok tömés miatt toldozott-foltozott hatást kelt, akkor a helyreállításhoz már nem elég egy esztétikus fogtömés.
- Bár a modern tömőanyagok igen ellenállóak, a nagyrészt tömésből felépített fog nem lenne képes tartósan is elviselni a terhelést.
- Ilyen esetekben a fogászati korona a megmaradt fogszerkezetet képes védeni.
Gyökérkezelés után:
- A gyökérkezelés után a fog keringése megszűnik, kiszárad, hajlamosabbá válik a törésre.
- A hiányzó foganyag mértékétől függően készülhet bele inlay tömés is, de csak korlátozott esetben. Ha fog koronai részének kb. 70%-a hiányzik, akkor fogkorona felhelyezése szükséges, hogy megerősítsék és védjék a töréstől.
- A fogkorona ilyenkor mintegy „bukósisakként” védi a meggyengült fogszerkezetet.
Erősen lekopott fog és balesetes fog esetén:
- Az évek múlásával a fogak kopnak a mindennapos használat során. Sokan ráadásul még rossz szokásokkal (ceruzarágás, körömrágás, kemény cukorka, jégkocka rágása) is hozzájárulnak az idő előtti elhasználódásukhoz.
- A meggyengült- vagy egy baleset miatt megrepedt, letört fog esetén már koronára van szükség.
- Ha a fogra korona kerül, azzal megóvjuk a megmaradt foganyagot és megakadályozzuk a további károsodást.
Bruxizmus – fogcsikorgatás miatt sérült fogak esetén:
- Fontos tudni, hogy a fogak túlzott, vízszintes kopása valamint a fognyakak kagylóhéj-szerű bemélyedései az éjjeli fogcsikorgatás tipikus tünetei.
- A látványos esztétikai probléma mellett a rágófelszín lekopásával a fognyak kitöredezésével rendkívüli módon meggyengül a fog szerkezete, de megváltozik a harapás, a fogakra ható terhelés is, ez pedig hatással van az állkapocs ízületére. Többek között állkapocs fájdalmat, kényelmetlen rágást és állandósult migrént okozhat.
- Klinikánkon a korona készítés mellett – a legjobb megoldás érdekében-, a gnatológus szakértő vizsgálatát is felkínáljuk pácienseinknek. Az állkapocs ízület vizsgálatával és fókuszált megoldásokkal a csikorgatás kellemetlen szövődményeit is kezelni lehet.
Fogszabályozás helyett:
- Bár a felnőtt fogszabályozás igen népszerű a kiálló fogak sorba rendezésében, sokan mégsem vállalják a több hónapos kezeléssorozatot.
- A kusza fogsor pedig -a nyilvánvaló esztétikai gond mellett-, számos egyéb problémával is jár, amit érdemes mihamarabb kezelni.
- A porcelán korona készítése megoldja a nehéz tisztíthatóság miatt állandósult fogkő problémát, az ismétlődő fogszuvasodást, de orvosolható vele a harapási eltérésből adódó rágási és terhelési nehézség is.
Beültetett műgyökér esetén:
- Míg a fog implantátum az eltávolított fog gyökerét pótolja, addig a rágást és esztétikumot a fogászati korona biztosítja, vagyis a műfog pótlás látható részeként szolgál.
- A koronát speciális felépítmény segítségével rögzítik az implantátumhoz, így a műfog úgy működik, mint a saját természetes fogak.
- Beültetéskor akár fémmentes cirkónium implantátumot is kérhetünk, a műgyökerekkel pedig több fogat, vagy akár az összeset is pótolhatjuk. Az implantációs fogpótlásoknak mára annyiféle változata létezik, hogy bármilyen típusú foghiányra megoldást találhatunk.
Fogkorona készítését NEM javasolják, ha a mosolyzónában csak apróbb esztétikai hibák észlelhetők:
- Nem egységes fogszínek: A kívánt szín elérésétől függően megfelelő lehet a fogfehérítés és a porcelán kerámia héj is.
- Egy – egy fog alaki eltérése: A kisebb szépséghibák kezelésére szintén a minimális foganyag veszteséggel járó porcelán héj készítését javasolja a fogorvos, mely akár mosolytervezés mellett is megvalósítható.
Milyen típusú koronák léteznek, melyik a legjobb választás?
Évtizedekkel ezelőtt a fog korona még valamilyen fémötvözetből készült, majd idővel porcelán leplezést is kapott és esztétikusabbá vált. Mára azonban már inkább a teljesen fémmentes megoldások hódítanak a biokompatibilitásuk és az általuk elérhető tökéletes esztétikum miatt.
- A korona alapanyagának kiválasztása olyan tényezőktől függ, mint a fog elhelyezkedése, a páciens esztétikai preferenciái és a fog funkcionális követelményei.
- A fogorvos a páciens fogászati állapota és szükségletei alapján javasolja a legmegfelelőbb megoldást.
1. Fémmentes, teljes kerámia korona:
- Nincs külön váza, a korona egyben, préstechnológiával kerül kialakításra.
- Nem allergizál.
- Tökéletesen élethű, a természetes fogaktól megkülönböztethetetlen.
- A teljes kerámia korona rágófog helyreállítására nem alkalmas, csak a mosolyzónában alkalmazzák őket.
Neked ajánljuk:
Cirkon korona vagy teljes kerámia korona? Melyik lehet a jobb?
A cirkon korona és a fémmentes préskerámia korona összehasonlítása
Kinek, melyiket ajánljuk?
2. Cirkónium korona:
- Biokompatibilis, nem allergizál, fehér színű a váz, így esztétikus mosolyt alkotható meg általa.
- Jelenleg a legnépszerűbb fogpótlás típus.
- Az újabban elérhető cirkónium implantátummal együtt alkalmazva 100%ig fémmentes cirkon fog készülhet a foghiány helyére.
3. Aranykerámia korona:
- A porcelán leplezés a szövetbarát arany vázra készül.
- A váz rendkívül pontos illeszkedést biztosít, s mivel az arany biokompatibilis anyag, így a belőle készült fogpótlás tartós megoldás a fogak helyreállításához.
- Az arany magas világpiaci ára viszont jelentős mértékben megdobja a kezelés költségét, így kevésbé népszerű.
4. Fémkerámia korona:
- A fémváz tartós és rugalmas, ámde szürke ínyszéli elszíneződést okoz.
- Manapság inkább csak a rágófogakra készítik.
- Ezen típus sajnos allergizálhat, s mivel a fémallergia kialakulása bárkinél előfordulhat kortól függetlenül, így készítése előtt érdemes tesztet készíttetni.
Neked ajánljuk:
A fémallergia tünetei és a fémmentes fogpótlás lehetőségei
Mi az a fogászati allergia, milyen fajtái és milyen tünetei lehetnek?
A fém allergia megszüntetése – Mi a leghatékonyabb módszer?
Cirkon korona – Miért olyan népszerű?
A cirkónium korona elvitathatatlan előnyeivel mára átvette a vezető szerepet a fogpótlások készítésben. A cirkónium jelenleg az a fog korona típus, amely legalább olyan széleskörűen alkalmazható, mint a fémkerámia.
A legnépszerűbb fog korona pótlás előnyei:
- Nemcsak az őrlőfogaknál, hanem a frontfogak esetében is gond nélkül alkalmazható.
- Biokompatibilis, semmiféle allergiás reakcióval sem kell számolni.
- Szóló koronák és hidak is készülhetnek belőle.
- Implantátumos fogpótlásként is bizonyítottak.
- Természetes foghatás érhető el általa, megjelenésre a saját fogaktól megkülönböztethetetlen.
- A cirkon váz tervezése és megalkotása számítógép vezérelt Cad Cam rendszer segítségével történik, ami tűpontos széli záródást eredményez.
EZT MINDENKÉPPEN TUDNOD KELL!
A Clinident Fogászat korona pótlásai azért tartósak, mert figyelünk a részletekre. Pácienseinknek jellemzően a fémmentes pótlásokat javasoljuk első körben. Fémkerámia koronák esetén ugyanis érzékenység bármely korban előfordulhat, még akkor is, ha korábban sosem tapasztaltuk a tüneteit.
1. Fémmentes, teljes kerámia korona:
- A korona készítését a fog előkészítése előzi meg. Ilyenkor az orvos teljes érzéstelenítés mellett olyan mértékben csiszolja le a fogat, hogy a csonk a vállas előkészítéssel alkalmas legyen a korona megtartására.
- A lecsiszolt fogra az orvos ideiglenes fogpótlást készít, ami nem csupán esztétikai szerepet tölt be, de az érzékenységtől is óvja az előkészített csonkokat.
- A fog színének kiválasztása vagy az előzetes mosolytervezés során, vagy lenyomatvételkor történik.
2. Gyökérkezelt fogra korona – fog építés, csapos fog
- A csiszolás jellemzően sok foganyag veszteséggel jár, ami olykor szükségessé teheti a fog menet közbeni gyökérkezelését is.
- Ha kevés foganyag maradt, akkor pedig csonkfelépítésre is szükség lehet. Ilyenkor a gyökérkezelt fogba csap kerül, majd speciális anyagból fog építés, csonkfelépítés történik. Ezt jelenti a csapos fog előkészítése.
CAD/CAM technológia a tökéletesen passzoló végeredményért
- A fogtechnika a lecsiszolt fogakról és felépített csonkokról vett lenyomat alapján elkezdi a kiválasztott fog korona típus legyártását.
- A robottechnológia segítségével – CAD/CAM tervező és kivitelező rendszerrel-, megalkotott korona prémium színvonalat képvisel. Nemcsak a lenyomatot tapogatja le szkenner, de még a váz kifaragását is számítógépes program vezérli.
- Végezetül erre a vázra égetik rá a kiválasztott fogszín szerinti porcelán leplezést.
A korona felhelyezése – Így zajlik a beragasztás
1. Az ideiglenes koronát eltávolítják, a csonkot kíméletesen megtisztítják.
2. Az orvos bepróbálja a kész koronát, ellenőrzi a széli záródásokat, a korona magasságát, melyet szükség szerint korrigál.
3. Amennyiben a páciens is elégedett a pótlással, akkor az orvos előkészíti a csonkokat a ragasztáshoz, majd speciális ragasztóval a helyére illeszti és rögzíti a koronát.
EZT MINDENKÉPPEN TUDNOD KELL!
Mindig az orvos határozza meg, hogy beragasztás után mikortól lehet 100%os igénybevételnek kitenni az új fogpótlást. Általában ez néhány órán belül lehetséges, ezért fontos, hogy ne éhgyomorra érkezzünk az új fogpótlás átadására.
Mit tegyünk, ha a korona alatti gyökérkezelt fog fáj – Leggyakoribb kérdések páciensektől
Sokan érdeklődnek arról, hogy mennyi ideig tart egy fog korona előkészítése és mennyire fájdalmas az eljárás. De fontos az is, hogy meddig tart megszokni a fogpótlást vagy mit jelenthet ha fáj a koronás fog.
Mennyi a fogkorona készítés ideje?
A korona készítése általában 7-14 napot vesz igénybe, ami függ a koronák számától és az eset komplexitásától. A korona felhelyezésének napjáig kb. 3-5 alkalommal kell a fogorvosunknál megjelenni.
1. alkalom: a csiszolás, lenyomatvétel, ideiglenes koronák készülnek
2. alkalom: vázpróba történik
3. alkalom: matt vagy nyerspróba zajlik
4. alkalom: átadás, a fog korona felrakása, beragasztás
5. alkalom: kontroll
A lecsiszolt fog meddig fáj?
Először is meg kell különböztetnünk a lecsiszolt fog érzékenységét és fájdalmát. Az érzékenység elkerülésére ideiglenes fogpótlás készül, így már a csiszolás után egy speciális műanyagból készült koronával vagy híddal távozhatunk.
- Az ideiglenes mellett már csak a nagyon hidegre és melegre jelentkezik az érzékenység.
- Ha viszont kiváltó inger nélkül is fáj a lecsiszolt fog, akkor valószínűleg gyökérkezelésre lesz szükség.
Meddig tart megszokni a fogkorona viselését?
A tapasztalatok azt mutatják, hogy néhány nap alatt meg lehet szokni a fog korona jelenlétét, és onnantól szinte teljesen úgy funkcionál, mintha eredeti fog lenne.
Mit jelent a fogkorona felhelyezése utáni fájdalom?
- Ha a fogkorona felhelyezése utáni, könnyen múló ráharapási érzékenység általában a korona magasságából adódik. Ez jellemzően néhány tized milliméternyi differenciát jelent, ami gyorsan és könnyen orvosolható.
- A halogatás vagy megszokás nem jó megoldás, mert a fogat túlterhelhetjük, fájdalmassá válhat. Fontos, hogy az új fogakkal is elérjük a tökéletes komfortérzetet.
- Ha a fogkorona felhelyezése után evés, rágás közben fájdalom jelentkezik, akkor nem csupán igazítás történik a kontrollon. Ez esetben következik a gyökérkezelés a korona alatt.
Mi van akkor, ha a korona alatti gyökérkezelt fog fáj?
Ha a korona gyökérkezelt fogra került, és a beragasztás után fájdalmat tapasztalunk, akkor újabb időpontot kell egyeztetni a fogorvoshoz. Ha a problémát nem a magas korona miatti kényelmetlen harapás váltja ki, akkor az is előfordulhat, hogy kezeletlenül maradt egy feltáratlan gyökércsatorna.
- Fontos tudni, hogy a fog megmentése akkor is lehetséges, ha már felkerült a korona a fogra, de a feltáratlan csatornák, vagy csatorna elágazódások feltárását és kezelését jobb, ha mikroszkópos gyökérkezelést végző specialistára bízzuk. Ő már CT felvétel alapján dolgozik.
Neked ajánljuk:
Mikroszkópos gyökérkezelés – Mitől gyorsabb és sikeresebb?
Mikor javasolt és mikor szükséges a mikroszkópos kezelés?
Mi a menete, mitől függ az ára?
Abban az esetben, ha egy régebben gyökérkezelt és megkoronázott fog kezd fájdalmat okozni, akkor már gócos fogról beszélünk.
- A gyökér csúcsán ilyenkor gyulladás látható, de akár fogciszta is kialakulhat.
- Fontos tudni, hogy a gyökérkezelt fogak állapotát évről évre nyomon kell követni panoráma röntgen vagy CT segítségével is. Ha pedig az orvos a gyökérkezelt fogat gócként könyveli el, akkor azt mihamarabb kezelni kell még akkor is, ha egyelőre nem tapasztaljuk a szövődményeit.
- A gócos fog okozta panaszok (Pl.: ízületi gyulladás, szívbelhártya gyulladás, légzőszervi panaszok, hajhullás, ekcéma, nőgyógyászati problémák…stb.) feltűnés nélkül is kialakulhatnak, ugyanakkor a rendszeres ellenőrzéssel megelőzhetők.
Az éves fogorvosi kontrollokon való részvétel rendkívül fontos. A gócbetegségek megelőzése mellett ezzel megőrizhető az új fogpótlásra kapott garancia is.
A korona felhelyezése fogra egy új korszakot jelent a páciensek életében. A fogak új külsőt és új esélyt kapnak, a viselőjük pedig akár életminőségbeli változást is tapasztalhat. A koronák élettartama gondos ápolás mellett 12-15 év+ is lehet abban az esetben, ha megfelelően gondozzák őket és rendszeres fogkő eltávolításon is részt vesznek.